Gospodarka
Tydzień Europy: Omicron się rozprzestrzenia, a ETS opiniuje ofertę między Węgrami a Polską
To był tydzień, kiedy wszyscy mówili o słowie, które w zeszłym tygodniu nie istniało w większości ludzi: Omicron.
Odkryty w Afryce Południowej wariant koronawirusa był znany w Europie kilka dni wcześniej niż wcześniej i obecnie krąży po całym kontynencie.
Rządy na całym kontynencie wydały nowe zakazy podróży na loty z krajów południowej Afryki.
Dr. Jednak Jaouad Mahjour, zastępca dyrektora generalnego WHO, powiedział, że ograniczenie lotów w tym momencie nie pomoże.
„Oczywiste jest, że zakaz podróży nie może powstrzymać rozprzestrzeniania się wirusa, a co ważniejsze, podróż (zakaz) może zagrozić wysiłkom na rzecz zwalczania epidemii”.
Dla Europy, którą już ogarnęła nowa fala infekcji, czas jest ponury.
Wiele rządów rozważa obecnie drastyczne ograniczenie swoich planów świątecznych.
Nauczyłeś się z przeszłości. Zbyt często kraje rozluźniały czujność, myśląc, że najgorsza z pandemii miała już za sobą tylko po to, by zostać przytłoczonym przez inną.
Co dalej? Wszyscy zgadzają się, że należy zintensyfikować kampanie szczepień.
A wymagania dotyczące szczepień nie są już tabu.
„Myślę, że ta dyskusja jest zrozumiała i odpowiednia teraz, w jaki sposób promujemy obowiązki szczepień w Unii Europejskiej i, jeśli to konieczne,
Wzrost inflacji trwa
Tymczasem pandemia nadal wstrząsa gospodarką.
Na giełdach panował tydzień rollercoastera, w którym inwestorzy byli zdenerwowani wpływem Omicron.
A ceny konsumpcyjne w strefie euro nadal rosły w rekordowym tempie.
W listopadzie roczna inflacja osiągnęła 4,9 proc., najwyższy poziom od początku rekordów w 1997 r., czyli na dwa lata przed wprowadzeniem euro.
Holger Schmieding, główny ekonomista Berenberg Bank, rozmawiał z Euronews i powiedział, że perspektywy inflacji w przewidywalnej przyszłości są nadal niepewne.
„Perspektywy na krótką metę są niejasne. Z jednej strony ceny ropy są niższe”, powiedział Schmieding. „Z drugiej strony, więcej osób może chcieć wydawać pieniądze na towary online, a towarów jest mało i może wzrosnąć. Tak więc inflacja jest niejasna w najbliższej przyszłości”.
Dodał: „Widzieliśmy w poprzednich falach pandemii, że pandemia nie zmienia długoterminowego trendu inflacyjnego. Wpływ ekonomiczny, w tym inflacyjny wpływ każdej fali pandemicznej, również zmniejszył się z fali na falę.” Zakładam, że inflacja znacznie spadnie w ciągu najbliższego roku.”
Opinia ETS mówi „nie” Węgrom-Polsce
W innych wiadomościach niezwiązanych z COVIDem, według opinii Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, sądy na Węgrzech i w Polsce próbują zapobiec uzależnianiu wydatków pieniężnych UE od przestrzegania praworządności.
Budapeszt i Warszawa wniosły swoją sprawę do ETS na początku tego roku, ale w czwartek rzecznik generalny sądu wydał opinię, w której przekonywał, że ich próba powinna zostać odrzucona.
Rada sądu poprzedza pełne orzeczenie sądu, co jest oczekiwane w najbliższych miesiącach.
Powiązanie wypłaty funduszy z zasadami demokratycznymi było integralną częścią zeszłorocznej decyzji UE o wdrożeniu ogromnego programu dotacji dla 27 państw członkowskich w celu przezwyciężenia bezprecedensowych skutków pandemii koronawirusa.
Rzecznik generalny Manuel Campos Sanchez-Bordona wskazał, że roszczenia Węgier i Polski należy „odrzucić”, argumentując, że związek między budżetem a rządami prawa „został przyjęty na odpowiedniej podstawie prawnej… i przestrzegał zasady pewności prawa ”.
Trybunał stwierdził w oświadczeniu, że „poszanowanie praworządności może mieć kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania finansów publicznych i prawidłowego wykonania budżetu Unii”.
Polska i Węgry od lat są krytykowane w UE za zarzuty, że podważają niezależność sądownictwa i mediów oraz inne zasady demokratyczne. UE nie była w stanie zmienić kursu żadnego z narodów, więc zajęła się powiązaniem pieniędzy z ich przestrzeganiem demokratycznych zachowań.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”