Naukowcy zrekonstruowali twarz drobnej, ciemnowłosej kobiety, która należała do najbogatszych mieszkańców Czech epoki brązu.
Kobieta została pochowana wraz z pięcioma brązowymi bransoletkami, dwoma złotymi kolczykami i trójpasmowym naszyjnikiem z ponad 400 bursztynowymi koralikami. Razem z nią pochowano trzy igły do szycia z brązu. Była częścią kultury Únětice, grupy ludzi z wczesnej epoki brązu w Europie Środkowej znanej z metalowych artefaktów, w tym głów siekier, sztyletów, bransoletek i skręconych metalowych naszyjników zwanych obręczami.
Chociaż nie jest jasne, kim była ta kobieta, była bardzo zamożna – powiedział archeolog Michal Ernée z Instytutu Archeologii Akademii Nauk Republiki Czeskiej.
„Jest to prawdopodobnie najbogatszy kobiecy grobowiec w całym regionie kulturowym Únětic” – powiedział Ernée Live Science.
Związane z: Rekonstrukcja twarzy pokazuje pogodny wyraz twarzy i duże kolczyki potężnej kobiety z epoki brązu
bogactwo i handel
Według datowania radiowęglowego cmentarza, na którym znaleziono jej kości, kobieta żyła między 1880 pne a 1750 pne. Cmentarz znajduje się w pobliżu wsi Mikulovice na północy Czech, blisko granicy z Polską. Ten obszar i otaczające go regiony są znane jako Czechy, ponieważ przed I wojną światową stanowiły królestwo o tej nazwie. 27 grobów cmentarza okazało się niezwykłą skarbnicą artefaktów, w tym około 900 przedmiotów z bursztynu.
„Mamy bursztyn w 40% wszystkich grobów kobiet” – powiedziała Ernée. Powiedział, że na tym jednym cmentarzu jest więcej bursztynu niż we wszystkich grobach Untic w Niemczech.
„Mamy dwa sąsiednie regiony kultury archeologicznej, ale system społeczny[s] prawdopodobnie nie były takie same – powiedział.
Bursztyn ten prawdopodobnie pochodził z Bałtyku, co wskazuje, że mieszkańcy Únětic byli wówczas częścią dalekosiężnej sieci handlowej w Europie. Przedmioty z brązu wykonane przez współczesnych Europejczyków również pokazują wyrafinowanie handlu w epoce brązu, dodaje Ernée: Przedmioty z brązu można znaleźć na całym kontynencie, ale surowce do produkcji brązu, cyny i miedzi pochodziły tylko z kilku regionów.
zamożna kobieta
Spośród szczątków szkieletowych znalezionych na cmentarzu pod Mikulovicami najlepiej zachowaną czaszkę miała kobieta odziana w bursztyn. To szczęśliwy zbieg okoliczności, że w najbogatszym grobie znajdują się również szczątki szkieletu, które mogą posłużyć jako podstawa do rekonstrukcji, powiedział Ernée.
Na szczęście kości były na tyle dobrze zachowane, że nadal zawierały fragmenty ciała kobiety. DNA. Te sekwencje genetyczne pozwoliły naukowcom odkryć, że ich oczy miała brązowe włosy i jasną skórę. Antropolog Eva Vaníčková z Muzeum Morawskiego w Brnie i rzeźbiarz Ondřej Bílek współpracowali przy modelowaniu kobiecego torsu.
Odtworzone ubrania i akcesoria kobiety również opierały się na nauce. Ludmila Barčáková z Instytutu Archeologii Akademii Nauk wykonała bursztynowy naszyjnik i złote kolczyki, metalurg Radek Lukůvka odtworzył brązowe bransolety i igły, a Kristýna Urbanová, archeolog specjalizująca się w tekstyliach, wykonała odzież damską.
Ernee powiedział, że starożytne DNA można było odzyskać z innych kości na cmentarzu, więc naukowcy pracują teraz nad ustaleniem, w jaki sposób pochowane tam osoby są spokrewnione. Cmentarz może również dostarczyć nowych wskazówek na temat różnic regionalnych we wczesnej epoce brązu w Europie Środkowej. Ernée powiedział, że w sąsiednich Czechach najbogatsze groby to groby mężczyzn, podczas gdy kobiety chowano w większości bez ozdób. Nie jest jasne, czy kobiety miały inny status w regionie w pobliżu dzisiejszych Mikulovic – powiedział. Możliwe, że kobiety indywidualnie kontrolowały więcej majątku niż kobiety w pobliskich regionach, ale jest też możliwe, że zostały pochowane z bogactwami, aby pokazać bogactwo ich męskich krewnych.