Zabawa
Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć
Książę Walii Książę William przybył do Warszawy w ramach dwudniowej podróży do Polski, aby podziękować brytyjskim i polskim żołnierzom biorącym udział w wojnie na Ukrainie oraz dowiedzieć się więcej o tym, jak kraj opiekuje się wysiedlonymi uchodźcami z Ukrainy.
dzień pierwszy
Książę Walii uczestniczył w operacjach w Rzeszowie, gdzie słyszał o brytyjskich i polskich żołnierzach wspierających ukraińskie siły zbrojne.
Książę po raz pierwszy odwiedził 3. Brygadę Obrony Terytorialnej, która walnie wspierała Ukrainę. W bazie spotkał się z polskim ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem i rozmawiał z polskimi i brytyjskimi żołnierzami o silnym koleżeństwie, które zbudowali od czasu wspólnej pracy na rzecz Ukrainy.
Książę odwiedził następnie brytyjską bazę wojskową w Rzeszowie, aby spotkać się z brytyjskim personelem wojskowym i dowiedzieć się więcej o pracy, jaką wykonują u boku Polskich Sił Zbrojnych na rzecz Ukrainy.
Personel składa się głównie z Królewskiej Artylerii oraz sił wzmacniających pochodzących z różnych pułków w całej Wielkiej Brytanii.
Wieczorem książę William zakończył swoje pierwsze zadanie w Warszawie, odwiedzając ośrodek recepcyjny, w którym przebywa obecnie około 300 ukraińskich kobiet i dzieci, które uciekły z Ukrainy i są obecnie mniej zintegrowane ze społecznościami polskimi.
Centrum było wcześniej wykorzystywane jako budynek biurowy, zanim zostało przekształcone w zakwaterowanie. W ośrodku mieszkańcy mają dostęp do dwóch posiłków dziennie oraz szeregu usług, w tym zajęć z języka polskiego, wsparcia zatrudnienia, placu zabaw dla dzieci, wsparcia psychologicznego oraz zajęć kickboxingu prowadzonych przez ukraińskiego trenera, który również uciekł do Polski.
Podczas wizyty JKW została przyjęta przez Prezydenta Warszawy przed wysłuchaniem mieszkańców o ich doświadczeniach związanych z przeprowadzką do Polski. Spotkał się również z wolontariuszami, którzy wspierają przesiedleńców i uporządkował datki, które ośrodek otrzymał od członków Polonii do rozdysponowania za pośrednictwem „darmowego sklepu”.
dzień drugi
Drugiego dnia pobytu w Polsce książę złożył wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza na warszawskim Placu Piłsudskiego, upamiętniającym polskich żołnierzy poległych w konflikcie. Jej Królewska Mość Królowa Elżbieta i nieżyjący już Książę Edynburga Książę Filip złożyli wieniec na grobie podczas ich wizyty państwowej w Polsce w 1996 roku.
Królowa Elżbieta i książę Filip złożyli wieniec na grobie podczas wizyty państwowej w Polsce w 1996 roku.
JKW udała się następnie do Pałacu Prezydenckiego, aby spotkać się z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, gdzie wyraził wdzięczność narodowi polskiemu za nieustanną hojność i gościnność w tych burzliwych czasach.
Wycieczka zakończyła się wizytą księcia w Hali Koszyki Food Hall, gdzie rozmawiał z młodymi ukraińskimi uchodźcami, którzy po ucieczce z Ukrainy osiedlili się w Warszawie i znaleźli zatrudnienie lub kontynuują naukę.
Książę William usłyszał o jej doświadczeniach związanych z osiedleniem się w Polsce i nadziejach na przyszłość.
Obecni byli także członkowie Polonii, którzy przyjęli wysiedlonych Ukraińców, a książę wysłuchał ich doświadczeń związanych z kryzysem uchodźczym i podziękował im i ich rodzinom za gościnność i życzliwość.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.