Najważniejsze wiadomości
Tusk obiecuje „chronić” Polskę przed przesiedleniami migrantów z UE – Euractiv
Premier Donald Tusk powiedział w środę (10 kwietnia), że jego rząd „chroni” Polskę przed unijnym programem relokacji migrantów po przejściu przez Unię gruntownej zmiany przepisów azylowych.
Reformy, które zaostrzą procedury graniczne i zmuszą 27 państw członkowskich do podziału odpowiedzialności za osoby ubiegające się o azyl, zostały w środę zatwierdzone przez Parlament Europejski.
Reforma oznaczałaby, że kraje UE musiałyby przyjąć tysiące osób ubiegających się o azyl z „państw pierwszej linii”, takich jak Włochy i Grecja.
Alternatywnie mogłyby zapewnić pieniądze lub inne zasoby krajom znajdującym się pod presją.
„Będziemy chronić Polskę przed mechanizmem relokacji” – powiedział Tusk reporterom w Warszawie, gdy w Brukseli uchwalono kontrowersyjną reformę.
Sprawująca wcześniej w Polsce władzę prawicowa partia PiS była zdecydowanym krytykiem reform, a nowy sojusz rządzący pod wodzą Tuska podtrzymał to stanowisko pomimo swoich w dużej mierze proeuropejskich poglądów.
„Mam pewne możliwości zawierania sojuszy, a mechanizm relokacji lub zapłaty za nieprzyjmowanie (migrantów)… na pewno nie będzie dotyczył Polski” – powiedział Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami UE kraj przyjazdu jest odpowiedzialny za przyjmowanie i sprawdzanie osób ubiegających się o azyl oraz za powrót osób uznanych za niedopuszczalne, a system ten wywarł presję na stany południowe.
Środki nowego paktu mają wejść w życie w 2026 r., po określeniu przez Komisję sposobu ich wdrożenia.
Reforma unijnych przepisów azylowych i migracyjnych to „kolejny gwóźdź do trumny” bloku, powiedział w środę premier Węgier Viktor Orbán.
„Pakt migracyjny to kolejny gwóźdź do trumny Unii Europejskiej. Jedność umarła, nie ma już bezpiecznych granic. Węgry nigdy nie ulegną szaleństwu masowych migracji! Potrzebujemy zmian w Brukseli, aby zatrzymać migrację!” – stwierdził Orbán w poście na portalu X.
Tzw. „pakt migracyjny” zostanie teraz przekazany państwom członkowskim w Radzie, które 29 kwietnia mają głosować większością kwalifikowaną. Wejdzie w życie w 2026 roku.
(pod redakcją Georgi Goteva)
Przeczytaj więcej z Euractiv
Zapisz się już teraz do naszego biuletynu „Odszyfrowane wybory do UE”.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.