Connect with us

Gospodarka

Tusk musi zintensyfikować apel o odzyskanie władzy

Published

on

Tusk musi zintensyfikować apel o odzyskanie władzy

Donald Tusk, lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej w Polsce, musi skonfrontować się z komunistycznym dziedzictwem, jeśli chce usunąć Prawo i Sprawiedliwość z urzędu.

Upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej nastąpił bez jednego wystrzału. Z wyjątkiem Rumunii, państwa podbite przez Stalina po II wojnie światowej używały pokojowych środków do obalenia autorytarnych rządów.

Jednak w Polsce przemiany demokratyczne z 1989 roku pozostawiły po sobie ciężkie dziedzictwo, z którym Polacy do dziś muszą się liczyć. Ta walka jest wszechobecnym tłem, ponieważ kraj przygotowuje się do jednych z najbardziej wybuchowych wyborów parlamentarnych w swojej demokratycznej historii, które mają się odbyć w połowie października.

Rządząca nacjonalistyczno-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) ma nadzieję zostać pierwszą partią postkomunistyczną w Polsce, która wygra trzecią kadencję. Stara się to osiągnąć, przedstawiając się jako jedyny obrońca polskiej suwerenności w obliczu dążeń do dalszej integracji europejskiej. Krótko mówiąc: został wprowadzony Ustawa z ostatniej chwili Przeprowadzenie referendum w tym samym dniu co wybory, w którym Polacy zapytają, czy akceptują plan Unii Europejskiej (UE) wysyłania do kraju migrantów z krajów rozwijających się.

Platforma Obywatelska, liberalno-centrowa partia opozycyjna, która chce zastąpić Prawo i Sprawiedliwość, skupiła się na atakowaniu jej dorobku, oskarżając ją o zagrażanie demokratycznym rządom w Polsce. Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej i były przewodniczący Rady Europejskiej, podczas swojego pierwszego dużego wiecu wyborczego skrytykował bezkompromisowość PiS wobec UE. Były premier powiedział także tłumom w południowo-zachodnim mieście Breslau, że „każdy, kto wypowiada wojnę Zachodowi w tym czasie, zagraża bezpieczeństwu naszej ojczyzny”.

Korzenie tego trudnego krajobrazu politycznego można doszukiwać się w Dyskusje Okrągłego Stołu 1989, kiedy negocjowano przejście od komunizmu. Gdy po fali strajków gospodarka centralnie planowana zaczęła się chwiać, gen. Wojciech Jaruzelski z Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wezwał do negocjacji z opozycyjną Solidarnością Lecha Wałęsy.

READ  Polska wzywa NATO do udzielenia Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa, ponieważ Zełenski odwiedza Warszawę po raz pierwszy w czasie wojny

Po długich dyskusjach obie strony ostatecznie zgodziły się na przeprowadzenie wolnych wyborów do Senatu. Ale izba niższa Polski, Sejm, pozostała tylko częściowo kwestionowana, ponieważ komuniści mieli zagwarantowane 65% mandatów.

Dostać najnowszy

Zarejestruj się poniżej, aby otrzymywać informacje o najnowszych wiadomościach, wydarzeniach i nie tylko.

Wicepremier Jarosław Kaczyński, który w 2001 roku wraz ze swoim nieżyjącym już bratem bliźniakiem założył Lech Prawo i Sprawiedliwość, wierzy w dawną komunistyczną elitę Polski Po prostu przyjęli proeuropejskie i prorynkowe stanowisko, aby utrzymać swoją władzęi dołączył do Niemiec.

Kaczyński argumentuje, że Platforma Obywatelska Tuska – która ma bliskie związki z przywódcami politycznymi UE i polską elitą biznesową – nosi to piętno. We wrześniowym przemówieniu do kibiców w Nysie lider PiS zaostrzył swoje stanowisko retoryka antyniemiecka i twierdził, że zwycięstwo opozycji w nadchodzących wyborach będzie miało poważne implikacje dla rozwoju Polski. Lider Prawa i Sprawiedliwości zwany„Dzisiaj mamy w Polsce frakcję polską – i to właśnie my”. [the PiS] – i mamy niemiecką grupę parlamentarną – a to jest Platforma Obywatelska i człowiek [Donald Tusk] Kto jest ucieleśnieniem tej ścieżki?”

W 2015 roku partia Kaczyńskiego zdobyła bezwzględną większość w wyborach parlamentarnych, dając jej mandat do realizacji kontrowersyjnego programu reform sądownictwa, skutecznie wzmacniając władzę państwa w sądownictwie. Według Kaczyńskiego zmiany były konieczne, aby chronić postkomunistyczną transformację Polski przed obcymi siłami wrogimi jej katolickim wartościom. Wpisują się one w silną tradycję chrześcijańską sięgającą chrztu założyciela pierwszego niepodległego państwa polskiego Mieszka I w 966 roku.

Z kolei liberalno-centrowa opozycja i jej zwolennicy postrzegają kierunek obrany przez Polskę w ramach „Prawa i Sprawiedliwości” jako atak na podstawowe wartości europejskie, w tym demokratyczne funkcjonowanie i rządy prawa. W przemówieniu z okazji powrotu na stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Tusk wyraźnie skrytykował polski rząd i nazwał PiS „złym” za uporczywe podważanie niezależności sądownictwa i wolności prasy.

READ  Słowenia zakazuje większości plastików jednorazowego użytku zgodnie z dyrektywą UE

Platforma Obywatelska odnotowała wzrost Wsparcie Od czasu powrotu Tuska na front polskiej polityki, partia ta stanowi teraz poważne wyzwanie dla Prawa i Sprawiedliwości.Tusk ma nadzieję, że jego zjadliwe ataki na partię rządzącą wystarczą, by odzyskać tych wyborców, którzy poparli Prawo i Sprawiedliwość w wyborach w 2015 roku .

Ale chociaż sondaże PiS spadły, wcale nie jest pewne, czy Platforma Obywatelska jest na dobrej drodze do wyparcia narodowo-konserwatywnych rywali. Bieżące sondaże prawicowego sojuszu PiS wyniósł 35% (nieco poniżej 43% udziału w głosowaniu w wyborach w 2019 r.), w porównaniu z 31% koalicji Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej. Liczby te praktycznie nie zmieniają się od ponad roku.

Tak więc Tusk ma jeszcze dużo pracy do wykonania, a wielu wyborców nie wydaje się przekonanych, że jest właściwą odpowiedzią. Lider Platformy Obywatelskiej przez dwie kadencje był premierem (2007-2014) i przewodniczył Polsce po jej przystąpieniu do UE, kiedy to wielu Polaków rozczarowało się swoim przywództwem politycznym afera podsłuchowa 2013/14. Podczas gdy udział Platformy Obywatelskiej w głosowaniu spadł do 24,1% w wyborach w 2015 r., wiele gospodarstw domowych o niskich dochodach postrzegało partię centrową jako oderwaną elitę, która nie przejmuje się kosztami zmian społecznych i gospodarczych podczas transformacji postkomunistycznej.

Jeśli Tusk, były mąż stanu UE, ma wrócić jesienią do polskiej Kancelarii, musi przedstawić wyborcom pozytywną alternatywę dla wypróbowanego nacjonalistycznego konserwatyzmu Kaczyńskiego. W obecnym stanie rzeczy wydaje się, że jedyną pewnością jest to, że polska polityka nadal będzie głęboko dzieląca i wysoce wybuchowa.

Hugo Blewett-Mundy jest komentatorem i doradcą. Jest magistrem polityki rosyjskiej i poradzieckiej na UCL School of Slavonic and East European Studies i pisze o bieżących wydarzeniach w Europie Środkowej i Wschodniej.

Krawędź Europy to internetowe czasopismo CEPA poświęcone ważnym zagadnieniom polityki zagranicznej w Europie i Ameryce Północnej. Wszystkie opinie są opiniami autora i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko lub poglądy reprezentowanych przez niego instytucji lub Centrum Analiz Polityki Europejskiej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *