Nauka
Turecki naukowiec przywraca na całym świecie wymarłe wydmowe świerszcze
Wymarłe gatunki znalazły się ostatnio na pierwszych stronach gazet jako powracające z martwych, podobnie jak w przypadku klonowania fretek w Stanach Zjednoczonych. Teraz turecki naukowiec z zachodniej prowincji Isparta zamierza przywrócić światu świerszcz wydmowy, o którym sądzono, że wymarł 20 lat temu.
Profesor Gökhan Aydın z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Isparcie powiedział, że około 20 lat temu udowodnił, że świerszcz, znany również jako Schizodactylus inexpectatus, nie wyginął i że rozmnaża się samoczynnie i zjada przedstawicieli własnego gatunku.
Aydın, który jest również kierownikiem Wydziału Produkcji Zwierząt i Warzyw w Szkole Zawodowej Atabey w Isparcie, powiedział, że świerszcz odkryto w Turcji pod koniec XIX wieku iw tym czasie stwierdzono, że liczba tych mięsożernych szarańczy spada , według badań zagranicznych naukowców.
Powiedział, że znaleźli świerszcza, który uważano za wymarły, ponieważ nie był widziany od stu lat, około 20 lat temu w delcie Çukurova i Göksu, położonych odpowiednio w południowo-tureckich prowincjach Adana i Mersin.
– Kilku naukowców z Niemiec, Czech, Włoch i Polski przybyło do Turcji, aby zbadać siedlisko owada po odkryciu, że istnieje – powiedział Aydın.
Zauważając, że owad został nazwany świerszczem wydmowym, ponieważ jest kluczowym gatunkiem w ekosystemach pustynnych i żyje w piasku, Aydın powiedział, że przygotował publikacje naukowe po zbadaniu rozmieszczenia świerszcza, jego cech biologicznych, wpływu ludzi na gatunki i wpływ gatunków świerszczy na inne żywe istoty.
Świerszcz wydmowy można zobaczyć na obszarach przybrzeżnych w pobliżu Morza Śródziemnego, ale jak dotąd tylko w Turcji, według Aydın, który obserwował owady od 20 lat odwiedzające delty Çukurova i Göksu.
Jednak populacja rzadkich gatunków spada o 90% z powodu presji środowiskowej. „Ten świerszcz, który za dnia chowa się w piasku i nie poluje, nocą aktywnie żyje, żywi się nie tylko trawą, ale i szkodliwymi owadami, a także jest kanibalem. Innymi słowy, jako kanibal może jeść innych przedstawicieli tego samego gatunku ”- powiedział Aydın Agência Anadolu (AA).
Inną interesującą cechą owada jest to, że rozmnaża się sam, powiedział Aydın, obserwując, że jest to bardzo delikatny gatunek. „To gatunek endemiczny w Turcji. Podczas naszych badań określiliśmy cechy tego świerszcza i około 10 artykułów zostało opublikowanych w międzynarodowych czasopismach ”- powiedział.
„Mówimy światu o naukowych cechach tego gatunku. W moim ostatnim badaniu zajmuję się pozytywnym wpływem tego gatunku konika polnego na rozmnażanie żółwi morskich. „Dodał, że Turcja to region bogaty w gatunki endemiczne.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”