Świat
Turcja zgadza się na członkostwo Szwecji w NATO przed kluczowym szczytem
Po intensywnych rozmowach dyplomatycznych w stolicy Litwy Wilnie, gdzie we wtorek ma się rozpocząć dwudniowy szczyt Sojuszu, Turcja w poniedziałek zgodziła się na kontynuowanie kandydatury Szwecji do NATO.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił w poniedziałek, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się zwrócić się do swojego parlamentu o kontynuację starań Sztokholmu o przystąpienie do sojuszu transatlantyckiego, nazywając to „historycznym posunięciem, które uczyni wszystkich sojuszników NATO silniejszymi i bezpieczniejszymi”. „.
Prezydent Joe Biden natychmiast przyjął tę wiadomość z zadowoleniem, mówiąc, że jest „gotowy do współpracy z prezydentem Erdoganem”. [Turkey] wzmocnienia obrony i odstraszania w obszarze euroatlantyckim”. W oświadczeniu Białego Domu dodał: „Nie mogę się doczekać powitania premiera”. [Olaf] Kristersson i Szwecja jako nasz 32 sojusznik w NATO. I dziękuję sekretarzowi generalnemu Stoltenbergowi za jego niezachwiane przywództwo”.
Wiadomość pojawiła się po tym, jak Erdogan spotkał się ze Stoltenbergiem i Kristerssonem po raz drugi w poniedziałek, co było częścią ostatniej szansy, aby Ankara zatwierdziła ofertę Szwecji.
Przełom oznacza porażkę w wysiłkach Rosji zmierzających do wbicia klina w zachodni sojusz bezpieczeństwa i prawdopodobnie skłoni Węgry, kolejny sprzeciw, do poparcia również oferty Szwecji.
Nie jest jasne, co Erdogan zapewnił w zamian za swoją rezygnację, poza zobowiązaniem NATO do powołania „Specjalnego Koordynatora ds. Zwalczania Terroryzmu”.
Erdogan podniósł stawkę przed kluczowym szczytem w Wilnie i jutrzejszym spotkaniem z Bidenem, sugerując, że wstrzymane rozmowy akcesyjne Ankary z Unią Europejską powinny zostać wznowione w zamian za zielone światło dla przystąpienia Szwecji do sojuszu.
„Najpierw utorujmy drogę Turcji w Unii Europejskiej, a potem utorujmy drogę Szwecji, tak jak utorowaliśmy drogę Finlandii” – powiedział Erdogan dziennikarzom przed udaniem się do stolicy Litwy na rozmowy trójstronne prowadzone ze Stoltenbergiem i Kristerssonem, które najwyraźniej nie przyniosło rezultatów.
Żądanie kompromisu z UE jest ostatnim z serii tureckich żądań w zamian za zgodę na członkostwo Szwecji. Należą do nich nalegania Erdogana, by Szwecja zapobiegła prokurdyjskim demonstracjom na jej terytorium oraz ekstradycja różnych osób, które Turcja określa jako terrorystów.
Stoltenberg poparł apel Erdogana i powiedział, że popiera ambicje Turcji do przystąpienia do UE, co jest pustym gestem, ponieważ nie ma nic do powiedzenia w sprawie decyzji. Jednak kanclerz Niemiec Olaf Scholz odparł, że niefortunna próba przystąpienia Turcji do bloku europejskiego nie może być powiązana z próbą przystąpienia Szwecji do NATO.
Ryzykowny ruch Erdogana w ostatniej chwili przed rozpoczęciem szczytu 11 lipca jest częścią długoterminowej strategii wymuszania maksymalnych ustępstw przed poddaniem się presji, zwłaszcza ze strony USA.
W słabo zawoalowanym nawiązaniu do sankcji Kongresu na sprzedaż wojska do Turcji w związku z inwazją na północną Syrię w 2019 roku i nabyciem rosyjskich baterii rakietowych, Erdogan powiedział, że wykorzysta szczyt, aby „ponownie zaapelować do sojuszników, którzy nakładają sankcje i restrykcje na Turcję” ”. szybko wycofać się z tego błędu”.
Zdania co do tego, czy Erdogan się wycofa, były podzielone do ostatniej chwili. Marc Pierini, były ambasador UE w Ankarze i starszy członek Carnegie Europe, wyraził wątpliwości i powiedział, że turecki przywódca osaczył się. „Posunięcie UE jest niewiarygodne”, powiedział Pierini, przypominając, że ponura sytuacja w zakresie praw człowieka w Turcji „blokuje Turcję przed rozmowami akcesyjnymi”.
Przede wszystkim Turcja nadal ignoruje orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wzywające do natychmiastowego uwolnienia filantropa Osmana Kavali i kurdyjskiego polityka Selahattin Demirtas, którzy przebywają w więzieniu odpowiednio od 2017 i 2016 r. na podstawie nieudowodnionych zarzutów o terroryzm. Żądanie Turcji ze strony UE „wydaje się przede wszystkim nierealistycznym wyjściem z impasu, który Ankara narzuciła sobie w Szwecji” – powiedział Pierini.
Próba przystąpienia Szwecji do NATO nastąpiła po dziesięcioleciach zdecydowanej neutralności, podobnie jak Finlandia po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Wymieniając powody sprzeciwu wobec członkostwa Szwecji, Erdogan powiedział, że popiera członkostwo Ukrainy i uzasadnia je, stwierdzając, że zakończenie wojny „sprawiedliwym i jak najszybszego trwałego pokoju jeszcze bardziej ułatwi proces członkostwa Ukrainy w NATO”. Ten komentarz z pewnością rozgniewał Kreml, który w ten weekend wyraził złość z powodu decyzji Turcji o zezwoleniu pięciu członkom ukraińskiego paramilitarnego pułku Azow na lot do domu z wizytującym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
W niedzielnej rozmowie telefonicznej z Bidenem Erdogan przedstawił wiele takich samych argumentów, ale nie znalazły one odzwierciedlenia w czytaniu w Białym Domu. Stwierdzono, że para „podniosła szereg kwestii, które przywódcy NATO omówią na szczycie, wyrazili wspólne zaangażowanie w dalsze wsparcie dla Ukrainy i dokonali przeglądu wysiłków na rzecz wzmocnienia naszych stosunków dwustronnych”.
„Prezydent Biden wyraził również chęć jak najszybszego powitania Szwecji w NATO” – czytamy w czytaniu.
Prezydencja turecka poinformowała, że strony zgodziły się spotkać osobiście w Wilnie i szczegółowo omówić kwestie regionalne. Spotkanie ma się odbyć we wtorek wieczorem.
W oświadczeniu prezydencja turecka stwierdziła, że pomimo podjęcia „pewnych kroków we właściwym kierunku” – co jest ukłonem w stronę niedawno zmienionego szwedzkiego ustawodawstwa antyterrorystycznego – nie udało się zapobiec demonstracjom poparcia dla zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). przeciwko państwu tureckiemu uczyniły takie posunięcia „bezsensownymi”.
Erdogan zdawał się również przywoływać trwające kontrowersje wokół starań Turcji o zakup amerykańskich myśliwców F-16. Biały Dom wspiera sprzedaż. Kongres nalega, aby Turcja najpierw wycofała swoje weto w sprawie członkostwa Szwecji. Łączenie nabycia przez Turcję myśliwców F-16 z członkostwem Szwecji jest błędne, zauważono w tureckiej reklamie. Mimo to głowa państwa tureckiego podziękowała Bidenowi za wsparcie przy sprzedaży.
Aktualizacja: 10 lipca 2023 r. Ten artykuł został zaktualizowany od czasu jego pierwszej publikacji.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”