Connect with us

Nauka

Trzy superkomputery z Krakowa w światowym TOP500

Published

on

Trzy superkomputery z Krakowa w światowym TOP500

W tegorocznym światowym rankingu superkomputerów TOP500 znalazły się trzy superkomputery pracujące na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Helios, najszybsza maszyna tego typu w Polsce, znajduje się na 155. miejscu, Atena na 291., a Ares na 404. miejscu.

Najszybszym superkomputerem na świecie jest po raz kolejny Frontier zlokalizowany w Oak Ridge National Laboratory (ORNL) w Stanach Zjednoczonych. W pierwszej piątce znalazło się jeszcze jedno urządzenie z Polski – Altair, pracujący w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN (221. miejsce). Listę TOP500 ogłoszono podczas konferencji branżowej w Denver w USA.

Jak poinformowała rzecznik uczelni Anna Muszyńska, w Akademickim Centrum Obliczeniowym Cyfronet AGH pracują wszystkie tajne maszyny.

Dodała, że ​​już drugi raz w historii trzy maszyny AGH znalazły się na liście TOP500 superkomputerów o największej mocy obliczeniowej na świecie. Athena nadal jest najszybszym superkomputerem w Polsce i zajmuje 155. miejsce. Helios jest na 291., a Ares na 404.

Uruchomiona w październiku 2022 roku Athena jest obecnie flagowym systemem Cyfronetu, posiadającym teoretyczną moc obliczeniową ponad 7,7 PetaFlops.

Helios to nowy system superkomputerowy zainstalowany w ACC Cyfronet AGH, powstały w wyniku prac prowadzonych w Krajowej Infrastrukturze Superkomputerowej dla projektu EuroHPC – EuroHPC PL koordynowanego przez Cyfronet. Superkomputer docelowo będzie się składał z trzech partycji obliczeniowych, ale do testów dla TOP500 wysłano tylko jedną partycję z procesorem ogólnego przeznaczenia (CPU) o mocy obliczeniowej 3,4 PetaFlops.

Po pełnej instalacji systemu i uruchomieniu wszystkich partycji Helios ma osiągnąć około 35 PetaFlopów teoretycznej mocy obliczeniowej. Na aktualnej liście moc ta pozwoliłaby Heliosowi znaleźć się wśród 50 najszybszych superkomputerów na świecie.

Superkomputer Ares oferuje całkowitą moc obliczeniową ponad 4 PetaFlops (teoretyczna wydajność części CPU to ponad 3,5 PetaFlops, a części GPU ponad 0,5 PetaFlops).

READ  Fotodiody podczerwieni do lawin od materiałów sypkich do materiałów 2D

Oprócz głównego rankingu, Athena zajmuje 22. miejsce na liście Green500 najbardziej energooszczędnych superkomputerów na świecie. W rankingu znalazły się także Ares na 114. miejscu i Helios na 344. miejscu.

Naukowcy pracujący na infrastrukturze Cyfronetu wykorzystują modelowanie i obliczenia numeryczne w chemii, biologii, fizyce, medycynie i technologii materiałowej, astronomii, geologii i ochronie środowiska.

Superkomputery Cyfronetu wykorzystywane są także w fizyce wysokich energii (projekty ATLAS, LHCb, ALICE i CMS), naukach o Ziemi (EPOS), Europejskich Źródłach Spalacyjnych (ESS), biologii (WeNMR) oraz naukach humanistycznych i społecznych (CLARIN).

Zdaniem przedstawicieli AGH superkomputery pozwalają znacznie skrócić czas wykonywania obliczeń, które przy użyciu pojedynczych komputerów trwałyby często wiele lat (w konkretnych, rzeczywistych przypadkach ponad 150, 700, a nawet 1000 lat). Użytkownicy Cyfronetu korzystają z profesjonalnego wsparcia – od szkoleń po indywidualne konsultacje eksperckie. (PAPKA)

PAP – Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

rgr/ zan/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o fakcie skorzystania z portalu oraz wskazania źródła artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem do tekstu artykułu na naszej stronie internetowej, tak jak ma to miejsce na naszym profilu na Facebooku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *