Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Trzem albańskim podróżnym odmówiono wjazdu do Polski ze względu na zbyt długi pobyt w strefie Schengen

Published

on

Trzem albańskim podróżnym odmówiono wjazdu do Polski ze względu na zbyt długi pobyt w strefie Schengen

Trzy osoby z Albanii podróżowały rozkładowym lotem z Tirany do Krakowa-Balic, ale po przylocie spotkały się z ograniczeniami wjazdu do Polski ze względu na przekroczenie długości pobytu w strefie Schengen.

Choć podczas kontroli paszportowej okazali ważne paszporty biometryczne wydane przez władze Albanii, urzędnicy odkryli, że każdy z nich przekroczył dozwolony okres pobytu w krajach strefy Schengen – podaje SchengenVisaInfo.com.

Jak donoszą polskie media, cudzoziemcy mogli wjechać do Polski jedynie na podstawie wizy długoterminowej lub innego dokumentu pobytowego.

W związku z przekroczeniem przez nich dozwolonego okresu pobytu w strefie Schengen komendant placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach podjął decyzję o zakazie im wszystkim trzem indywidualnie wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponieważ nie było możliwości natychmiastowego wyjazdu do Tirany tego samego dnia, osoby te zakwaterowano w pokojach przeznaczonych dla cudzoziemców, którym odmówiono wjazdu na teren Polski.

Jednak rankiem 4 grudnia odlecieli do stolicy Albanii.

Ze względu na odpowiednie regulacje prawne pobyt cudzoziemca na obszarze Schengen posiadającego ważny paszport biometryczny bez obowiązku wizowego jest ograniczony maksymalnie do 90 dni w ciągu 180 dni.

Tak naprawdę na okres dłuższy niż 90 dni, na przykład studiując, pracując lub przebywając w kraju należącym do strefy Schengen, osoby muszą ubiegać się o wizę krajową dostosowaną do specyficznych przepisów każdego kraju.

Podobna sytuacja miała miejsce w lipcu 2020 r., kiedy z inicjatywy władz francuskich do Albanii zawrócono 219 Albańczyków, którzy albo przekroczyli trzymiesięczny okres pobytu bezwizowego we Francji, albo złożyli bezzasadne wnioski o azyl.

Powrót tych osób ułatwiły dwa oddzielne loty, a 110 z nich zostało repatriowanych z Metz we Francji po przekroczeniu dozwolonego okresu trzech miesięcy. Kolejnych 109 osób odesłano lotem czarterowym z Lyonu we Francji po tym, jak francuskie ośrodki dla azylantów odrzuciły ich wnioski o azyl. Wśród repatriowanych Albańczyków byli członkowie rodzin, w tym dzieci.

READ  Po Polsce Rumunia chce kupić amerykańskie czołgi Abrams

W tym samym czasie kolejnych 19 Albańczyków odesłano z Niemiec, a wszystko dlatego, że ich wnioski o azyl zostały odrzucone z podobnych powodów.

Ponadto w marcu 2020 r. łącznie 49 Albańczyków zostało repatriowanych z Francji i Luksemburga w związku z odrzuceniem ich wniosków o azyl. Operacja, koordynowana przez albańską policję graniczną we współpracy z władzami policji we Francji i Luksemburgu, skierowana była do obywateli Albanii, których wnioski o azyl uznano za bezpodstawne.

Pięć osób zostało repatriowanych z Luksemburga, a pozostałe 44 z Francji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *