Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
PRAGA, 15 marca (Reuters) – Premierzy Czech, Polski i Słowenii udali się we wtorek pociągiem do Kijowa, aby pokazać swoje poparcie dla kraju w imieniu UE, pierwszych przywódców zagranicznych od czasu inwazji Rosji na Stolica Ukrainy w zeszłym miesiącu.
Kijów został zaatakowany przez Rosję: dwie potężne eksplozje wstrząsnęły stolicą we wtorek przed świtem. Według ratowników, w wyniku uderzenia w budynek mieszkalny zginęły dwie osoby. Kontynuuj czytanie
Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku, że podróż odbyła się w 20. dniu „kryminalnej agresji” prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę.
„W tak przełomowych dla świata czasach naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie kształtuje się historia. Bo nie chodzi o nas, ale o przyszłość naszych dzieci, które zasługują na życie w świecie wolnym od tyranii – powiedział.
Główny doradca Morawieckiego Michał Dwoczyk powiedział dziennikarzom, że delegacja przekroczyła granicę polsko-ukraińską pociągiem po godzinie 8 rano (0700 GMT).
„Celem wizyty jest potwierdzenie jednoznacznego poparcia całej Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy” – powiedział premier Czech Petr Fiala w oświadczeniu wydanym również przez polski rząd.
„Celem tej wizyty jest również przedstawienie szerokiego pakietu wsparcia dla Ukrainy i Ukraińców”.
W podróży uczestniczył również słoweński premier Janez Jansa, który według Fiali odbył się w porozumieniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
Pomysł wyjazdu został uzgodniony na szczycie UE we francuskim Wersalu w zeszłym tygodniu – powiedział Dworczyk.
Morawieckiemu miał towarzyszyć polski wicepremier Jarosław Kaczyński, lider rządzącej w kraju partii PiS.
Czechy i Polska, byli komunistyczni członkowie UE i NATO, są jednymi z najsilniejszych zwolenników Ukrainy w Europie od czasu rosyjskiej inwazji.
Rosja nazywa swoje działania „wojskową operacją specjalną” mającą na celu „denazizację” Ukrainy, co Kijów i jego zachodni sojusznicy odrzucają jako pretekst do nieuzasadnionego i niezgodnego z prawem ataku.
Reportaż Jana Lopatki w Pradze i Pawła Florkiewicza w Warszawie, montaż Louise Heavens
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.