Świat
Trybunał ONZ wydał orzeczenie w sprawie ludobójstwa w Gazie. Oto, co się teraz dzieje
Rozprawa obronna Izraela przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w dniu 12 stycznia 2024 r. w Hadze, Holandia.
Dursun Aydemir | Anadolu | Obrazy Getty’ego
26 stycznia sąd wydał orzeczenie wstępne zawierające sześć prawnie wiążących przepisów, w tym nakazujących armii izraelskiej: zapobieganie działaniom, które można by uznać za ludobójstwo w oblężonej enklawie; zezwolić na pomoc humanitarną w Strefie Strip; karać podżeganie do ludobójstwa; składać miesięczne raporty; i podjąć działania w celu ochrony Palestyńczyków.
CNBC przygląda się, jakie mogą być kolejne kroki i jak tu dotarliśmy.
W zeszłym miesiącu postanowienie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości nie uwzględniło głównego żądania Republiki Południowej Afryki, jakim było nakazanie Izraelowi zawieszenia wojskowych nalotów w Gazie i wezwanie do trwałego zawieszenia broni.
Izrael odrzucił zarzuty ludobójstwa przed Trybunałem Światowym oskarżony Republika Południowej Afryki ma być wykorzystana jako prawna przykrywka dla Hamasu.
Po wydaniu wyroku izraelski premier Benjamin Netanjahu odrzucił tę decyzję i powiedział, że Izrael będzie w dalszym ciągu bronił siebie i swoich obywateli przed Hamasem, przestrzegając prawa międzynarodowego. Izraelscy urzędnicy nie odpowiedzieli na prośbę CNBC o komentarz.
Sprawy z Konwencji o Ludobójstwie ciągną się latami – m.in.: z Serbią – Podjęcie ostatecznej decyzji zajęło ponad 10 lat.
Sprawy dotyczące zamiarów ludobójczych należą do najtrudniejszych do wygrania – muszą istnieć dowody na to, że sprawcy mieli z premedytacją zamiar zniszczenia grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej.
MTS nakazał Izraelowi przedłożenie w tym miesiącu raportu opisującego sposób, w jaki stosuje się do nakazów sądu, oraz zachowanie dowodów wszelkich aktów ludobójstwa.
W zeszłym tygodniu Yoav Gallant, minister obrony Izraela, powiedział, że Izrael w najbliższym czasie nie zaprzestanie nalotów na Gazę. Gallanta, który wezwał Palestyńczyków „zwierzęta ludzkie” był jednym z trzech urzędników, których poprzednie wypowiedzi zostały wykorzystane przez obronę południowoafrykańskiego zespołu prawnego.
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. sytuacji praw człowieka na terytoriach palestyńskich okupowanych od 1967 r., powiedziała w zeszłym tygodniu CNBC, że „czuła się niekomfortowo, nie wiedząc nic o historii”.
„Dlatego wiem z całkowitą pewnością, że przez 100 lat Palestyńczykom konsekwentnie odmawiano wszystkich trzech rzeczy: sprawiedliwości, praw człowieka i wolności”.
Albanese powiedział, że niezależnie od wyniku, sprawa w istotny sposób przyczyniła się do wzrostu międzynarodowej presji na zakończenie wojny i miała charakter symboliczny, dodając, że zarzuty ludobójstwa przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości nie są bezpodstawne.
Vincent Magwenya, rzecznik prezydenta Republiki Południowej Afryki Cyrila Ramaphosy, powiedział CNBC, że kraj spodziewa się w dalszym ciągu prowadzić sprawę na wysokim szczeblu.
„Wspólnie pracujemy, aby sprawa zakończyła się sukcesem dla dobra pokoju w regionie i dla dobra wielu niewinnych ludzi, kobiet i dzieci, młodych i starszych, którzy cierpią z powodu trwającej od dziesięcioleci izraelskiej okupacji i ludobójstwa” – dodał. powiedział powiedział.
Republika Południowej Afryki wszczęła w grudniu postępowanie przeciwko Izraelowi przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w ramach „Stosowania Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa w Strefie Gazy”.
„Jako naród, który walczył i pokonał apartheid, mamy szczególny obowiązek opowiadać się za sprawiedliwością i podstawowymi prawami człowieka dla wszystkich ludzi i wszędzie” – Magwenya powiedziała w niedzielę CNBC.
Obrona prawna Republiki Południowej Afryki została przesłuchana w Hadze w Holandii 11 stycznia, a obrony Izraela następnego dnia.
„To zobowiązanie było podstawą naszego wniosku do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o położenie kresu przemocy rozpętanej przez Izrael w Strefie Gazy” – dodała Magwenya.
Magwenya stwierdziła, że jako sygnatariusz Konwencji o ludobójstwie z 1948 r. kraj ma obowiązek zapobiegać aktom ludobójstwa, niezależnie od tego, gdzie one mają miejsce. Dodał, że ich własna przeszłość „pokazuje długą historię niezachwianej solidarności Republiki Południowej Afryki z Palestyńczykami”.
Inne kraje, które publicznie poparły sprawę Republiki Południowej Afryki, to Turcja, Jordania, Brazylia, Kolumbia i Malezja.
Następuje to w czasie, gdy siły izraelskie kontynuują operację wojskową w Strefie Gazy, w której według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia pod przewodnictwem Hamasu zginęło dotychczas ponad 27 000 osób.
Trybunał wyraził także „głęboko zaniepokojony” dobrem izraelskich zakładników porwanych przez palestyńską grupę bojowników Hamas podczas ataków terrorystycznych 7 października, z których według stanu na czwartek w niewoli przebywało ponad 120 osób. Trybunał Światowy wezwał do natychmiastowego uwolnienia zakładników nadal przetrzymywanych w niewoli.
Chociaż MTS może stawiać żądania wobec krajów, co czyniła w przeszłości, lecz nie ma jurysdykcji do ich egzekwowania ani rozstrzygania sporów między państwami.
26 lutego 2022 roku, dwa dni po inwazji Rosji na Ukrainę, rząd ukraiński złożył pozew do Trybunału Światowego na podstawie Konwencji o ludobójstwie z 1948 r., żądając nakazania Rosji zaprzestania działań wojennych.
W następnym miesiącu MTS wydany pochopna decyzja, która wymagała od Rosji zaprzestania działań wojskowych przeciwko swojemu sąsiadowi. Już w 2015 r., po złożeniu wstępnego wniosku w 1999 r., sąd w swoim ostatecznym wyroku uniewinnił Serbię z zarzutu ludobójstwa bośniackich muzułmanów podczas wojny w Bośni w latach 90. XX w. oraz odrzucił wniosek Bośni i Chorwacji o reparacje.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”