Connect with us

Gospodarka

Trwa kryzys uchodźczy w Europie Wschodniej – Polska buduje mur graniczny o wartości 400 mln dolarów – Organizacja na rzecz Pokoju na Świecie

Published

on

Trwa kryzys uchodźczy w Europie Wschodniej – Polska buduje mur graniczny o wartości 400 mln dolarów – Organizacja na rzecz Pokoju na Świecie

Polski rząd rozpoczął prace nad murem o wartości 400 milionów dolarów wzdłuż granicy z Białorusią, aby zapobiec nielegalnemu wjazdowi uchodźców. Mur będzie miał długość około 180 km i zostanie ukończony w czerwcu.

Ten rozwój następuje po roku zwiększone napływy uchodźców z Białorusi do krajów Europy Wschodniej, takich jak Polska, Litwa i Łotwa. Białoruski rząd popycha uchodźców na sąsiednie terytoria, aby zareagować na sankcje Unii Europejskiej przeciwko reżimowi Łukaszenki po stłumieniu protestów prodemokratycznych w związku z kwestionowanymi wyborami w 2020 roku.

Według Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, ponad 32 000 uchodźców próbowało przekroczyć granicę w 2021 r., a rząd ogłosił stan wyjątkowy. Polski rząd wysłał także wojsko, straż graniczną i policję, aby uniemożliwić tysiącom kolejnych przekraczanie granicy. Wzbudziło to obawy w zakresie praw człowieka, że ​​uchodźcy nie będą mogli ubiegać się o azyl i teraz czekają na unieruchomienie w zimie.

Większość uchodźców uwięzionych między Polską a Białorusią pochodzi z rozdartych wojną krajów MENA, w tym z Syrii, Iraku, Afganistanu i Jemenu. W rezultacie rozwinęła się niebezpieczna sytuacja humanitarna, w której ci bezbronni ludzie zmagają się z mrozem, hipotermią i głodem. Co najmniej 19 osób zginęło między granicami Polski i Białorusi w wyniku narażenia na niskie temperatury.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji zapewnia pomoc na granicy i oferuje opcje dobrowolnego powrotu. UNHCR i Czerwony Krzyż również uzyskały dostęp do uchodźców i nadal zapewniają wsparcie, gdy są oni uwięzieni w otchłani między granicami.

Dyrektor Generalny IOM Antonio Vitorino, powiedział, że „priorytetem jest bezpieczeństwo tych osieroconych migrantów, przestrzeganie ich praw człowieka i zapobieganie większej liczbie zgonów, gdy temperatury pozostają znacznie poniżej zera”. Pan Vitorino stwierdził również, że „jesteśmy zaangażowani w niesienie pomocy humanitarnej i współpracę z władzami po obu stronach granicy, a IOM pomoże tym, którzy chcą dobrowolnie wrócić, w zrobieniu tego w bezpieczny i godny sposób”.

READ  Projekt Canopy 2021 dofinansowuje 100 000 dolarów w lokalnych projektach leśnych

Sytuacja w Polsce przypomina o ostrej polityce przyjętej przez wiele krajów europejskich podczas poprzedniego kryzysu uchodźczego w 2015 roku, kiedy 1,3 mln osób próbowało ubiegać się o azyl. Podczas gdy rząd białoruski zainicjował tę sytuację z powodów politycznych, Polska i kraje sąsiednie muszą przestrzegać zobowiązań wynikających z Konwencji dotyczącej Uchodźców i zezwolić legalnym uchodźcom na ubieganie się o azyl.

W międzyczasie polski rząd powinien umożliwić wolontariuszom i pomocom udzielanie pomocy uchodźcom bez przeszkód, jednocześnie umożliwiając mediom i organizacjom praw człowieka monitorowanie i informowanie o delikatnej sytuacji, aby zapewnić odpowiednią ochronę organizacji społecznych i zachowanie ich praw człowieka.

Kraje europejskie radziły sobie już z tą sytuacją już wcześniej i spoczywa na nich obowiązek ochrony uchodźców na mocy prawa międzynarodowego. Można to osiągnąć w sposób humanitarny, zapewniając terminowe, przejrzyste ścieżki przyjmowania legalnych uchodźców, jednocześnie wspierając kraje regionu MENA środkami ekonomicznymi, aby przede wszystkim zaradzić pierwotnym przyczynom konfliktów i masowych wysiedleń.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *