Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Trasa koncertowa po Polsce – Kolejny emocjonujący sukces Chóru Gaulitanus

Published

on

Trasa koncertowa po Polsce – Kolejny emocjonujący sukces Chóru Gaulitanus


Chór Gaulitanus z Gozo niedawno wrócił z Polski, gdzie obchodził swoje 22. urodzinyII wyjechać za granicę. Właściwie pomiędzy 6Cz i 10Cz W grudniu chór wziął udział w VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. prof. Józefa Świdera. Pierwszy wyjazd chóru do Polski był efektem współpracy ze Śląskim Chórem Kameralnym Ad Libitum i jego dyrektor artystyczną Izabellą Zielecką-Panek, która jest także dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Józefa Świdra.

Pod kierunkiem dyrektora muzycznego Colina Attarda sam Chór Gaulitanus dał trzy duże koncerty i zgodnie ze swoją ambasadorską rolą repertuar składał się wyłącznie z muzyki maltańskiej, głównie w języku maltańskim. Po raz kolejny dobór repertuaru maltańskiego, zawsze prezentowanego i kontekstualizowanego przez samego mistrza, cieszył się dużym powodzeniem wśród publiczności, która uczestniczyła w koncertach, a nawet zgotowała sobie owację na stojąco.

Wykonywane kompozycje różniły się od fragmentów duchowych (w języku łacińskim) po fragmenty na wpół religijne i na wpół folklorystyczne (w języku maltańskim). Na szczycie listy znalazły się kompozycje Colina Attarda: jego Magnificat, Sanctus i Agnus Dei z Missa Brevis in honorem Joannis Pauli II, dwa fragmenty oratorium Gużeppi z Nazaretu, Ninni… Ninni, a także dwa hymny Wystąpiły Is-Sultana of Peace i Beautiful Spring Rose. Pierre Louis Attard wykonał swoje „O Salutaris Hostia”, Giuseppe Caruana wykonał swoje zapadające w pamięć hymny „Fil-Hlewwa ta May” oraz „Innu ta Filgogu” i „Innu ta Filgaxija” (opracowane na chór „a cappella” przez C. Attarda) oraz Carmelo Pace ze swoimi typowo żywymi, na wpół folklorystycznymi dziełami chóralnymi bez akompaniamentu Lapsi i L-Imnarja.

Główną solistką chóru była sopranistka Annabelle Zammit, pozostałe partie solowe wykonały sopranistka Georgina Gauci, sopranistka Antonella Portelli, tenor Christian Tanti i bas Ian Grech.

Pierwszy koncert chóru odbył się w zabytkowej barokowej sali klasztoru Bernardynów w centrum Krakowa. Drugie wydarzenie miało miejsce w kościele ewangelicko-augsburskim w Ustrodzie. Na zakończenie występu część Śląskiego Chóru Kameralnego Ad Libitum wykonała wspólnie z Chórem Gaulitanus polski utwór „Ojkowski Dom”. Następnie członkowie obu chórów zjedli wspólną kolację w świetlicy, po czym udali się do słynnego Browaru Ustrodzie, gdzie na zaproszenie kierownictwa browaru spędzili późny wieczór degustując wyjątkowe piwa i destylaty.

Trzeci koncert odbył się w pięknym kościele Anioła Stróża w Gorzycach. Tutaj chór został przyjęty przez Gorzyckie Centrum Kultury i jego dyrektor Bibiannę Dawid, także na lunch i poczęstunek. Chcąc podziękować za niezwykle entuzjastyczny odbiór publiczności i gospodarzy, chór wykonał bis, polską pieśń Płyniesz Olzo. Artystyczne zaangażowanie Gaulitanusa dobiegło końca wraz z wielkim finałem festiwalu. Festiwal odbył się w bardzo dużym Kościele Jezusowym w Cieszynie, siedzibie festiwalu, i wzięło w nim udział 11 innych chórów – niektóre z nich naprawdę pierwszej klasy – ze Słowacji, Łotwy, Ukrainy i samej Polski. Ten finałowy wieczór rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem przez wszystkie uczestniczące chóry polskiej pieśni „Plyniesz Olzo”, po czym każdy z chórów wykonał swój własny utwór. Tutaj Gaulitanus wykonał składankę na wpół folklorystycznych dzieł Carmelo Pace’a.

Pomimo licznych zobowiązań artystycznych i prób, Chór Gaulitanus doświadczył także wielu wzbogacających kulturowo przeżyć, zwiedzając Kraków, Auschwitz, sam Cieszyn – historyczne miasto graniczne, w połowie polskie, w połowie czeskie – a przekraczając granicę z Republiką Czeską, odwiedza Ostrawę i jej okolica.

Atrakcyjność tej szczególnej trasy koncertowej być może podkreślają bardzo obfite opady śniegu, które panowały podczas całej wizyty – w istocie oczekiwane „białe Boże Narodzenie”!

www.gaulitanus.com

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *