Gospodarka
Transformacja energetyczna Polski będzie kosztować 135 miliardów euro do 2030 r., czytamy w raporcie – EURACTIV.com
Transformacja polskiego sektora energetycznego, w tym środki mające na celu wsparcie podupadającego górnictwa węgla, może kosztować nawet 135 mld euro do 2030 r. nowy raport z firmy doradczej EY Polska.
Ministrowie środowiska UE na spotkaniu w Luksemburgu w poniedziałek 24 października potwierdzili swoje zaangażowanie wycofanie węgla i przyspieszyć zielone przejście w obliczu rosnących cen paliw kopalnych.
Ale ten napęd jest problemem dla Polski, która w 70% produkcji energii elektrycznej opiera się na węglu.
„Zakres transformacji polskiej energetyki jest znacznie większy i droższy niż w większości krajów UE”, mówi raport EYpowołując się na „bardzo specyficzne uwarunkowania historyczne i wysoki udział węgla w miksie energetycznym”.
„Nie chcemy szukać wymówek, ale myślę, że warunki panujące w Polsce… fakt, że Polska odzyskała suwerenność gospodarczą i polityczną dopiero w 1989 r., był rzeczywiście trudnym punktem wyjścia” – powiedział Jakub Koszyczarek, konsultant biznesowy w EY Polska.
„Wtedy prawie 90% produkcji energii elektrycznej pochodziło z węgla”, podczas gdy dziś udział ten spadł do 70% – powiedział na Wydarzenie EURACTIV we wtorek (25 października).
Podkreślił to ponownie Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE), który apelował do unijnych polityków uwzględnienie „różnych punktów wyjścia” państw członkowskich i ich „własnego tempa przemian”.
W Polsce paliwa kopalne nadal stanowią 85% całkowitej podaży energii, przy czym węgiel ma największy udział, według A raport opublikowany w maju ubiegłego roku przez Międzynarodową Agencję Energii. Kraj nadal dotuje przemysł węglowy, który tworzy miejsca pracy w wielu regionach.
Jednak Polska jest zobowiązało się do stopniowego wycofania węgla brunatnego do 2044 r. i węgla kamiennego do 2049 r., w samą porę, aby UE osiągnęła swój cel, jakim jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.
Jest to powód do niepokoju, ponieważ prawie 108 000 miejsc pracy w Polsce jest bezpośrednio związanych z sektorem węglowym – ponad połowa wszystkich miejsc pracy w UE w przemyśle.
„Stworzy to również poważne wyzwania dla dotkniętych regionów w zakresie sprawiedliwej transformacji” – ostrzegał Koszyczarek.
„Nie tylko powinni to rozumieć wszyscy pracujący w elektrowniach… ale wpływa to również na regiony, w których wydobywa się węgiel, ale także na przemysł, który wspiera wydobycie, który wspiera dostawy węgla” – powiedział. .
Raport EY szacuje, że do 2030 r. potrzebne będzie 135 mld euro nowych inwestycji, aby przekształcić polską energetykę.
Przyspieszenie w OZE
Pomimo wyzwań, Polska w ostatnich latach mocno skoncentrowała się na wykorzystaniu energii odnawialnej.
2020 kraj przekroczył swój cel w zakresie energii odnawialnejpo osiągnięciu Rekordowe wytwarzanie energii wiatrowej i słonecznej do tej pory w tym roku (+48,5% w stosunku do 2021 r.).
W dziedzinie energii słonecznej tempo rozwoju przekroczyło prognozy, a do połowy 2022 r. zainstalowano ponad 10 gigawatów, a poziom, który zakładał, że zostanie osiągnięty dopiero w połowie lat 30., kiedy ogłosił swoją politykę energetyczną w 2019 r., pożegnał się
Dąbrowski zapewnił, że energia odnawialna jest jednym z kluczowych aspektów transformacji energetycznej Polski, wspierającym zarówno realizację celów klimatycznych, jak i poprawę bezpieczeństwa energetycznego.
„Musimy radzić sobie z nowymi nadzwyczajnymi okolicznościami, ale główne kierunki pozostają niezmienione” – powiedział podczas wydarzenia, dodając, że „Europa kontynuuje swoją podróż ku neutralności klimatycznej”.
Polska ma w toku wiele innowacyjnych projektów i stawia na rozwój nowych technologii, które pomogą w tworzeniu nowych miejsc pracy – podkreślił.
„Największą inwestycją w Polsce są obecnie morskie farmy wiatrowe na Bałtyku” – potwierdził Koszyczarek. „Potencjał Morza Bałtyckiego jest ogromny. Myślę więc, że morskie farmy wiatrowe wraz z elektrowniami jądrowymi ustabilizują nasz system energetyczny w przyszłości.”
Bezpieczeństwo dostaw
Pomimo tych osiągnięć transformacja energetyczna w Polsce i w całej Europie jest zagrożona przez kryzys gazowy, który zwiększył atrakcyjność węgla dla firm energetycznych.
Tsvetelina Penkova, bułgarska eurodeputowana socjalistyczna, poparła wspólne zakupy gazu na szczeblu UE w celu zapewnienia niższych cen i większej stabilności.
„Jeśli chcemy rozmawiać o stabilności całego unijnego rynku energii io solidarności, musimy pracować razem jako jedna unia, nawet u podstaw negocjacji cen i wolumenów” – powiedziała podczas wydarzenia.
Penkova podkreśliła również znaczenie znalezienia właściwej równowagi między energią odnawialną a energią elektryczną w podstawowym obciążeniu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dostaw, powiedziała UE musi pragmatycznie podchodzić do swoich celów klimatycznych na 2030 r.
> Obejrzyj całe wydarzenie EURACTIV poniżej:
[Edited by Frédéric Simon]
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”