Zabawa
Tradycje starego świata spotykają się z XXI wiekiem
CLEVELAND, Ohio – Wiemy, że Cleveland to polskie miasto. Dla naszych polskich chłopców smarujemy naszą kiełbasę dodatkami. Wprowadziliśmy pierogi do Stanów Zjednoczonych. I wiemy, jak robić polkę. Ale potrzeba całej wioski, aby przekazać część wspaniałej historii Cleveland.
Slavic Village w południowo-wschodnim Cleveland to prężna dzielnica robotnicza, w której tradycje starego świata spotykają się z XXI wiekiem.
Marilyn Mosinski dorastała w Slavic Village, a obecnie jest tymczasowym dyrektorem i specjalistą ds. rozwoju biznesu w Slavic Village Development, organizacji społecznej skupiającej się na wspieraniu mieszkańców i rozwoju okolicy.
„Każdy ma związek ze Słowiańską Wioską” – powiedziała. „Nie można rozmawiać z nikim w Cleveland, nie mówiąc, że ich przyjaciele, moja mama, mój tata i moi dziadkowie, dorastali w słowiańskiej wiosce”.
Okolica się zmienia, zmieniają się też jej mieszkańcy. Wioska Słowiańska była kiedyś dzielnicą zamieszkaną głównie przez białych, lecz obecnie zamieszkuje ją głównie ludność czarna. Zmiany demograficzne na wsi słowiańskiej przekładają się na jej rozwój gospodarczy.
Jest to część serii artykułów z cleveland.com i The Plain Dealer eksplorujących dzielnice Cleveland. Śledź najnowszą relację na Poznaj dzielnice Cleveland.
Mosinski powiedział, że w okolicy nadal działają „rzeźnicy, piekarze i wytwórcy świec”, ale w okolicy pojawiają się także nowe, eleganckie firmy. Wiele nowych i starych przedsiębiorstw w okolicy jest prowadzonych przez kobiety. Mosinski powiedział, że wzrosła także liczba kobiet kupujących domy w okolicy.
Przeczytaj więcej o dzielnicach Cleveland
Mosinski powiedział, że okolica boryka się obecnie z trudnościami ze względu na złą reputację tej okolicy ze względu na przestępczość.
„Ale ludzie chcą zwycięstwa Słowiańskiej Wioski. Przestępczość może wydarzyć się wszędzie i zdarza się wszędzie. „Ludzie szybko oceniają okolicę” – stwierdziła. „Tyle razy zostaliśmy powaleni, ale zawsze wrócimy”.
10 listopada w okolicy odbywa się coroczna zbiórka pieniędzy „Świętuj słowiańską wioskę”, aby kontynuować zbieranie funduszy i rozwijać obszar. Przez cały rok w Slavic Village odbywają się liczne imprezy, m.in. Pierogi Dash – bieg na 5 km lub spacer przy muzyce polki i pierogach na mecie.
W okolicy rośnie także liczba publicznych instalacji artystycznych. Jadąc autostradą międzystanową 77 w kierunku centrum, prawdopodobnie zauważyłeś dużą rzeźbę mniszka lekarskiego zwaną Kwiatem Obręczy Rowerowej RotaFlora. Znajduje się w pobliżu początku szlaku Morgana Run, który łączy okolicę z parkami miejskimi w całym regionie.
I choć okolica jest inna niż wtedy, gdy Mosiński była młodą dziewczyną uczęszczającą do Cleveland Central Catholic High School, Slavic Village nadal jest jej domem i chce, aby inni ludzie też mogli tam zamieszkać.
„Kiedy ludzie wysiadali z tramwaju w centrum Cleveland, wskazywali wieże St. Stan’s i mówili: «Idź tędy». I nadal to robimy” – powiedziała. „Przyjedź do słowiańskiej wsi. Mamy małe firmy, sklepy, kościoły, domy, wydarzenia. Mamy społeczność.”
Jak to się wszystko zaczeło
Wioska słowiańska, podobnie jak reszta obszaru, była częścią Rezerwatu Zachodniego Connecticut, kiedy ludzie ze wschodniego wybrzeża przenieśli się do Ohio w XIX wieku i osiedlili się nad jeziorem Erie.
Na początku XX wieku irlandzcy i walijscy imigranci przenieśli się najpierw do dzisiejszej wioski słowiańskiej, aby pracować w lokalnych hutach i fabrykach. Ostatecznie wprowadzili się tu także imigranci ze wschodu z Polski i Czechosłowacji, którzy uczynili tę okolicę swoim domem.
Po drugiej wojnie światowej wieś słowiańska podupadła. Teren ten przecięła budowa autostrady I-77, a mieszkańcy przenieśli się na przedmieścia, opuszczając „starą dzielnicę”.
W latach 70. Ted Śliwiński, polsko-amerykański prawnik, oficjalnie ukuł nazwę „Wioska Słowiańska” dla obszaru wzdłuż Fleet Avenue, aby ożywić dzielnicę i uczcić jej wschodnioeuropejskie tradycje.
Zabawne fakty
Położony na skraju dzielnic Broadway-Slavic Village i Union-Miles jest najwyższym wodospadem w hrabstwie Cuyahoga. Wodospad Mill Creek, około 45 stóp, w pobliżu ulic Turney i Warner. Jest częścią rezerwatu Garfield Park należącego do Metroparks.
Wioska Słowiańska była niegdyś domem dla jednego z największych kin w Stanach Zjednoczonych. Teatr Olympia niedaleko Broadwayu i East 55. został otwarty w 1913 roku i mógł pomieścić 2000 osób.
Na słowiańskiej wsi powstał Trzeci Bank Federalny. W latach trzydziestych XX wieku, kiedy prawie jedna trzecia mieszkańców Cleveland była bezrobotna, Ben i Gerome Stefanscy złożyli wniosek o federalną zgodę na założenie stowarzyszenia oszczędnościowo-pożyczkowego w pobliżu East 70th Street i Broadway Avenue. Utworzenie banku pomogło rodzinom w okolicy zaoszczędzić pieniądze na zakup domów.
Miejsca do odwiedzenia
Kościół Sanktuarium Św. Stanisława: St Stan’s obchodzi w tym roku 150-lecie swojego istnienia. Społeczność i szkoły rozrastały się, aby zapewnić polskiej społeczności programy w szkołach podstawowych i średnich, które obejmowały naukę języka i kultury. Program szkół średnich połączył się z trzema innymi szkołami katolickimi w Cleveland w 1969 roku, tworząc Cleveland Central Catholic.
Czeska Sala Narodowa: Na zajęcia gimnastyczne w Wiosce Słowiańskiej w Sali Narodowej przyjeżdżają ludzie z całego kraju. W hali znajduje się Sokol Greater Cleveland oraz Czeskie Centrum Kultury i Muzeum w Cleveland. Sokol Greater Cleveland, jedna z największych jednostek w ramach krajowej organizacji, oferuje trening fizyczny w gimnastyce i innej lekkoatletyce, a także świadomość kulturową i zajęcia rodzinne.
Jedzenie, napoje i sklepy
Do sklepów wartych odwiedzenia należą: Red Chimney Restaurant, R&K Sausage, Sauccison Cleveland, Vic’s Floral, Daisy’s on Fleet Ice Cream, The Village Dog Hot Dogs, Mock Tuna Photo Studio, Marsha’s Soul Food Cafe, People’s Bar and Grill i Krusinski’s Finest Meats. wartość.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.