Nauka
Top 10 firm biotechnologicznych na czele w Polsce
To 10 największych firm biotechnologicznych w czołówce wschodzącego sektora biotechnologicznego w Polsce, który staje się hotspotem dla startupów.
W ciągu ostatniej dekady Polska widziała podwyżka swojego przemysłu biotechnologicznego. Chociaż krajowy przemysł farmaceutyczny tradycyjnie koncentrował się na opracowywaniu leków generycznych, wiele z tych firm zaczęło zmierzać w kierunku rozwoju leków biologicznych. O tym, biotechnologiczne startupy w Polsce pracują nad rozwojem nowych technologii, kładąc duży nacisk na leczenie chorób nowotworowych i autoimmunologicznych.
Ponieważ kraj odnotowuje sukcesy w swoim sektorze biotechnologicznym, coraz więcej naukowców i przedsiębiorców jest zachęcanych do podjęcia kroku i rozpoczęcia działalności gospodarczej w rozwijającym się polskim przemyśle biotechnologicznym. Tutaj wybraliśmy 10 firm z czołówki obiecującej branży biotechnologicznej w kraju.
Farmaceutyki proteonowe
Lokalizacja: Łódź
Założony: 2005
Proteon Pharmaceuticals produkuje dodatki do żywności, które mogą zapobiegać i eliminować infekcje bakteryjne u zwierząt gospodarskich i akwakultury. Dodatki zawierają bakteriofagi – wirusy, które infekują tylko określone szczepy bakterii – zmniejszając ryzyko rozwoju patogenów odporność na antybiotyki. Firma ma na rynku trzy produkty, dwa dodatki do karmy dla ptaków, które zapobiegają salmonella i ptasi patogen Escherichia coli infekcje i jeden przeciwko Pseudomonas oraz aeromonas bakterie w akwakulturze.
Czysta biologiczna
Lokalizacja: Wrocław
Założony: 2010
Pure Biologics opracowuje leki oparte na przeciwciałach, a także aptamery DNA – cząsteczki DNA, które podobnie jak przeciwciała wiążą się z określonym celem. Najbardziej zaawansowany program firmy to aptamer w opracowaniu przedklinicznym przeznaczonym do leczenia choroby Devica, choroby autoimmunologicznej, która powoduje epizody utraty wzroku i porażenia. W swoim rurociągu przeciwciał Pure Biologics koncentruje się na pierwszorzędnych lekach immunoonkologicznych, a początkowymi celami są nowotwory jelita grubego, płuc i piersi.
Terapia Ryvu
Lokalizacja: Kraków
Założony: 2007
Działające pierwotnie w ramach spółki macierzystej Selvita SA, Ryvu Therapeutics i Selvita przeszły w 2019 roku podział korporacyjny w celu rozdzielenia terapie onkologiczne i jednostki biznesowe zajmujące się badaniami kontraktowymi. Ryvu to biotechnologia zajmująca się odkrywaniem i rozwojem leków na etapie klinicznym, skoncentrowana na opracowywaniu terapii małocząsteczkowych jako alternatywy dla obecnych metod leczenia raka. Najbardziej zaawansowany program w przygotowaniu to terapia celowana ostrej białaczki szpikowej, obecnie w fazie 2 badań we współpracy z firmą farmaceutyczną Menarini. Inny główny kandydat Ryvu znajduje się w fazie 1b badań, które mogą potencjalnie leczyć nowotwory krwi i guzy lite.
sprośny
Lokalizacja: Warszawa
Założony: 2012
Dawniej OncoArendi Therapeutics, Molecure opracowuje terapie małocząsteczkowe, które mogą regulować RNA i niedostatecznie zbadane cele białkowe w leczeniu nieuleczalnych chorób, w tym raka oraz chorób zwłóknieniowych i zapalnych. Jego najbardziej zaawansowanym kandydatem na lek jest gotowy do fazy drugiej inhibitor chitynazy w zapalnej chorobie płuc. Chociaż sądzono, że chitynazy i białek podobnych do chitynazy nie można znaleźć u ludzi, ostatnie badania wykazały, że są one obecne i odgrywają ważną rolę w regulacji intensywności odpowiedzi immunologicznej.
Mabion
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Założony: 2007
Zlokalizowany w małym przemysłowym miasteczku Mabion był jedną z pierwszych firm biotechnologicznych, które powstały w Polsce. Mabion opracowuje leki z przeciwciałami biopodobnymi i oferuje usługi produkcji kontraktowej. Najbardziej zaawansowanym projektem firmy jest biopodobny do rituximabu Roche, przeciwciała stosowanego w leczeniu rak krwi i zapalenie stawów, które jest testowane w badaniach fazy 3. Mabion opracowuje również antygeny szczepionkowe w ramach współpracy z amerykańską firmą zajmującą się opracowywaniem szczepionek Novavax.
Przechwytywanie terapeutyczne
Lokalizacja: Wrocław
Założony: 2017
Firma Captor Therapeutics z biurami we Wrocławiu i Bazylei wykorzystuje zastrzeżoną platformę ukierunkowanej degradacji białek w celu odkrywania i opracowywania leków, które mogą rozkład białek chorobotwórczych. Takie podejście pozwala firmie podążać za celami chorobowymi, które wcześniej uważano za niekontrolowane. Captor buduje własny plan opracowywania leków w oparciu o tę technologię, z pięcioma projektami odkrywania i przedklinicznymi lekami skupiającymi się na nowotworach i chorobach autoimmunologicznych.
Celon Pharma
Lokalizacja: Kiełpin
Założony: 2002
Chociaż rozpoczęła się jako tradycyjna firma farmaceutyczna, Celon Pharma przeszła od opracowywania leków generycznych do opracowywania innowacyjnych leków biologicznych, takich jak przeciwciała bispecyficzne i terapie informacyjnego RNA (mRNA). Firma opracowuje również przedkliniczny lek biopodobny do przeciwciała Lucentis firmy Genentech na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej. Celon Pharma jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2016 roku z wartością rynkową ponad 150 mln euro.
Biotechnologia Bowil
Lokalizacja: Władysławowo
Założony: 2006
Bowil Biotech wykorzystuje fermentację bakteryjną do produkcji biocelulozy na skalę przemysłową. Obecnie firma sprzedaje bandaże i maseczki na twarz wykonane z biocelulozy. Bada wiele innych zastosowań, w tym protezy serca, opatrunki przeciwbólowe, soczewki kontaktowe i papier o wysokiej wytrzymałości.
biowale
Lokalizacja: Wrocław
Założony: 2014
Bioavlee tworzy nowy sprzęt laboratoryjny, który na nowo definiuje identyfikację i liczenie mikroorganizmów. Technologia firmy opiera się na dyfrakcji laserowej, w której na próbkę przykładany jest laser w celu pomiaru unikalnych wzorów tworzonych przez każdy rodzaj mikroorganizmu. Za pomocą lasera, algorytmów samouczących się i bazy danych zdjęć referencyjnych można zidentyfikować bakterie z ponad 90% dokładnością bez konieczności sekwencjonowania ich DNA.
Nanovelos
Lokalizacja: Warszawa
Założony: 2013
NanoVelos, spin-out Politechniki Warszawskiej, opracowuje nanocząsteczki do dostarczania leków przeciwnowotworowych. Nanocząsteczki, zbudowane z cząsteczek dekstranu, są zaprojektowane tak, aby uwalniać tylko te leki, które niosą w komórce rakowej, zwiększając w ten sposób skuteczność leku i zmniejszając jego potencjalne skutki uboczne. Technologia jest nadal w fazie przedklinicznej, a niektóre projekty skupiają się na ulepszaniu generycznych postaci istniejących leków.
Ten artykuł został pierwotnie opublikowany we wrześniu 2019 roku i został zaktualizowany.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”