Connect with us

Najważniejsze wiadomości

„To kamień milowy”: polski organ ds. ochrony środowiska daje zielone światło dla pierwszej w kraju elektrowni jądrowej

Published

on

„To kamień milowy”: polski organ ds. ochrony środowiska daje zielone światło dla pierwszej w kraju elektrowni jądrowej

Minister klimatu Anna Moskwa stwierdziła, że ​​ten krok naprzód jest „kluczowy” dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

REKLAMA

Polska wydała decyzję środowiskową dla pierwszej w kraju elektrowni jądrowej – podała w piątek państwowa agencja informacyjna PAP, powołując się na minister klimatu Annę Moskwę.

Zdaniem Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOS), budowa i eksploatacja obiektu nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko, a jego oddziaływanie jest monitorowane – podała PAP.

Zdaniem GDOS przedsięwzięcie nie będzie miało negatywnego wpływu na obszary Natura 2000 ani nie przyczyni się do degradacji siedlisk przyrodniczych.

Ponad półtora roku zajęło Agencji Ochrony Środowiska zapoznanie się z materiałem dowodowym zawartym w raporcie oddziaływania na środowisko i podjęciem decyzji o wydaniu pozwolenia.

Kiedy pierwszy w Polsce reaktor jądrowy zostanie uruchomiony?

Warszawa planuje do 2033 roku wybudować pierwszą elektrownię jądrową na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Budowa ma się rozpocząć w 2026 r., a uruchomienie sieci nastąpi w 2040 r.

„To kamień milowy w realizacji inwestycji kluczowej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego” – cytuje Moskwę.

Polska rozważa przyjęcie energetyki jądrowej od 2005 r., jednak proces ten opóźnia szereg przeszkód finansowych i politycznych.

Jest nadzieja, że ​​to czyste źródło energii umożliwi krajowi Odejdź od węgla który obecnie dostarcza 69 procent energii elektrycznej.

Polski program energetyki jądrowej obejmuje plany budowy do sześciu reaktorów w dwóch lub trzech lokalizacjach, które będą generować około 6 do 9 gigawatów energii. To wystarczy, aby zasilić prawie 8 milionów domów.

Polska chce przejść z węgla na energetykę jądrową

Polska jest także jednym z kilku krajów, które otrzymają amerykańską pomoc finansową na nową technologię nuklearną.

Jako część „Projekt Feniks”W całym kraju planuje się budowę małych reaktorów modułowych. Jest to wciąż nowa technologia, wykorzystywana głównie w projektach pilotażowych.

READ  Po wyborach polska społeczność LGBT odczuwała strach i złość

Jednakże niedawne postępy i skutki kryzysu energetycznego wzbudziły zainteresowanie i wsparcie polityczne dla energii jądrowej w całej Europie.

Oprócz Czech i Słowacji studia wykonalności modernizacji prowadzone są także w Polsce Elektrownie napędzane węglem wykorzystania tej nowej technologii nuklearnej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *