Connect with us

Nauka

„To dla nas sprawa osobista” – McMaster Linguistics Research Center tworzy program dla wysiedlonych naukowców – Daily News

Published

on

„To dla nas sprawa osobista” – McMaster Linguistics Research Center tworzy program dla wysiedlonych naukowców – Daily News

Olga Dvorova, która robiła doktorat na Ukrainie na temat języka krymsko-tatarskiego, przybyła do McMaster tej wiosny, jako pierwsza z czterech ukraińskich naukowców, którzy przybyli tutaj dzięki wsparciu programu wizytujących naukowców w Centrum Zaawansowanych Badań w Lingwistyce Eksperymentalnej i Stosowanej. Obecnie jest asystentką naukową w laboratorium profesora lingwistyki Victora Kupermana, a także studentką studiów magisterskich w programie Gender and Social Justice. (Zdjęcie: Georgia Kirkos/McMaster University)

Doktorantka lingwistyki ukraińskiej Olga Dvorova specjalizuje się w krymsko-tatarskim, rodzimym języku krymskim. Pod koniec lutego, wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę, Dvorova dowiedziała się o możliwości wizytowania badaczy w McMaster Center for Advanced Research in Experimental and Applied Linguistics (ARiEAL). Skontaktowała się z profesorem lingwistyki McMaster, Victorem Kupermanem, aby dowiedzieć się więcej, a następnie dołączyła do exodusu z Kijowa do Polski, gdzie mieszka jej ciotka.

Około sześć tygodni później Dvorova przybyła do Kanady, jako pierwsza badaczka wizytująca, która wzięła udział w programie pilotażowym stworzonym przez dyrektor AriEAL i profesor lingwistyki, Ivonę Kučerovą, oraz byłego kierownika centrum, Chia-Yu Lin.

Pierwotny plan zakładał rozpoczęcie letniego projektu pilotażowego, aby na kilka miesięcy sprowadzić uczonych z różnych krajów afrykańskich oraz Ameryki Środkowej i Południowej.

Ivona Kučerová

„Chcieliśmy stworzyć dwukierunkowe środowisko akademickie w miesiącach letnich, kiedy jest więcej miejsca i czasu, w którym ludzie mogą uczyć się z naszych technik, a my możemy uczyć się od nich”, wyjaśnia Kučerová.

„Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, pomyśleliśmy, że łatwo będzie rozszerzyć program na Ukrainę i inne kraje w strefie działań wojennych, aby sprowadzić wysiedlonych naukowców i zapewnić godne warunki dla osób, które nie mogą kontynuować badań, i pomóc im. znaleźć inne projekty badawcze w przyszłości.”

Ponieważ pilotaż międzynarodowego wizytującego naukowca był już w toku, Kuperman i Kučerová byli w stanie szybko się zmobilizować i pomóc Dvorovej dotrzeć do Kanady w stosunkowo krótkim czasie.

READ  Naukowcy z Daresbury współpracują ze znanym na całym świecie Fermilabem, aby zbadać tajemniczy świat neutrin
Przybycie do Kanady

Kiedy Dvorova przybyła do Kanady 9 kwietnia, wydawało się to nierealne, mówi. „Nie mogłem uwierzyć, że naprawdę tu jestem”.

Strzał w głowę Victora Kupermana
Wiktor Kuperman

Od samego początku koledzy badacze i doktoranci z laboratorium Kupermana powitali ją w swojej zgranej grupie, oprowadzając ją po Hamiltonie i pomagając jej się zaaklimatyzować. To była ulga móc spotkać się z przyjaciółmi, mówi Dvorova.

Od tego czasu Dvorova rozpoczęła studia podyplomowe w zakresie płci i sprawiedliwości społecznej w McMaster. Jest także asystentem naukowym w Laboratorium Czytelnicze Kupermanapracuje nad projektem finansowanym przez SSHRC badającym wpływ pandemii na umiejętności czytania w szkolnictwie wyższym.

Kiedy przyjechała, Dvorova przebywała z rodziną Kupermanów przez kilka tygodni, a następnie przeniosła się do rezydencji Mary Keyes w McMaster. Teraz dzieli dom z dwoma innymi gośćmi AriEAL z Ukrainy i jest zaangażowana w wykorzystywanie swoich umiejętności i doświadczenia w organizacjach społecznych lub rządowych, które ułatwiają integrację nowoprzybyłych.

rozszerzenie programu

Od tego czasu ARiEAL gościł jeszcze troje innych uczonych z Ukrainy: Maię Bułach, profesor lingwistyki na Narodowym Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w Kijowie; Alina Dochu, badaczka języków tubylczych i językoznawstwa w Potebniańskim Instytucie Lingwistyki Narodowej Akademii Nauk Ukrainy; oraz Mariia Hryntus, magistrantka lingwistyki komputerowej na Politechnice Lwowskiej.

Aby pomóc w rozszerzeniu programu, Kuperman i Kučerová skorzystali z innych możliwości finansowania w McMaster i nie tylko.

Dvorova otrzymała dodatkowe wsparcie od stypendium McMaster’s Student at Risk Bursary (SARB). Najnowsi wizytujący uczeni na poziomie magisterskim i podoktorskim otrzymali wsparcie z Funduszu Specjalnego Reagowania SSHRC dla stażystów (Ukraina) oraz programu Mitacs Canada-Ukraine.

Dodatkowe wydatki na badania związane z czteromiesięczną wizytą Dochu i Bulacha zostały zwrócone przez program McMaster’s Scholars at Risk (SARP).

„Pchajmy dalej”

Dla obu profesorów sytuacja na Ukrainie była bliska domu: Kučerová, która jest Czechem, dorastała pod rosyjską okupacją. Matka Kupermana, która ma rumuńskie i żydowskie korzenie, urodziła się na Ukrainie w 1944 r., kiedy jej rodzina uciekała przed okupacją nazistowską.

READ  M7 kupuje polskie aktywa logistyczne za europejski fundusz wartości dodanej | Aktualności

Dla obojga ważne jest, aby ich współpracownicy mogli kontynuować pracę. Po sukcesie pierwszych czterech staży akademickich, zarówno Kuperman, jak i Kučerová chcą wesprzeć większą liczbę potrzebujących ukraińskich kolegów i naukowców, na przykład tworząc letnią szkołę językową.

Sprowadzenie naukowców z Ukrainy i innych krajów pozwoliłoby również firmie McMaster stworzyć bardziej zróżnicowane zglobalizowane środowisko, które mogłoby prowadzić do nowej współpracy badawczej, mówi Kučerová.

„Nasze centrum badawcze dysponuje zasobami i kontaktami, dzięki czemu uczeni mogą kontynuować swoją pracę w znaczący sposób” — mówi Kučerová.

Ukraińskie uniwersytety przeniosły wiele swoich zajęć – w tym lingwistykę – do sieci i nadal działają nawet pod atakami, mówi Kuperman. Ma nadzieję, że on i jego koledzy w McMaster i innych miejscach będą mogli z nimi współpracować, dzieląc się wiedzą, a być może nawet tworząc wirtualną wymianę danych i spostrzeżeń.

„To nie jest czas na zniechęcenie lub pesymizm” — mówi Kuperman. „Wszyscy mamy rodzinną historię uchodźców, więzień, przesiedleńców – to dla nas osobista sprawa, nie przestawajmy naciskać. Zrobimy tyle, ile możemy”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *