Connect with us

technologia

Thales dostarcza system zarządzania walką i zestaw czujników do polskich fregat MIECZNIK

Published

on

Thales dostarcza system zarządzania walką i zestaw czujników do polskich fregat MIECZNIK
  • Thales podpisał kontrakt z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) na dostawę dla MIECZNIKA zintegrowanego systemu zarządzania walką (CMS) TACTICOS, urządzeń sonarowych, radarów obserwacji i kierowania ogniem oraz czujnika podczerwieni 360°1 Program fregat dla Marynarki Wojennej RP.
  • Jest to efekt podpisanej w 2022 roku umowy o strategicznej współpracy przez Thales, PGZ i PGZ SW i umożliwi konsorcjum PGZ-MIECZNIK dostarczanie fregat w ramach oczekiwanych zdolności wielozadaniowych.
© Babcock International
© Babcock International

Thales wyposaży fregaty MIECZNIK Marynarki Wojennej RP w system zarządzania walką TACTICOS, sonary, czujniki podczerwieni i radary, zapewniając okrętom wojennym liczne funkcje wykrywania, identyfikacji, dowodzenia i kontroli oraz podejmowania decyzji. Pierwszy statek ma wejść do służby w 2029 roku w ramach strategicznego programu obejmującego umowę o współpracy pomiędzy firmą Thales a konsorcjum PGZ-MIECZNIK (na którego czele stoi Polska Grupa Zbrojeniowa).

Wielozadaniowe fregaty klasy MIECZNIK przeznaczone są do wykonywania różnorodnych zadań na morzu, w tym m.in. zabezpieczania morskich linii komunikacyjnych i infrastruktury krytycznej. Znacząco zwiększą możliwości Marynarki Wojennej RP i wniosą istotny wkład do Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Okręty te zostaną wyposażone w szereg czujników opracowanych przez firmę Thales i zintegrowanych z systemem bojowym okrętu.

System zarządzania walką Thales TACTICOS będzie centralnym elementem dowodzenia i podejmowania decyzji systemu walki fregaty. Jego funkcja i wydajność – wspierająca kontrolę czujników, pozyskiwanie obrazu, świadomość sytuacyjną, wsparcie działań i kontrolę uzbrojenia – mają kluczowe znaczenie dla efektywności operacyjnej okrętu wojennego.

Polskie fregaty MIECZNIK będą korzystać z kompletnego zestawu sonarów Thales, w tym sonaru BlueHunter montowanego na kadłubie i sonaru holowanego Captas-2, umożliwiającego wielosensorową ocenę całej sytuacji podwodnej.

Ponadto Thales dostarczy dwa wysoce uzupełniające się radary: SM400 Block 2 i NS50. Radar SM400, wielofunkcyjny radar pracujący w paśmie S, przeznaczony jest do jednoczesnego prowadzenia obserwacji powietrznej i naziemnej dalekiego zasięgu, sterowania helikopterem oraz kontroli uzbrojenia w zasięgu do 400 km. Radar NS50 wraz z IFF TSA 60001 Urządzenie przesłuchujące zapewnia dodatkową warstwę ochrony i umożliwia doskonałe wykrywanie, śledzenie i klasyfikację powietrza i powierzchni. Fregaty zostaną również wyposażone w ARTEMIS, morski system wyszukiwania i śledzenia w podczerwieni w zakresie 360°, a także radar kierowania ogniem STIR 1.2 EO Mk2.

READ  Diablo IV zadebiutuje na Steamie 17 października! – Diablo IV – Wiadomości Blizzarda

Przy wsparciu rządu Wielkiej Brytanii oraz we współpracy z firmami Babcock i MBDA Thales dobrze wykorzysta kluczowe wnioski wyciągnięte z brytyjskiego programu Type 31, aby zmniejszyć ryzyko i ułatwić drogę do akceptacji statku. Ponadto Thales przyczyni się do konsolidacji lokalnego przemysłu obronnego w Polsce poprzez współpracę z konsorcjum PGZ-MIECZNIK i innymi polskimi graczami przemysłowymi.

„Porozumienie stanowi solidną podstawę dla wspólnych wysiłków, a ogromna wartość, jaką można osiągnąć dzięki współpracy, jest kluczowym aspektem strategicznego partnerstwa. Dlatego dzięki transferowi wiedzy od Thales PGZ samodzielnie zintegruje zestaw wybranych czujników i efektorów z TACTICOS CMS.” Cezary Cierzan, Dyrektor Departamentu Technologii Morskich, PGZ

„Jako jeden z naszych najbliższych sojuszników nadal wzmacniamy nasze partnerstwo z Polską, aby pomóc zapewnić bezpieczeństwo w Europie. Te nowe polskie fregaty, wyposażone w to, co najlepsze w brytyjskim przemyśle, będą potężnym dodatkiem do polskiej floty i wzmocnią zdolności NATO”., James Cartlidge, poseł do parlamentu, minister zamówień w dziedzinie obronności.

„To ogromny sukces firmy Thales, poparty wsparciem rządu Wielkiej Brytanii. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszych historycznych stosunków z Polską z korzyścią dla obu narodów. Alex Cresswell, dyrektor naczelny Thales w Wielkiej Brytanii.

„Nasza współpraca z Marynarką Wojenną RP sięga wielu lat i jesteśmy dumni, że po dwóch latach opracowywania rozwiązania wspólnie z PGZ zostaliśmy wybrani do tego dużego programu. Nie możemy się doczekać, aby wprowadzić na pokłady tych statków inżynierię i technologię firmy Thales oraz współpracować z nimi.” Polski przemysł wspiera Marynarkę Wojenną RP”, Dirk Jan de Bruijn Wiceprezes ds. systemów nad wodą w firmie Thales.

1 Miecznik: Miecznik

2 IFF: Identyfikacja przyjaciela lub wroga

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *