Connect with us

Nauka

Ten tydzień w historii – tydzień 29 sierpnia

Published

on

Ten tydzień w historii – tydzień 29 sierpnia

29 sierpnia 1533: Cesarz Inków Atahualpa zostaje stracony przez hiszpańskich zdobywców.

Atahualpa urodził się w 1502 r. jako syn cesarza Inków Huayny Capaca i księżniczki ekwadorskiej. Rządził jako 13. cesarz Inków po długiej i brutalnej wojnie domowej przeciwko swojemu starszemu przyrodniemu bratu, Huascarowi, prawowitemu, ale mniej uprzywilejowanemu następcy tronu, z waszego ojciec. Armia Atahualpy pokonała Huascara w 1532 roku, a on i jego rodzina zostali straceni. Wkrótce potem siły hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarro Gonzalesa przybyły na terytorium Inków i zaatakowały cesarza w mieście Cajamarca po zaproszeniu go na bankiet na jego cześć. Po wyłudzeniu od Inków 24 ton złota i srebra, największej odnotowanej kwoty, jaką kiedykolwiek w historii otrzymano jako okup, Hiszpanie nakazali jego egzekucję. Po otrzymaniu wyboru pomiędzy spaleniem na stosie jako poganin – co według wierzeń Inków uniemożliwi jego duszy odejście do zaświatów – a śmiercią przez uduszenie w przypadku przejścia na chrześcijaństwo, Atahualpa nawrócił się i otrzymał imię Francisco Atahualpa na cześć Pizarro i został stracony garotą.

30 sierpnia 1836: Miasto Houston została założona przez braci Agustusa Chapmana i Johna Kirky Allena.

Nazwane na cześć Sama Houstona, pierwszego prezydenta Republiki Teksasu, Houston zostało założone jako miasto handlowe. Houston było przede wszystkim portem morskim. Pierwsza linia kolejowa dotarła do Houston w 1853 r. Po wojnie secesyjnej Houston prosperowało jako ośrodek kolejowy i stało się głównym portem w Teksasie po zniszczeniu portu Galveston przez huragan w 1900 r. Houston odnotowało szybki rozwój po Wojna światowa. II i dziś jest czwartym pod względem liczby ludności miastem w Stanach Zjednoczonych i najbardziej zróżnicowanym etnicznie obszarem metropolitalnym w kraju.

31 sierpnia 161: Cesarz rzymski Wygodny urodził się.

Kommodus, przedstawiony jako antagonista w „Gladiatorze” Ridleya Scotta (2000), przeszedł do historii jako zły cesarz, którego panowanie zniszczyło dziesięciolecia dobrobytu Rzymu i doprowadziło do wojny domowej. Urodzony jako Lucjusz Aeliusz Aureliusz Kommodus w 161 r., jako syn cesarza Marka Aureliusza, Kommodus zainspirował się bogiem Herkulesem i często brał udział w walkach gladiatorów w Koloseum, aby pokazać swoją sprawność fizyczną. Zmienił nazwę miasta na Rzym i cieszył się egzekucjami na swoich wrogach, przyjaciołach i rodzinie. Został zamordowany w 192 r., w wieku 31 lat, przez Narcyza, słynnego wojownika wynajętego przez własnych oficerów. Po jego śmierci rzymski Senat zarządził „Damnatio Memoriae”, procedurę mającą na celu usunięcie złych cesarzy z zapisów historycznych i pamięci publicznej.

1 września 1939: Nazistowskie Niemcy najechał Polska.

Choć Adolf Hitler podpisał pakt o nieagresji z Polską w 1934 r. i układ monachijski z 1938 r., który dał Niemcom Sudety w zamian za brak dalszych żądań terytorialnych, nazistowskie Niemcy wycofały się z paktu o nieagresji z Polską w 1934 r. agresja w 1939 r. i napadł na Polskę. Siły polskie zostały szybko pokonane, a kraj został podzielony pomiędzy Niemcy i Związek Radziecki, z którym Hitler również podpisał pakt o nieagresji, który złamał w 1941 roku. Francja i Wielka Brytania, przysięgając obronę granic Polski, wypowiedziały Polsce wojnę. Niemcy po inwazji na Polskę i rozpoczęciu II wojny światowej.

2 września 1820: Jiaqing Zmarł cesarz z dynastii Qing.

Urodzony w Yong Yan, cesarz Jiaqing wstąpił na tron ​​Qing w 1796 r. po abdykacji swojego ojca, cesarza Qianlonga, choć władzę objął dopiero po swojej śmierci w 1799 r. Podczas swojego panowania walczył z Rebelią Białego Lotosu, która wybuchła w r. Środkowe Chiny w 1796 r. i trwały do ​​1804 r. oraz powstanie Miao, które wybuchło w południowych Chinach w 1795 r. i trwało do 1806 r. Te konflikty domowe zdestabilizowały kraj i zaszkodziły pozycji Qing. Cesarz Jiaqing próbował także naprawić finanse skarbu cesarskiego i powstrzymać przemyt opium do Chin, ale nie udało mu się to zbyt skutecznie i był znienawidzony zarówno przez plebsu, jak i szlachtę. Zmarł w wieku 59 lat w 1820 roku.

3 września 1838: Fredericka Douglassa uniknął niewoli.

Douglass, urodzony jako Frederick Augustus Washington Bailey w lutym 1818 roku w Maryland, był wychowywany przez swoją babcię ze strony matki Betsey, która była odpowiedzialna za wychowanie jej zniewolonych dzieci. Będąc młodym mężczyzną niewolnikiem w Baltimore, został wysłany przez swojego niewolnika do stoczni, gdzie zdobył niezbędne umiejętności, których później użył do ucieczki. 3 września 1838 roku Douglass przebrał się za marynarza i wsiadł do pociągu z Baltimore do Delaware, następnie parowcem do Filadelfii i wreszcie kolejnym pociągiem do Nowego Jorku. Aby pomóc mu w podróży, miał ze sobą dokumenty identyfikacyjne, które dał mu czarny marynarz, który zapewnił mu ochronę. Po odzyskaniu wolności Douglass poświęcił swoje życie ruchowi abolicjonistycznemu, stając się aktywistą, powieściopisarzem i mówcą. Zmarł w swoim domu w Waszyngtonie 20 lutego 1895 roku w wieku 77 lat.

4 września 1998: on był założony autorstwa Larry’ego Page’a i Sergeya Brina.

Współzałożyciele Page i Brin poznali się jako doktoranci informatyki. studenci Uniwersytetu Stanforda, gdzie rozpoczęli pracę nad wyszukiwarką wyświetlającą strony internetowe według liczby zawartych w nich linków, a nie tego, jak często wyszukiwane słowa pojawiały się w witrynie. Ten algorytm rankingu wyszukiwania nosi nazwę PageRank i pochodzi od strony. Nazwa Google pochodzi od słowa googol, co oznacza dziesięć podniesionych do potęgi stu. Spółka-matka, Alphabet Inc., została założona w 2015 roku w celu zarządzania Google i jego spółkami zależnymi. Obecnie Google jest najczęściej używaną wyszukiwarką na świecie. Page i Brin ustąpili ze swoich stanowisk kierowniczych w 2019 r., pozostając jednak akcjonariuszami i członkami zarządu Alphabet.

5 września 1977: NASA wydany Podróżnik 1.

Sondy Voyager zostały zaprojektowane do badania Jowisza i Saturna, chociaż od tego czasu przekroczyły swoje cele misji i badały Urana, Neptuna i nie tylko. Według stanu na 5 września 2023 r. Voyager 1 działa od 46 lat. Przeleciała przestrzeń międzygwiazdową w 2012 roku i osiągnęła największą odległość od Ziemi, jaką kiedykolwiek osiągnął jakikolwiek statek kosmiczny. Do godnych uwagi odkryć Voyagera 1 należał cienki pierścień wokół Jowisza, księżyce Metis i Tebe krążące wokół Jowisza, 5 księżyców krążących wokół Saturna, pierścień G Saturna oraz atmosfera azotowa księżyca Tytana.

READ  Stagwell (STGW) przejmuje nową firmę Galaxy, aby przekształcić rozwiązania handlu internetowego dla globalnych klientów
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *