Nauka
Ten dzień w historii – 19 lutego
– Reklama –
Ten dzień w historii to codzienna dawka ciekawostek DUE dla wszystkich fanów historii. Więc usiądź wygodnie i ciesz się wszystkimi fascynującymi rzeczami, które wydarzyły się dzisiaj!
Ludzie są uwięzieni w historii, a historia jest uwięziona w ludziach, dlatego każdy dzień miał znaczący wpływ na słabości historii. A teraz obejrzyjmy „Ten dzień w historii – 19 lutego”.
1473: rodzi się polski astronom Kopernik
Mikołaj Kopernik, ojciec współczesnej astronomii, urodził się w Toruniu. Był pierwszym współczesnym europejskim naukowcem, który zaproponował, że Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca. Jego pomysły zostały opublikowane w jego książce Copernicus (O obrotach sfer niebieskich), na krótko przed jego śmiercią w 1543 r. Był to kamień milowy w rewolucji naukowej, która oznaczała powstanie współczesnej nauki. Inne jego prace obejmują The Quantity Theory of Money i Greshama’s Law.
– Reklama –
1630: Shivaji Maharaj Jayanti
Chahhtrapati Shivaji Maharaj Jayanti to oficjalne święto w indyjskim stanie Maharasztra. To obchodzi urodziny wojowniczego króla Maratha Shivaji. Postępowy i wrażliwy przywódca, znany ze swojej cywilnej administracji oraz odwagi i taktyki wojskowej, dzięki którym wygrał niezliczone wojny z Mogołami. Nazywano go również „Myszką Górską” ze względu na taktykę partyzancką i świadomość geograficzną swojej ziemi. Ojciec indyjskiej marynarki wojennej, jako pierwszy zdał sobie sprawę z wagi posiadania siły morskiej. Wszystkie banki, szkoły i uczelnie w Maharasztrze są do dziś zamknięte. Stan widzi również suche dni.
1878: Thomas Edison opatentował fonograf
Fonograf Thomasa Edisona był pierwszym urządzeniem, które nagrywało i odtwarzało dźwięk. Dzięki amerykańskiemu patentowi nr 200 521 ten legendarny wynalazek umożliwił współczesną muzykę. Wydanie z 1877 roku Amerykański naukowiec zgłaszane jako „Mr. Thomas A. Edison niedawno przyszedł do tego biura, położył małą maszynę na naszym stole, przekręcił korbę, a maszyna zapytała nas o stan naszego zdrowia, zapytała, czy podoba nam się gramofon, poinformowała nas, że wszystko w porządku i życzyła dobrej nocy. Alexander Graham Bell kontynuował dziedzictwo technologii nagrywania wraz z rozwojem telefonu.
1942: Roosevelt nakazuje japońskim Amerykanom wejście do obozów zatrzymań
Amerykański prezydent Franklin D. Roosevelt znalazł się w trudnej sytuacji po zbombardowaniu Pearl Harbor w 1941 roku. Jego doradcy naciskali na niego, aby stawił czoła obawom narodu przed przyszłymi japońskimi atakami. Doprowadziło to do jednej z najbardziej kontrowersyjnych polityk II wojny światowej, zwanej rozporządzeniem wykonawczym 9066. Roosevelt podpisał go i nakazał usunięcie Amerykanów pochodzenia japońskiego z wojujących zachodnich części kraju. Rząd umieścił japońskich imigrantów lub ewakuowanych w ośrodkach zatrzymań, a nawet zignorował ich status obywatelstwa amerykańskiego. Kilkadziesiąt lat później prezydent Ronald Reagan wydał publiczne przeprosiny w imieniu rządu w 1988 r. Następnie zatwierdził reparacje dla byłych japońskich uchodźców lub ich potomków.
1974: Pierwsze American Music Awards
ABC było gospodarzem pierwszych dorocznych American Music Awards w 1974 roku. Gospodarzami byli Michael Jackson, Donny Osmond, Rodney Allen Rippy i Rick Segall. Jim Croce, Helen Reddy, The Carpenters i Stevie Wonder to jedni z największych zwycięzców.
2004: Urodziła się angielska aktorka Millie Bobby Brown
Urodzona w Marbelli w Hiszpanii 17-latka przejęła kontrolę nad Netflix, odgrywając rolę Eleven on Stranger Things. Zagrała także w Godzilla: King of the Monsters i Enola Holmes, który był jej debiutanckim filmem jako producent. Jest najmłodszym Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF. W 2018 roku lista Time 100 przedstawiła ją również jako jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie.
2016: amerykański pisarz Harper Lee umiera w wieku 89 lat
Nelle Harper Lee to nieśmiertelna powieściopisarka amerykańska, która napisała bestseller nagrody Pulitzera „To Kill A Mockingbird”. Zainspirowana jego rodzinnym miastem Alabama, klasyczna powieść traktuje o irracjonalnym nastawieniu dorosłych do rasy i klasy na Dalekim Południu w latach 30. Dzisiaj opłakujemy stratę Lee, która zmarła podczas snu pięć lat temu.
– Reklama –
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”