Nauka
Teleskop z ciekłym lustrem na szczycie Himalajów. Przeczytaj jego znaczenie i sposób działania
Po raz pierwszy w Indiach instalacja teleskopu z ciekłym lustrem na szczycie góry w Himalajach będzie badać niebo w celu identyfikacji obiektów przejściowych lub zmiennych, takich jak supernowe, soczewkowanie grawitacyjne, śmieci kosmiczne i asteroidy.
Jest to pierwsza w Indiach i największa w Azji, poinformowało w czwartek indyjskie Ministerstwo Nauki i Technologii.
Teleskop został oddany do użytku w Devasthal, wzgórzu w północnoindyjskim stanie Uttarakhand, i pomoże badać niebo, umożliwiając obserwację różnych galaktyk i innych źródeł astronomicznych po prostu patrząc na pas nieba przelatujący nad głową.
Zbudowany przez astronomów z Indii, Belgii i Kanady nowy instrument wykorzystuje obracające się lustro o średnicy 4 metrów wykonane z cienkiej warstwy ciekłej rtęci do zbierania i skupiania światła, poinformowało indyjskie ministerstwo.
Znajduje się na wysokości 2450 metrów na kampusie Devasthal Observatory Instytutu Nauk Obserwacyjnych Aryabhatta (ARIES), autonomicznego instytutu Departamentu Nauki i Technologii (DST) znajdującego się w dystrykcie Nainital w stanie Uttarakhand.
„Naukowcy z trzech krajów stworzyli kałużę rtęci, która jest cieczą odbijającą światło, dzięki czemu powierzchnia zakrzywia się w paraboliczny kształt, który idealnie nadaje się do skupiania światła” – powiedział minister.
Wyjaśniając, jak działa teleskop, ministerstwo poinformowało, że cienka, przezroczysta warstwa mylaru chroni rtęć przed wiatrem.
„Odbite światło przechodzi przez wyrafinowany wielosoczewkowy korektor optyczny, który daje ostre obrazy w szerokim polu widzenia. Wielkoformatowy aparat elektroniczny umieszczony w ognisku rejestruje obrazy” – powiedział.
Profesor Paul Hickson (University of British Columbia, Kanada), ekspert w dziedzinie technologii ciekłych lustra, powiedział, że „Obrót Ziemi powoduje, że obrazy poruszają się wokół kamery, ale ruch ten jest kompensowany elektronicznie przez kamerę. Ten tryb działania zwiększa skuteczność obserwacji i sprawia, że teleskop jest szczególnie wrażliwy na słabe i rozproszone obiekty.”
Dipankar Banerjee, dyrektor ARIES, powiedział, że Liquid Mirror Telescope lub ILMT to pierwszy teleskop zaprojektowany wyłącznie do obserwacji astronomicznych zainstalowany w Obserwatorium Devasthal ARIES.
Banerjee wspomniał, że w Obserwatorium Devasthal znajdują się obecnie dwa czterometrowe teleskopy – ILMT i Devasthal Optical Telescope (DOT).
„Oba są największymi teleskopami aperturowymi dostępnymi w kraju” – powiedział, dodając, że był podekscytowany zastosowaniem algorytmów Big Data i Artificial Intelligence/Machine Learning (AI/ML), które zostaną zaimplementowane do klasyfikowania obiektów obserwowanych za pomocą ILMT
„Mam nadzieję, że ten projekt przyciągnie i zmotywuje wiele młodych umysłów z wykształceniem naukowym i inżynieryjnym do rozwiązywania trudnych problemów” – powiedział.
Badacz projektu ILMT, Kuntal Misra, powiedział, że bogactwo danych wygenerowanych z ankiety ILMT będzie przykładowe.
„W przyszłości kilku młodych badaczy będzie pracować nad różnymi programami naukowymi wykorzystującymi dane ILMT” – powiedział.
Naukowcy powiedzieli, że kiedy regularne operacje naukowe rozpoczną się jeszcze w tym roku, ILMT będzie generować około 10 GB danych każdej nocy, które będą szybko analizowane w celu ujawnienia zarówno zmiennych, jak i przejściowych źródeł gwiezdnych.
3,6-metrowy DOT, z dostępnością zaawansowanych instrumentów zaplecza, pozwoli na szybkie obserwacje nowo wykrytych źródeł transjentów za pomocą sąsiedniego ILMT.
„Dane zebrane z ILMT będą idealne do przeprowadzenia badania głębokiej zmienności fotometrycznej i astrometrycznej w typowym okresie 5 lat” – powiedział dyrektor projektu Jean Surdej (Uniwersytet w Liège, Belgia i Uniwersytet Poznański, Polska).
Współpraca ILMT obejmuje naukowców z ARIES w Indiach, Uniwersytetu w Liège i Królewskiego Obserwatorium Belgii w Belgii, Obserwatorium Poznańskiego w Polsce, Instytutu Astronomicznego im. Ulugh Bega Akademii Nauk Uzbekistanu oraz Narodowego Uniwersytetu Uzbekistanu w Uzbekistanie. , z University of British Columbia, Laval University, University of Montreal, University of Toronto, York University i University of Victoria w Kanadzie.
Teleskop został zaprojektowany i zbudowany przez korporację Advanced Mechanical and Optical Systems (AMOS) oraz Centre Spatial de Liège w Belgii.
OBEJRZYJ WION NA ŻYWO TUTAJ
Możesz teraz napisz na wionews.com i być częścią społeczności. Podziel się z nami swoimi historiami i opiniami tutaj.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”