Connect with us

Nauka

Teleskop radiowy LOFAR ujawnia tysiące galaktyk gwiazdotwórczych we wczesnym Wszechświecie

Published

on

Teleskop radiowy LOFAR ujawnia tysiące galaktyk gwiazdotwórczych we wczesnym Wszechświecie

Obrazy przedstawiają dramat sprzed miliardów lat na początku Wszechświata – błyszczące galaktyki, świecące gwiazdami, które eksplodowały jako supernowe i płonącymi dżetami wystrzeliwanymi z czarnych dziur.

W serii badań opublikowanych w środę gigantyczny europejski radioteleskop LOFAR wykrył gwiazdy zrodzone w dziesiątkach tysięcy odległych galaktyk z niespotykaną dotąd precyzją.

Używając technik, które odpowiadają bardzo długiej ekspozycji i polu widzenia około 300 razy większym niż księżyc w pełni, naukowcy byli w stanie rozróżnić galaktyki, takie jak Droga Mleczna, w głębinach starożytnego Wszechświata.

„Światło z tych galaktyk podróżuje przez miliardy lat, aby dotrzeć do Ziemi; oznacza to, że widzimy galaktyki takie, jakie były miliardy lat temu, kiedy tworzyły większość swoich gwiazd” – powiedział Philip Best z brytyjskiego Uniwersytetu w Edynburgu, który kierował szczegółowymi badaniami teleskopu w komunikacie prasowym.

Teleskop LOFAR łączy sygnały z ogromnej sieci ponad 70 000 pojedynczych anten w krajach od Irlandii po Polskę, połączonych szybką siecią światłowodową.

Potrafią obserwować bardzo słabe, niskoenergetyczne, niewidoczne dla ludzkiego oka światło, które tworzą ultraenergetyczne cząsteczki poruszające się z prędkością bliską prędkości światła.

Naukowcy stwierdzili, że pozwala to na badanie wybuchów supernowych, zderzeń gromad galaktyk i aktywnych czarnych dziur, które przyspieszają te cząstki w wstrząsach lub dżetach.

Wielokrotnie obserwując te same regiony nieba i łącząc dane w jeden obraz o bardzo długiej ekspozycji, naukowcy byli w stanie wykryć radiową jasność eksplodujących gwiazd.

Najodleglejsze wykryte obiekty pochodzą z okresu, gdy Wszechświat miał zaledwie miliard lat. Ma teraz około 13,8 miliarda lat.

„Kiedy galaktyka tworzy gwiazdy, wiele gwiazd eksploduje w tym samym czasie, co przyspiesza wysokoenergetyczne cząstki, a galaktyki zaczynają promieniować” – powiedział Cyril Tasse, astronom z Obserwatorium Paryskiego i jeden z autorów badań opublikowanych w seria ról na Magazyn Astronomy & Astrophysics.

READ  Wiadomość od redaktorów gościnnych -

Około 3 miliardy lat po Wielkim Wybuchu powiedział, że „w młodych galaktykach są one naprawdę fajerwerkami”, ze „szczytem formowania się gwiazd i aktywności czarnych dziur”.

Teleskop skupił się na szerokiej części nieba na półkuli północnej, z odpowiednikiem czasu ekspozycji 10 razy dłuższego niż ten wykorzystany przy tworzeniu pierwszej mapy kosmicznej w 2019 roku.

„Daje to znacznie dokładniejsze wyniki, takie jak zdjęcie zrobione w ciemności, gdzie im dłuższa ekspozycja, tym więcej rzeczy można rozróżnić” – powiedział Tasse AFP.

Głębokie obrazy powstają dzięki połączeniu sygnałów z tysięcy anten teleskopu, zawierających ponad cztery petabajty surowych danych – odpowiednik około miliona płyt DVD.


Jaki jest najlepszy telefon w Rs. 15 000 w Indiach teraz? Rozmawialiśmy o tym w Orbital, podcastie Gadgets 360. Później (od 27:54) rozmawialiśmy z twórcami OK Computer, Neilem Pagedarem i Pooją Shetty. Orbital jest dostępny w formacie Apple Podcasts, Podcasty Google, Spotifyi gdziekolwiek masz swoje podcasty.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *