Nauka
Tatr nie wypełniają już jodły – w ich miejsce wyrastają nowe, różnorodne lasy
Nie tylko świerk, ale różnorodny, mieszany las, w skład którego wchodzą jawor, buk i jarzębina – tak zmienia się krajobraz leśny Tatr, zniszczony w ostatnich latach przez górskie wiatry huraganowe i plagę kornika drukarza. Proces ten bada profesor Jerzy Szwagrzyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
„W przypadku ekosystemów leśnych zjawiska takie jak huragany, plagi chrząszczy czy pożary mają dwie strony. Z jednej strony powodują zniszczenie, z drugiej zaś stwarzają szansę na rozwój nowego pokolenia, które bez takiego +resetu+ nie miałoby szans na rozwój. Tak właśnie dzieje się w tatrzańskich lasach” – powiedział PAP – Nauka w Polsce, kierownik Katedry Różnorodności Biologicznej Leśnej Akademii Rolniczej w Krakowie.
W ubiegłym stuleciu polskie parki narodowe zostały w dużej mierze przekształcone przez człowieka. Podobnie było w Tatrach, gdzie posadzono świerki, które dominowały w krajobrazie. Z biegiem czasu podejmowano próby zwiększenia udziału innych gatunków, jednak postęp był znikomy. Zmiana nastąpiła dopiero po katastrofach naturalnych, które w ciągu ostatnich dwóch dekad nawiedziły Tatry (wiatry górskie i epidemia kornika drukarza).
„Teraz trwa szybki proces odbudowy. Tatrzańskie lasy zmieniają się na naszych oczach. Nowy las jest zupełnie inny: w miejscu świerkowego lasu rośnie różnorodny, mieszany las, pełen jarzębiny, jaworu, wierzby i buka – mówi profesor Szwagrzyk.
Regenerujący się las w Tatrach jest pozostawiony sam sobie, co oznacza, że regeneruje się bez interwencji i kontroli człowieka. Jedną z „przeszkod” w tego typu naturalnym rozwoju lasów jest zgryzanie (i żerowanie) młodych pędów drzew przez zwierzęta, zwłaszcza jelenie szlachetne i sarenki.
Szwagrzyk wyjaśnił, że o ile w przypadku lasów gospodarczych grodzenie młodych drzew w celu ochrony ich przed zwierzętami jest uzasadnione, o tyle w lasach naturalnych – niekoniecznie. „Oczywiście rosnąca populacja jeleniowatych stwarza zagrożenie dla wzrostu małych drzewek, ale w Tatrach nie stanowi to problemu, ponieważ obszar dotknięty zakłóceniami jest na tyle duży, że zwierzęta nie są w stanie zjeść wszystkiego” – mówi badacz.
Wyjaśnienie tego wszystkiego – związków pomiędzy intensywnymi zakłóceniami (np. huraganami), procesem naturalnej regeneracji lasu i wypasem młodych drzew przez jelenie – jest celem zespołowego projektu profesora Szwagrzyka „Wpływ intensywnych zaburzeń na naturalną regenerację lasów las”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
Badania prowadzone są na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na Roztoczu zaburzenia naturalne są w ostatnim czasie niewielkie i rozproszone, a młode pokolenie drzew jest niezbyt liczne i na ogół ogrodzone, podobnie jak w lasach gospodarczych. „Lokujemy i mierzymy młode pędy, tempo ich wzrostu, intensywność naporu zgryzania, natężenie światła przy ziemi i inne. Kolejnym krokiem jest analiza ilościowa – ile jest tam młodych drzew różnych gatunków i jak duże są to.” masa pędów dostępnych dla jeleni na badanym terenie” – mówi Szwagrzyk.
„Nasze wstępne wyniki wskazują, że gatunki powszechnie uważane za wrażliwe na presję roślinożerców, takie jak jawor czy jarzębina, w warunkach naturalnych zaburzeń szybko osiągają wysokość chroniącą je przed wypasem. Dzięki dużej dostępności światła na dużych obszarach skutecznie konkurują z gatunkami cieniotrwałymi i stanowią znaczną część młodego pokolenia drzew. W rezultacie powstające młode lasy charakteryzują się większą różnorodnością gatunkową niż drzewostany starsze. Wyniki naszych badań mogą zatem stanowić argument za powstrzymaniem się od ingerencji w naturalne procesy odnowienia lasu po zakłóceniach” – dodaje profesor Szwagrzyk.
Według badacza lasy naturalne stanowią 1 proc. ogółu lasów w Polsce; są to praktycznie tylko parki narodowe i rezerwaty. „Widzimy jednak tendencję do pozostawiania niektórych zarządzanych obszarów leśnych procesom naturalnym” – mówi. „Wskazuje na to także Unia Europejska na przykład w swojej strategii różnorodności biologicznej”.
PAP – Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik
akp/ zan/ kap/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o fakcie skorzystania z portalu oraz wskazania źródła artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem do tekstu artykułu na naszej stronie internetowej, tak jak ma to miejsce na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”