Connect with us

Świat

Talibowie mają do dyspozycji minerały o wartości 1 biliona dolarów, których świat rozpaczliwie potrzebuje

Published

on

Talibowie mają do dyspozycji minerały o wartości 1 biliona dolarów, których świat rozpaczliwie potrzebuje

Zasoby minerałów, takich jak żelazo, miedź i złoto, są rozproszone po prowincjach. Istnieją również minerały ziem rzadkich i, co być może najważniejsze, jedno z największych na świecie złóż litu – niezbędnego, ale rzadkiego składnika akumulatorów i innych technologii niezbędnych do walki z kryzysem klimatycznym.

„Afganistan jest z pewnością jednym z najbogatszych regionów w tradycyjne metale szlachetne, ale także w metale [needed] dla wschodzącej gospodarki XXI wieku” – powiedział Rod Schoonover, naukowiec i ekspert ds. bezpieczeństwa, który założył Ecological Futures Group.

Problemy z bezpieczeństwem, brak infrastruktury i dotkliwe susze uniemożliwiały w przeszłości wydobycie najcenniejszych minerałów. Pod kontrolą talibów nie zmieni się to w najbliższym czasie. Mimo to istnieje zainteresowanie ze strony krajów takich jak Chiny, Pakistan i Indie, które mogą spróbować się zaangażować pomimo chaosu.

„To duży znak zapytania” – powiedział Schoonover.

Ogromny potencjał

Jeszcze zanim prezydent Joe Biden ogłosił na początku roku wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu, stwarzając tym samym warunki do powrotu kontroli talibów, perspektywy gospodarcze tego kraju były ponure.

Według raportu amerykańskiego Congressional Research Service opublikowanego w czerwcu, około 90% Afgańczyków żyło poniżej ustalonej przez rząd granicy ubóstwa wynoszącej 2 dolary dziennie w 2020 roku. W swoim najnowszym profilu krajowym Bank Światowy stwierdził, że gospodarka pozostaje „delikatna i zależna od pomocy”.

„Rozwój i dywersyfikację sektora prywatnego ogranicza brak bezpieczeństwa, niestabilność polityczna, słabe instytucje, nieodpowiednia infrastruktura, powszechna korupcja i trudne otoczenie biznesowe” – czytamy w dokumencie. Marsz.

Afgańczyk trzyma małą sztukę złota, która została wydobyta w 2011 roku na terenie planowanej kopalni w Qara Zaghan.

Wiele krajów o słabych rządach cierpi z powodu tak zwanej „przekleństwa zasobów”, w którym wysiłki zmierzające do eksploatacji zasobów naturalnych nie przynoszą korzyści lokalnej ludności i gospodarce krajowej. Jednak rewelacje dotyczące zasobów naturalnych Afganistanu, oparte na wcześniejszych badaniach przeprowadzonych przez Związek Radziecki, złożyły wielkie obietnice.

READ  Putin nie weźmie udziału w szczycie G20 osobiście, poinformowała rosyjska ambasada

Popyt na metale, takie jak lit i kobalt, a także pierwiastki ziem rzadkich, takie jak neodym, gwałtownie rośnie, ponieważ kraje próbują przestawić się na samochody elektryczne i inne czyste technologie w celu zmniejszenia emisji CO2.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna powiedział w maju że światowe rezerwy litu, miedzi, niklu, kobaltu i pierwiastków ziem rzadkich muszą gwałtownie wzrosnąć, w przeciwnym razie świat poniesie porażkę w próbach przezwyciężenia kryzysu klimatycznego. Trzy kraje – Chiny, Demokratyczna Republika Konga i Australia – odpowiadają obecnie za 75% światowej produkcji litu, kobaltu i pierwiastków ziem rzadkich.

Według IEA przeciętny samochód elektryczny potrzebuje sześć razy więcej minerałów niż samochód konwencjonalny. Lit, nikiel i kobalt mają krytyczne znaczenie dla akumulatorów. Sieci energetyczne również wymagają ogromnych ilości miedzi i aluminium, podczas gdy pierwiastki ziem rzadkich są wykorzystywane w magnesach potrzebnych do napędzania turbin wiatrowych.

Rząd USA podobno oszacował, że Afganistan ma złoża litu konkurować z tymi w Boliwii, Dom największych znanych rezerwatów na świecie.

„Jeśli Afganistan będzie miał kilka lat spokoju i pozwoli na rozwój swoich zasobów naturalnych, może stać się jednym z najbogatszych krajów w regionie w ciągu dekady” – powiedział magazynowi Science Mirzad z 2010 US Geological Survey.

Jeszcze więcej przeszkód

Ten spokój nigdy nie powrócił, a większość zasobów naturalnych Afganistanu pozostała pod ziemią, powiedział Mosin Khan, starszy członek Rady Atlantyckiej i były dyrektor ds. Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Podczas gdy złoto, miedź i żelazo zostały wydobyte częściowo, wydobycie litu i minerałów ziem rzadkich wymaga znacznie większych inwestycji oraz wiedzy technicznej i czasu. MAE szacuje, że rozpoczęcie produkcji przez kopalnię zajmuje średnio 16 lat od odkrycia złoża.

Według Khana z minerałów w Afganistanie generuje się obecnie tylko 1 miliard dolarów rocznie. Szacuje, że od 30 do 40 procent zostało wyprowadzonych z korupcji oraz od watażków i talibów, którzy kierowali małymi projektami wydobywczymi.

Mimo to istnieje możliwość, że talibowie mogliby wykorzystać swoją nową władzę do rozwoju sektora wydobywczego, powiedział Schoonover.

„Możesz sobie wyobrazić, że trwa konsolidacja, a część tego wydobycia nie musi już być nieuregulowana” – powiedział.

Afgańczycy przyglądają się nerwowo, jak reżim talibów nabiera kształtów, a USA i ich sojusznicy kontynuują desperackie wyjście

Ale, jak powiedział Schoonover, „szanse są przeciwne”, ponieważ talibowie muszą skupić swoją natychmiastową uwagę na szerokim zakresie kwestii bezpieczeństwa i humanitarnych.

„Talibowie przejęli władzę, ale przejście od grupy rebeliantów do rządu krajowego nie będzie łatwe” – powiedział Joseph Parkes, analityk ds. bezpieczeństwa Azji w firmie zajmującej się wywiadem ryzyka Verisk Maplecroft. „Zarządzanie funkcjonalne powstającym sektorem minerałów prawdopodobnie minie wiele lat”.

Khan zauważa, że ​​inwestycje zagraniczne były trudne do zdobycia, zanim talibowie obalili cywilny, wspierany przez Zachód rząd Afganistanu. Pozyskiwanie prywatnego kapitału jest teraz jeszcze trudniejsze zwłaszcza, że ​​wiele globalnych firm i inwestorów jest związanych coraz wyższymi standardami środowiskowymi, społecznymi i zarządzania.

„Kto zainwestuje w Afganistanie, jeśli wcześniej nie byli gotowi do inwestowania?” powiedział Chan. „Prywatni inwestorzy nie podejmą ryzyka”.

Wyzwaniem mogą być również ograniczenia amerykańskie. Stany Zjednoczone oficjalnie nie sklasyfikowały Talibów jako zagranicznej organizacji terrorystycznej. Jednak grupa została umieszczona na liście Specially Designated Global Terrorists Departamentu Skarbu USA i liście Specially Designated Nationals.

Szansa dla Chin?

Projekty sponsorowane przez rząd, z których niektóre są motywowane geopolitycznie, mogą wyglądać inaczej. Chiny, światowy lider w wydobyciu ziem rzadkich, powiedział w poniedziałek, że „utrzymywały kontakt i komunikację z afgańskimi talibami”.

Współzałożyciel talibów Mułła Abdul Ghani Baradar (z lewej) i chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi w Chinach 28 lipca 2021 r.

„Chiny, najbliższy sąsiad, rozpoczynają bardzo ważny program rozwoju zielonej energii” – powiedział Schoonover. „Do tej pory lit i pierwiastki ziem rzadkich były niezastąpione ze względu na ich gęstość i właściwości fizyczne. Te minerały są częścią ich długoterminowych planów”.

Jeśli Chiny wkroczą, Schoonover powiedział, że biorąc pod uwagę osiągnięcia Chin, pojawią się obawy o trwałość projektów górniczych.

READ  Co wydarzyło się w 108 dniu wojny na Ukrainie

„Jeśli wydobycie nie jest wykonywane ostrożnie, może być dewastujące ekologicznie, szkodząc niektórym populacjom bez większego znaczenia” – powiedział.

Jednak biorąc pod uwagę trwającą niestabilność, Pekin może być sceptycznie nastawiony do partnerstwa z talibami i potencjalnie koncentrować się na innych regionach. Khan zwrócił uwagę, że Chiny były już spalone po próbie zainwestowania w projekt miedzi, który później utknął w martwym punkcie.

„Wierzę, że będą traktować priorytetowo inną geografię wschodzących / granicznych na długo przed Afganistanem pod przywództwem talibów” – powiedział Howard Klein, partner w RK Equity, który doradza inwestorom w zakresie litu.

– Do relacji przyczynili się Matt Egan i Charles Riley.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *