Connect with us

Nauka

Tajwański Uniwersytet tworzy arktyczne centrum badawcze

Published

on

Tajwański Uniwersytet tworzy arktyczne centrum badawcze

Tajpej, 14 sierpnia (CNA) Według National Central University (NCU) utworzono nowe centrum naukowe, które ma wspierać rozwój badań naukowych i przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju regionu polarnego.

Tajwański Instytut Polarny powstał w tym roku we współpracy z Narodową Akademią Badań Morskich i polskim Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, podała instytucja z siedzibą w Taoyuan w poniedziałkowym oświadczeniu.

Na jej czele staną Ni Chuen-fa (倪春發), profesor w Instytucie Geologii Stosowanej UMK, a Chien Hwa (錢樺), profesor w szkolnym Instytucie Nauk Hydrologicznych i Oceanicznych, będzie zastępcą dyrektora, dodał uniwersytet .

Z kolei polski naukowiec i profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk o Ziemi UMK Giletycz Jack Sławomir będzie kierował „TaiArctic”, pierwszą na Tajwanie stałą polarną stacją roboczą zainstalowaną na Svalbardzie w czerwcu ubiegłego roku.

Svalbard to norweski archipelag na Oceanie Arktycznym, w połowie drogi między północnym wybrzeżem Norwegii a biegunem północnym.

Oprócz badań koła podbiegunowego Ni powiedział, że instytut odegra rolę w wkładzie Tajwanu w znalezienie rozwiązań problemu globalnego ocieplenia.

Ponieważ Tajwan znajduje się w strefie subtropikalnej, kraj ten był podatny na ekstremalne zmiany pogodowe, a eksploracja Arktyki ma rzucić światło na różne zjawiska naukowe – wyjaśnił.

„Ziemia jest złożonym, interaktywnym systemem” – powiedział, dodając, że różne elementy, takie jak przestrzeń kosmiczna, atmosfera, geologia i działalność człowieka, reagują ze sobą podczas formowania się planety.

Osobno w poniedziałek NCU powiedział, że zespół naukowców z Wydziału Nauk o Kosmosie i Inżynierii Kosmicznej niedawno odwiedził Biegun Północny z nadzieją na utworzenie naziemnej stacji odbiorczej dla „IDEASSat (Flying Squirrel)”.

IDEASSat to satelita w kształcie sześcianu opracowany przez szkołę w celu zbadania, w jaki sposób plazma w ziemskiej jonosferze – lub górnej atmosferze – wpływa na fale radiowe wykorzystywane do komunikacji w sieciach 5G. Został wystrzelony w kosmos przez rakietę SpaceX 24 stycznia 2021 roku.

READ  Polska gotowa na przyjęcie broni nuklearnej NATO: prezydent

Stacja może pomóc poprawić odbiór z orbity zsynchronizowanej ze słońcem lub satelitów o dużym nachyleniu, otwierając w ten sposób nową granicę w badaniach pogody kosmicznej, powiedział NCU.

(Przez Wu Jui-chi, Hsu Chih-wei i Ko Lin)

pozycja końcowa/kb

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *