Nauka
Tajwański Uniwersytet tworzy arktyczne centrum badawcze
Tajpej, 14 sierpnia (CNA) Według National Central University (NCU) utworzono nowe centrum naukowe, które ma wspierać rozwój badań naukowych i przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju regionu polarnego.
Tajwański Instytut Polarny powstał w tym roku we współpracy z Narodową Akademią Badań Morskich i polskim Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, podała instytucja z siedzibą w Taoyuan w poniedziałkowym oświadczeniu.
Na jej czele staną Ni Chuen-fa (倪春發), profesor w Instytucie Geologii Stosowanej UMK, a Chien Hwa (錢樺), profesor w szkolnym Instytucie Nauk Hydrologicznych i Oceanicznych, będzie zastępcą dyrektora, dodał uniwersytet .
Z kolei polski naukowiec i profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk o Ziemi UMK Giletycz Jack Sławomir będzie kierował „TaiArctic”, pierwszą na Tajwanie stałą polarną stacją roboczą zainstalowaną na Svalbardzie w czerwcu ubiegłego roku.
Svalbard to norweski archipelag na Oceanie Arktycznym, w połowie drogi między północnym wybrzeżem Norwegii a biegunem północnym.
Oprócz badań koła podbiegunowego Ni powiedział, że instytut odegra rolę w wkładzie Tajwanu w znalezienie rozwiązań problemu globalnego ocieplenia.
Ponieważ Tajwan znajduje się w strefie subtropikalnej, kraj ten był podatny na ekstremalne zmiany pogodowe, a eksploracja Arktyki ma rzucić światło na różne zjawiska naukowe – wyjaśnił.
„Ziemia jest złożonym, interaktywnym systemem” – powiedział, dodając, że różne elementy, takie jak przestrzeń kosmiczna, atmosfera, geologia i działalność człowieka, reagują ze sobą podczas formowania się planety.
Osobno w poniedziałek NCU powiedział, że zespół naukowców z Wydziału Nauk o Kosmosie i Inżynierii Kosmicznej niedawno odwiedził Biegun Północny z nadzieją na utworzenie naziemnej stacji odbiorczej dla „IDEASSat (Flying Squirrel)”.
IDEASSat to satelita w kształcie sześcianu opracowany przez szkołę w celu zbadania, w jaki sposób plazma w ziemskiej jonosferze – lub górnej atmosferze – wpływa na fale radiowe wykorzystywane do komunikacji w sieciach 5G. Został wystrzelony w kosmos przez rakietę SpaceX 24 stycznia 2021 roku.
Stacja może pomóc poprawić odbiór z orbity zsynchronizowanej ze słońcem lub satelitów o dużym nachyleniu, otwierając w ten sposób nową granicę w badaniach pogody kosmicznej, powiedział NCU.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”