Świat
Tajwan potępia chińskie ćwiczenia jako „irracjonalną prowokację”
- Autor, Kelly Ng
- Rola, wiadomości BBC
-
Ministerstwo Obrony Tajwanu potępiło chińskie ćwiczenia wojskowe wokół samorządnej wyspy jako „irracjonalne prowokacje”.
Ćwiczenia odbywają się zaledwie trzy dni po inauguracji tajwańskiego prezydenta Williama Lai, którego Pekin określił jako „separatystę” i „sprawiającego kłopoty”.
Odbywają się one na całej głównej wyspie oraz na kontrolowanych przez Tajpej wyspach Kinmen, Matsu, Wuqiu i Dongyin.
Rzecznik Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA) nazwał to „surową karą” za „czyny separatystyczne”.
Tajpej wysłało wojska morskie, powietrzne i lądowe, aby „ich bronić”. [island’s] Suwerenność” – dodało Ministerstwo Obrony.
Chińska armia stwierdziła, że jej ćwiczenia skupiają się na wspólnych patrolach morskich i powietrznych, precyzyjnych uderzeniach na kluczowe cele oraz zintegrowanych operacjach wewnątrz i na zewnątrz wyspy, aby przetestować „wspólne rzeczywiste zdolności bojowe” swoich sił.
Analitycy wojskowi zakładają, że na podstawie map opublikowanych przez Armię Ludowo-Wyzwoleńczą po raz pierwszy wśród celów ataku znalazły się przybrzeżne wyspy Tajwanu w pobliżu chińskiego wybrzeża.
Tajwańskie media cytują eksperta wojskowego Chieha Chunga, który powiedział, że trwające ćwiczenia miały na celu „symulację zbrojnej inwazji na Tajwan na pełną skalę”.
W sierpniu 2022 r., po historycznej wizycie ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, Chiny przeprowadziły pierwszą „operację okrążenia”, symulującą blokadę głównej wyspy Tajwanu za pomocą ataków statków, samolotów i rakiet. Od tego czasu najazdy wojskowe na wody i przestrzeń powietrzną Tajwanu stały się zjawiskiem niemal cotygodniowym.
„[Thursday’s drills are] „również surowa kara za separatystyczne działania Tajwańskich Sił Niepodległościowych i surowe ostrzeżenie przed ingerencją i prowokacją ze strony sił zewnętrznych” – stwierdziła PLA.
Chiny od dawna uznawały samorządny Tajwan za część swojego terytorium, ale wyspa postrzega siebie jako niepodległy kraj.
Pekin potępił to przemówienie, a minister spraw zagranicznych Wang Yi nazwał pana Lai „haniebnym”.
Po zwycięstwie Lai w wyborach w styczniu ubiegłego roku Pekin w oświadczeniu podkreślił, że Tajwan jest „częścią Chin”. Wielokrotnie odrzucano także oferty rozmów Lai.
Tajwan stwierdził, że czwartkowe ćwiczenia były „głównym wydarzeniem”. [Beijing’s] mentalność militarna”.
„W ostatnich latach ciągłe nękanie ze strony chińskich samolotów i statków znacząco zaszkodziło światowemu pokojowi i stabilności.
„Te ćwiczenia wojskowe nie tylko nie przyczyniają się do pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej, ale także uwydatniają agresywną militarystyczną mentalność chińskiej armii” – stwierdziło tajwańskie Ministerstwo Obrony.
Biuro prezydenta Tajwanu stwierdziło, że „godne ubolewania” jest to, że Chiny „wykorzystują jednostronne prowokacje wojskowe, aby zagrozić demokracji i wolności Tajwanu”.
Stwierdzono, że jednostki wojskowe i zespół ds. bezpieczeństwa narodowego Tajwanu miały „kompleksowy ogląd sytuacji”.
„W obliczu zewnętrznych wyzwań i zagrożeń będziemy nadal bronić demokracji, mając pewność i zdolność do zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Prosimy, aby społeczeństwo uspokoiło się” – napisano.
W ciągu ostatniego roku Chiny wielokrotnie próbowały okrążyć Tajwan myśliwcami i okrętami wojennymi. Na kilka tygodni przed inauguracją Lai Tajwan zgłosił wzrost chińskich operacji wojskowych.
Jak dotąd manewry nie były wystarczające do inwazji i pozostawały w szarej strefie.
Analitycy powiedzieli BBC, że taktyka wojny w szarej strefie ma na celu osłabienie wroga na dłuższy okres czasu – i właśnie to Chiny próbują zrobić w przypadku Tajwanu.
Według relacji Ruperta Wingfielda-Hayesa z Tajpej
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”