Connect with us

Świat

Tajlandia skazuje mężczyznę na 50 lat więzienia za obrazę monarchii

Published

on

Tajlandia skazuje mężczyznę na 50 lat więzienia za obrazę monarchii



CNN

W czwartek tajski sąd apelacyjny przedłużył karę więzienia dla mężczyzny do rekordowych 50 lat za obrazę monarchii. Według organizacji praw człowieka jest to najsurowsza kara, jaką kiedykolwiek nałożono na mocy drakońskiego prawa dotyczącego obrazy majestatu.

Mongkol Thirakhot (30 l.), internetowy sprzedawca odzieży i działacz polityczny z północnej prowincji Chiang Rai, został pierwotnie skazany w 2023 r. na 28 lat więzienia za posty w mediach społecznościowych uznane za szkodliwe dla króla.

W czwartek sąd apelacyjny w Chiang Rai uznał Mongkola za winnego kilkunastu dodatkowych naruszeń ustawy o zniewagach królewskich i przedłużył mu karę więzienia o 22 lata – podali w oświadczeniu tajlandzcy prawnicy na rzecz praw człowieka (TLHR).

W Tajlandii obowiązują jedne z najsurowszych na świecie przepisów dotyczących obrazy majestatu, a krytyka króla, królowej lub następcy tronu może skutkować karą maksymalnie 15 lat więzienia za każde przestępstwo, co sprawia, że ​​nawet mówienie o rodzinie królewskiej jest ryzykowne.

Wyroki dla osób skazanych na podstawie art. 112 tajskiego kodeksu karnego, czyli ustawy o lese majeste, mogą rozciągać się na dziesięciolecia, a w ostatnich latach setki osób toczyło postępowanie karne.

Mongkol, znany również jako „Busbas”, został aresztowany w kwietniu 2021 r. w związku z 27 postami, które umieścił na Facebooku w marcu i kwietniu tego roku. Sąd karny uznał go za winnego 14 przestępstw „lese majeste” i w styczniu 2023 roku skazał go na 28 lat więzienia.

Nie jest jasne, jaką treść zawierały posty.

W czwartek sąd apelacyjny nie tylko podtrzymał wcześniejszy wyrok skazujący Mongkola, ale także uznał go za winnego 11 z 13 zarzutów, które sąd niższej instancji oddalił wcześniej i w związku z tym nałożył dłuższą karę, podała TLHR.

Sąd powiedział Mongkolowi, że jego kara została zmniejszona o jedną trzecią ze względu na jego współpracę podczas procesu.

READ  G20: Wielki sprawdzian dla indyjskiej dyplomacji na spotkaniu ministrów USA, Chin i Rosji w Delhi

Sąd Najwyższy odrzucił wniosek Mongkola o zwolnienie za kaucją, ale TLHR powiedział, że planuje odwołać się od wyroku.

„Rekordowy wyrok 50 lat więzienia wydany na (Mongkola) za jego posty na Facebooku nie pozwala zaprzeczyć, że anachroniczne tajlandzkie prawo dotyczące lese majeste pilnie potrzebuje reformy” – powiedział Akarachai Chaimaneekarakate, dyrektor ds. rzecznictwa w TLHR.

Akarachai stwierdził, że jest to „pobudka” dla rządu, aby „zmienił prawo i dostosował je do międzynarodowych standardów”.

„Tajlandia nie może oczekiwać, że zostanie członkiem Rady Praw Człowieka ONZ jeszcze w tym roku, jeśli odmówi poruszenia tej kwestii na sali” – powiedział.

Poprzedni rekordowy wyrok za obrazę majestatu zapadł w 2021 r., kiedy 65-letni Anchan Preelert został skazany na 43 lata więzienia za udostępnianie w latach 2014–2015 na YouTube i Facebooku klipów audio, które uznano za krytyczne wobec królestwa rodziny królewskiej. uważany za. Sąd początkowo skazał Anchan na 87 lat więzienia, ale obniżył go o połowę ze względu na przyznanie się przez nią do winy.

przez lata, Organizacje praw człowieka i działacze na rzecz wolności słowa stwierdzili, że obraza majestatu została wykorzystana jako narzędzie polityczne mające na celu uciszenie krytyków tajskiego rządu.

Każdy – zwykli obywatele, a także rząd – może w imieniu króla wnieść oskarżenie o obrazę majestatu, nawet jeśli nie jest bezpośrednio zaangażowany w sprawę.

Organizacje praw człowieka twierdzą jednak, że prawo do wolności słowa w Tajlandii jest coraz częściej atakowane od 2020 r., kiedy w całym kraju wybuchły protesty prowadzone przez młodzież, domagające się reform konstytucyjnych i demokratycznych, w tym ograniczenia władzy i wpływów wojska w polityce oraz zreformowania potężnej monarchii. .

TLHR podała, że ​​od rozpoczęcia protestów w lipcu 2020 r. co najmniej 1938 osób zostało oskarżonych o udział w zgromadzeniach politycznych i za wyrażanie swoich opinii, przy czym w 286 przypadkach dotyczyły dzieci.

READ  Były premier Japonii Abe: chińska „przygoda” wojskowa może być „samobójcza” | Wiadomości polityczne

Grupa dodała, że ​​w tym czasie co najmniej 262 osoby zostały oskarżone o obrazę majestatu.

Najbardziej znane sprawy dotyczą prominentnych działaczy i prawników Arnona Nampyktóry we wrześniu został skazany na cztery lata więzienia za obrazę majestatu za przemówienie, które wygłosił w październiku 2020 r. Arnon był jednym z pierwszych działaczy, którzy podczas protestów publicznie nawoływali do reformy monarchii.

Na początku tygodnia Trybunał Karny skazał Arnona na kolejne cztery lata więzienia za trzy posty na Facebooku, w których „skrytykował on wykorzystanie artykułu 112 i budżetu monarchii” – podała TLRH.

Postępowania związane z obrazą majestatu w Tajlandii są kontynuowane, mimo że rząd cywilny sprawuje obecnie władzę po prawie dziesięciu latach rządów wspieranych przez wojsko.

Później w tym samym miesiącu były lider partii Move Forward Pitie Limjaroenratowi grożą dwa wyroki, które mogą skutkować wykluczeniem go z polityki i rozwiązaniem partii.

Partia postępowa zdobyła najwięcej głosów w ubiegłorocznych wyborach powszechnych, ale nie udało jej się utworzyć rządu, ponieważ nie udało jej się pozyskać poparcia parlamentarzystów dla programu reform królewskich.

Wśród orzeczeń znajduje się orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące tego, czy Pita próbował obalić monarchię w ramach swojej kampanii na rzecz zmiany prawa o lese majeste.

Kolejne orzeczenie zadecyduje, czy naruszył ordynację wyborczą, ubiegając się o urząd mając udziały w spółce medialnej – zarzutowi temu zaprzecza.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *