Nauka
Tajemnicze konstrukcje „Stonehenge” sprzed 6000 lat wychodzą na powierzchnię w Polsce. Czym oni są?
W latach 90. XX w. w Polsce odkryto tajemniczą budowlę z okresu neolitu.
Od tego czasu archeolodzy odkryli około 20 kolejnych miejsca przypominające Stonehenge, a teraz – z powodu tegorocznej suszy – odkryli jeszcze dwa – jak podaje Science in Poland, podzbiór krajowej agencji informacyjnej.
Obie konstrukcje, zwane „rondelami”, odkryto w czerwcu na polu pszenicy w Kaczkowie za pomocą drona – powiedział stacji archeolog Jerzy Czerniec. Odkrycie to jest pierwszą w historii identyfikacją rondeli w regionie.
Oto, co eksperci wiedzą o tym zaskakującym odkryciu.
Starożytne budowle podobne do Stonehenge
Znane jako „rondels” – co z języka polskiego oznacza „garnki” – ze względu na swój kształt konstrukcje datowane są na ponad 6000 lat – twierdzą eksperci. Zostały zbudowane w stosunkowo krótkim czasie pomiędzy 4850 a 4600 rokiem p.n.e
Archeolodzy twierdzą, że konstrukcje składają się zazwyczaj ze ścian i rowów, zbudowanych z ogromnych kamieni i drewna. Konstrukcje są często porównywane do brytyjskiego Stonehenge ze względu na ich kształt i koncentryczną konstrukcję.
Nowo odkryte struktury mają około 25 metrów średnicy i składają się z dwóch do trzech koncentrycznych rowów – mniejszych niż wcześniej odkryte rondele – twierdzą naukowcy. Prawdopodobnie miały one pośrodku owalne palisady.
Do czego służyły rondele?
Chociaż przeznaczenie rondeli nadal pozostaje tajemnicą, Czerniec powiedział, że archeolodzy mają pojęcie, w jaki sposób konstrukcje te były wykorzystywane.
Czerniec opisał te miejsca jako serca neolitycznych osad i stwierdził, że uważa się, że były wykorzystywane jako strefy rytualne lub ceremonialne. Istnieją również dowody na to, że obiekty te służyły jako miejsca kultu, miejsca spotkań lokalnych społeczności czy obserwatoria astronomiczne.
Inne budowle neolityczne
Czerniec powiedział, że bada region od 2021 r., ale skupił się na innych strukturach neolitycznych.
Pozostałe budowle, zwane długimi domami, to według Czerńca konstrukcje słupowe wzniesione w kształcie wydłużonego trapezu. Domy budowano wokół centralnego punktu wyznaczonego przez dwa rondele.
Kaczków leży około 50 km na południowy zachód od Warszawy.
Do tłumaczenia informacji naukowych w Polsce wykorzystano Tłumacza Google.
Starożytne polskie „Stonehenge” pozostają tajemnicą 25 lat po odkryciu. Co wiemy
Polscy wykrywacze metali odkryli skarbnicę rzadkich artefaktów sprzed 2500 lat
Rzymska moneta zakopana była w Polsce przez 2000 lat – do czasu, aż znalazła ją wykrywacz metalu
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”