Connect with us

technologia

Szybko rozwijająca się gospodarka Europy Środkowej przyciąga globalnych inwestorów: wyburzenia

Published

on

Szybko rozwijająca się gospodarka Europy Środkowej przyciąga globalnych inwestorów: wyburzenia
Wraz ze wzrostem stóp procentowych i ograniczeniem płynności coraz więcej inwestorów zwraca się teraz ku bezpieczniejszym aktywom w rozwiniętych regionach, takich jak Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia. Jednak polski menedżer private equity Abris Capital Partners jest innego zdania, skupiając się bardziej na ogromnym potencjale Europy Środkowej.

Europa Środkowa konsekwentnie przewyższa Europę Zachodnią pod względem wzrostu gospodarczego – oczekuje się, że Polska i Rumunia odnotują wzrost PKB odpowiednio o 2,7% i 3,5% w 2024 r., w porównaniu do 1,7% w Unii Europejskiej, mówi Paweł Gieryński, partner zarządzający ds. wyburzeń

Region ma potencjał do zwiększenia penetracji inwestycyjnej. Powiedział, że inwestycje typu private equity stanowią średnio 0,2% PKB w Europie Środkowej, w porównaniu do 0,8% w Europie Zachodniej.

Uważa, że ​​południowokoreańscy inwestorzy mogą skorzystać na wieloletnich relacjach tego kraju z Polską. Koreańskie firmy zainwestowały w Polsce ponad 6 miliardów euro (6,6 miliarda dolarów), stając się tam jednym z największych inwestorów zagranicznych w 2021 roku, mówi Gieryński. On dodał Koreańska budowa elektrowni jądrowej w Polsce wzmocni zaufanie między obydwoma narodami, a także zwiększy możliwości inwestycyjne w Europie Środkowej.

Poniżej znajduje się jego artykuł na temat strategii inwestycyjnych Abrisa i perspektyw dla koreańskich inwestorów.

Paweł Gieryński, Partner Zarządzający Abris Capital Partners

▲ Proszę przedstawić Abris Capital Partners. Jakie są docelowe regiony i strategie firmy oraz czym różni się ona od innych zarządzających majątkiem?

„Abris Capital Partners to wiodący zarządzający funduszami private equity i specjalista w zakresie transformacji środowiskowej, społecznej i ładu korporacyjnego (ESG), koncentrujący się na możliwościach rynku średniego w 11 największych krajach Unii Europejskiej. Firma została założona w 2007 roku przez dwóch wspólników-założycieli – George’a Swirskiego i Neila Milne’a – oraz Harvard Management Company. Z biegiem lat udział rozwijał się; Dziś firma jest własnością założycieli Stevena Richmonda i mnie.

Staramy się identyfikować i współpracować z odnoszącymi największe sukcesy i dynamicznymi firmami średniej wielkości w Europie Środkowej, które mogą skorzystać z know-how w zakresie kapitału i zarządzania zarówno na poziomie strategicznym, jak i operacyjnym, jednocześnie wspierając ich rozwój poprzez transformację ESG.

READ  C Seek M1 to ogromny, przekształcający się telewizor MicroLED - raport Robba

Średnio w ciągu czterech lat naszego okresu inwestycyjnego obserwujemy, jak te firmy rozwijają się od prostych lokalnych firm do regionalnych perełek biznesowych. Dzięki silnej profesjonalizacji naszych zespołów spółki te stają się szczególnie atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów.

Zarządzając aktywami o wartości prawie 1,3 miliarda euro, Abris otrzymał wsparcie finansowe od wiodących globalnych instytucji inwestycyjnych, w tym korporacyjnych i publicznych planów emerytalnych, instytucji finansowych, funduszy funduszy i fundacji amerykańskich uniwersytetów.

▲ Jak obecnie ocenia Pan krajobraz inwestycyjny w Europie?

„W ciągu ostatnich sześciu miesięcy gospodarka UE rozwijała się lepiej niż oczekiwano. Ponieważ zakłócenia wywołane wojną na Ukrainie i kryzysem energetycznym przyćmiły perspektywy unijnej gospodarki, a władze światowe zaczęły zacieśniać warunki monetarne, zimowa recesja w UE wydawała się nieunikniona. Jednak w pierwszym kwartale 2023 roku odnotowaliśmy dodatni wzrost, co zamiast tego poprawiło perspektywy dla gospodarki UE.

Pomimo umiarkowanego zainteresowania ze strony inwestorów instytucjonalnych na całym świecie, istnieje obecnie kilka ekscytujących możliwości inwestycyjnych w Europie, szczególnie w obszarze zrównoważonych inwestycji, w których Europa przejęła światową pozycję lidera, a także w niektórych regionach, takich jak Europa Środkowa (CE), gdzie wzrost pozostaje silniejszy niż w innych krajach UE”.

Centrum Warszawy, Polska (dzięki uprzejmości Getty Images)

▲ Dlaczego region CE jest tak atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów?

„Europa Środkowa zajmuje strategiczną pozycję na skrzyżowaniu Zachodu i Azji, zapewniając dostęp do dużego rynku liczącego ponad 100 milionów konsumentów i służąc jako brama do innych rynków europejskich.

Kontynuowana będzie dalsza przewaga regionu nad Europą Zachodnią we wzroście gospodarczym – przewiduje się, że Polska i Rumunia odnotują wzrost PKB odpowiednio o 2,7% i 3,5% w 2024 r., w porównaniu do 1,7% w UE. Jednocześnie PKB per capita w Europie Środkowej wynosi zaledwie 14 000 euro w porównaniu do 43 000 euro w Europie Zachodniej, co daje duże pole do konwergencji.

READ  UE musi kontrolować stosunki z „niedemokratycznymi” sąsiadami, mówi premier - The First News

Region szczyci się również dobrze wykształconą i wykwalifikowaną siłą roboczą z silną tradycją wiedzy technicznej i inżynieryjnej oraz naciskiem na innowacje oraz badania i rozwój. Dlatego w Europie Środkowej istnieją klastry przemysłowe w różnych sektorach, w tym motoryzacyjnym, produkcyjnym, informatycznym, biotechnologicznym i finansowym.

Kraje Europy Środkowej również poczyniły w ostatnich latach znaczne postępy w tworzeniu korzystnych warunków dla biznesu, wdrażaniu reform gospodarczych, upraszczaniu przepisów i poprawie infrastruktury. Ta łatwość prowadzenia biznesu i sprawne systemy prawne składają się na ogólną atrakcyjność inwestycyjną.

Mimo to penetracja inwestycyjna nie osiągnęła jeszcze poziomów położonych dalej na zachód, przy czym inwestycje private equity w Europie Środkowej wynoszą średnio zaledwie 0,2% PKB w porównaniu do 0,8% w Europie Zachodniej. Taki krajobraz biznesowy stanowi ogromną szansę dla doświadczonych inwestorów, którzy dobrze znają region, są głęboko zaangażowani w lokalne sieci i rynki oraz mogą lokować kapitał i wspierać regionalne firmy w ekspansji międzynarodowej oraz fuzjach i przejęciach.

CE łączy ten atrakcyjny profil wzrostu ze stabilnością rozwiniętej gospodarki, co wyróżnia ją na tle innych rynków wschodzących. Mimo że Europa Środkowa została dotknięta ostatnimi zawirowaniami geopolitycznymi i makroekonomicznymi, skala wpływu na gospodarki i przedsiębiorstwa nie różni się znacząco od Europy Zachodniej – ani nie jest prawdopodobne, aby miało to miejsce w przyszłości? Wreszcie, region Europy Środkowej korzysta ze stałego napływu funduszy UE wspierających dalsze nadrabianie zaległości w infrastrukturze, przy czym w latach 2021-2027 napływa 210 miliardów euro z funduszy spójności”.

▲ Jak myślisz, dlaczego Europa Środkowa jest atrakcyjna dla koreańskich inwestorów?

„Po pierwsze, pozwólcie mi powiedzieć, że Koreę Południową i kraje regionu Europy Środkowej łączy podobna historia, charakteryzująca się walkami o niepodległość i bliskością historycznie agresywnych sąsiadów. W rzeczywistości rozwinęło się kilka podobieństw kulturowych.

Pod względem gospodarczym Polska jest największym krajem regionu z około 40% populacji, a w 2021 roku Korea osiągnęła status największego inwestora zagranicznego w Polsce. Nic więc dziwnego, że w Polsce zarejestrowanych jest ponad 500 firm z koreańskim udziałem.

READ  LG Wing może mieć zaskakująco cienki odchylany ekran, pokazują nowe przecieki

W ciągu ostatnich 20 lat koreańskie firmy zainwestowały w Polsce ponad 6 miliardów euro. Na przykład Korea Hydro and Nuclear Power Co. (KHNP) zbuduje w Polsce elektrownię jądrową w ramach strategicznej współpracy rządowej, a Incheon International Airport Corp. pomoże w budowie nowego polskiego lotniska centralnego. Inwestycje te przyczynią się do stabilnego wzrostu wymiany walutowej między Koreą a Polską, osiągając w 2021 roku prawie 6,5 mld USD koreańskiego eksportu.

Wierzę, że ta długoterminowa, pełna szacunku współpraca sprawia, że ​​nasze kraje są godnymi zaufania i wiarygodnymi partnerami biznesowymi i powinny zachęcać do przyszłych przepływów inwestycyjnych”.

Centrum Warszawy, Polska (dzięki uprzejmości Getty Images)

▲ W regionie działa kilka podmiotów typu private equity. Co wyróżnia Abris spośród innych inwestorów?

„To, co nas naprawdę wyróżnia, to koncentracja na dodawaniu wartości do inwestycji poprzez transformację ESG. Nasze spółki portfelowe są liderami w integracji ESG w regionie i mają jasną strategię dotyczącą zmian klimatu, która pomaga w przejściu do zera netto.

Firmy te są przyszłościowe i są w stanie lepiej przystosować się do zmieniającego się świata, łatwo spełniając wymagania regulacyjne i społeczne. Jestem przekonany, że przyniosą one lepsze długoterminowe zwroty dla naszych inwestorów i dla nas. Będą zwycięzcami i zmienią zasady gry”.

Gieryński dołączył do Abris w momencie jej powstania i jest partnerem zarządzającym firmy. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie private equity i odegrał kluczową rolę w rozwoju działalności Abris w Europie Środkowej. Koncentruje się na strukturyzacji i prowadzeniu efektywnej praktyki inwestycyjnej oraz budowaniu silnej sieci w regionalnych społecznościach biznesowych.

Przed Abrisem Paweł był partnerem zarządzającym w Copernicus Capital i był odpowiedzialny za zarządzanie Narodowymi Funduszami Inwestycyjnymi, które zapoczątkowały program masowej prywatyzacji w Polsce. Gieryński zajmował wysokie stanowiska, w tym Dyrektora Operacyjnego Mostostalu Warszawa SA, spółki budowlanej notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jihyun Kim zredagował ten artykuł.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *