Nauka
Szybka reakcja: Zakłócenia sądowe i demokracja w Izraelu
REJESTRACJA TUTAJ
Propozycje nowego skrajnie prawicowego rządu Izraela, na czele z premierem Benjaminem Netanjahu, znacznie osłabiłyby Sąd Najwyższy kraju.
W tym, co Prezes Sądu Najwyższego określił jako „śmiertelny cios dla demokracji”, te gruntowne zmiany upoważniłyby parlament do unieważnienia decyzji Sądu Najwyższego jednym głosem; ponownie uchwalić ustawodawstwo, które zostało uznane za naruszające podstawowe prawa Izraela; i skutecznie monitorować powoływanie sędziów.
Krytycy obawiają się, że to zakłócenie jest symptomem demokratycznego regresu Izraela, podążającego za schematem coraz bardziej autokratycznych rządów na Węgrzech iw Polsce. Istnieją również obawy, że zmiany mogą przywrócić prawa, które Trybunał wcześniej uchylił, takie jak wsteczna legalizacja osiedli na palestyńskiej ziemi prywatnej. Te obawy wywołały tygodnie masowych protestów w Izraelu, podczas których dziesiątki tysięcy ludzi maszerowało na ulicach, a rezerwiści wojskowi odmawiali szkolenia.
Czy Izrael znajduje się w procesie demokratycznego odstępstwa, podobnym do tego, który obserwuje się na Węgrzech iw Polsce? Co to może oznaczać dla konfliktu izraelsko-palestyńskiego? Czy rząd Netanjahu zostanie zmuszony do ustąpienia z powodu publicznego sprzeciwu? Dołącz do Perry World House, aby omówić ten ewoluujący problem.
Paneliści
Guya Grossmana jest profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Pensylwanii. Jego badania dotyczą stosowanej ekonomii politycznej, ze szczególnym naciskiem na skrzyżowanie technologii i zarządzania, odpowiedzialności politycznej, przymusowej migracji i procesów konfliktowych, a także regionalny nacisk na Afrykę Subsaharyjską i Izrael-Palestynę. Grossman jest założycielem i współdyrektorem Penn’s Developmental Research Initiative, członkiem sieci Evidence in Governance and Politics oraz wydziałowym oddziałem Laboratorium Polityki Imigracyjnej Uniwersytetu Stanforda, Penn’s Center for the Study of Ethnicity, Race, and Immigration oraz Penn’s Center for the Study of Ethnicity, Race, and Immigration oraz Penn’s Center Laboratorium tożsamości i konfliktów. Zaprojektował i przeprowadził badania terenowe w wielu krajach rozwijających się, we współpracy z kilkoma międzynarodowymi agencjami, w tym Bankiem Światowym i USAID, a także rządami afrykańskimi i lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Jego prace ukazały się w Proceedings of the National Academy of Sciences, International OrganizationTo jest Dziennik polityki, między innymi czasopismami. Posiada doktorat z nauk politycznych na Uniwersytecie Columbia, a także tytuł magistra filozofii politycznej i LLB w dziedzinie prawa na Uniwersytecie w Tel Awiwie.
R.Daniel Kelemen Profesor nauk politycznych i prawa oraz kierownik Wydziału Nauk Politycznych na Uniwersytecie Rutgers. Jest także adiunktem prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Pensylwanii Carey School of Law. Badania Kelemena koncentrują się na polityce, prawie i polityce Unii Europejskiej, porównawczej ekonomii politycznej i porównawczej polityce publicznej. Twoja książka z 2011 rokuEurolegalizm: transformacja prawa i regulacji w Unii Europejskiej zdobył nagrodę European Union Studies Association dla najlepszej książki. Jest autorem lub redaktorem pięciu innych książek i autorem ponad stu artykułów i rozdziałów w książkach. Kelemen jest członkiem Rady Stosunków Międzynarodowych i regularnie komentuje sprawy UE dla europejskich i amerykańskich mediów. Uzyskał tytuł licencjata z socjologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz tytuł magistra i doktora nauk politycznych na Uniwersytecie Stanforda.
moderator
Trudy Rubinjest felietonistą Worldview dlaFiladelfia Inquirerczłonkieminformujący sięczłonek rady redakcyjnej i członek wizytujący Perry World House. Jego felietony pojawiają się w wielu innych gazetach w całych Stanach Zjednoczonych. Rubin spędził trzy tygodnie na ziemi na Ukrainie w lipcu 2022 r. W 2019 r. Rubin otrzymał nagrodę Flora Lewis od Overseas Press Club of America za wybitny komentarz do spraw międzynarodowych. W 2017 i 2001 był finalistą nagrody Pulitzera. W 2010 roku otrzymała od Amerykańskiej Akademii Dyplomacji nagrodę Arthura Rossa za wybitną analizę spraw zagranicznych. Jest autorkąUmyślna ślepota: administracja Busha i Irak. Rubin ma szczególne doświadczenie na Bliskim Wschodzie, w Azji Południowej i Rosji. W ostatnich latach pisała z Chin, Hongkongu, Tajwanu, Rosji, Ukrainy, Afganistanu, Pakistanu, Iraku, Egiptu, Tunezji, Libanu, Izraela, Zachodniego Brzegu, Turcji, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Przed przystąpieniem doinformujący sięw 1983 roku była korespondentem na Bliskim Wschodzie dla TheMonitor Chrześcijańskiej Nauki. Rubin jest absolwentem Smith College oraz London School of Economics and Political Science.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”