Connect with us

Świat

Szwajcaria naruszyła prawa człowieka – stwierdził europejski sąd w przełomowym procesie klimatycznym z udziałem 2000 kobiet

Published

on

Szwajcaria naruszyła prawa człowieka – stwierdził europejski sąd w przełomowym procesie klimatycznym z udziałem 2000 kobiet

Christiana Hartmanna/Reuters

Anne Mahrer i Rosmarie Wyder-Walti ze Senior Women for Climate Protection po zwycięstwie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu we Francji, 9 kwietnia 2024 r.



CNN

We wtorek międzynarodowy sąd we Francji wydał orzeczenie przeciwko Szwajcarii Brak odpowiedniego rozwiązania kryzysu klimatycznego naruszył prawa człowieka w przełomowym orzeczeniu klimatycznym, które może mieć reperkusje na całym świecie.

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu we Francji wydał wyrok w tej sprawie przyniesiony przez ponad 2000 Szwajcarek, większość z nich jest po 70. roku życia, przeciwko rządowi szwajcarskiemu. Argumentowali, że fale upałów spowodowane zmianami klimatycznymi wpływają na ich zdrowie i jakość życia, narażając je na ryzyko śmierci.

Trybunał orzekł, że rząd szwajcarski naruszył niektóre prawa człowieka kobiet ze względu na „krytyczne luki” w swoim ustawodawstwie krajowym dotyczącym ograniczenia emisji powodujących ocieplenie planety, a także nieosiągnięcie wcześniejszych celów klimatycznych.

To było jedno Naruszenie prawa kobiet do skutecznej ochrony przed „poważnymi negatywnymi skutkami zmian klimatycznych na życie, zdrowie, dobrostan i jakość życia” – stwierdził sąd w oświadczeniu.

Po raz pierwszy sąd zdecydował się na pozwy klimatyczne. Nie ma odwołania, a wyrok jest ostateczny.

Eksperci twierdzą, że wyrok sądu mogłoby pobudzić rozwój innych procesów klimatycznych opartych na prawach człowieka toczących się przed sądami międzynarodowymi i otworzyć śluzę dla wielu podobnych procesów sądowych w przyszłości.

„Dzisiejsze orzeczenia przeciwko Szwajcarii stanowią historyczny precedens mający zastosowanie do wszystkich krajów europejskich” – stwierdził w oświadczeniu Gerry Liston, prawnik z Global Legal Action Network, która wspierała sprawę Portugalii. „Oznacza to, że wszystkie kraje europejskie muszą pilnie zrewidować swoje cele, tak aby były oparte na nauce i skupiały się na 1,5 stopnia. To ogromna wygrana dla wszystkich pokoleń.”

READ  Aktualności dotyczące wojny Izrael-Hamas: Wiadomości i najnowsze informacje na temat spotkania Netanjahu-Blinkena

Orzeczenie to może również zmusić Szwajcarię do szybszego ograniczenia zużycia paliw kopalnych. Paliwa kopalne są główną przyczyną zmian klimatycznych powodowanych przez człowieka.

Vesselina Newman z organizacji praw ochrony środowiska ClientEarth stwierdziła, że ​​wynik ten „wysyła jasny sygnał do jednego z najwyższych sądów na świecie: rządy muszą podjąć rzeczywiste działania w sprawie emisji, aby chronić prawa człowieka swoich obywateli”.

Sąd orzekł także w sprawie dwóch innych pozwów, jednego wniesionego przez burmistrza miasta przeciwko rządowi francuskiemu i trzeciego, największy i najbardziej znany, przez sześciu młodych ludzi z Portugalii przeciwko 32 krajom europejskim. Te dwa pozwy uznano za „niedopuszczalne”.

Jean-Francois Badias/AP

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg (druga od lewej) towarzyszy młodym ludziom z Portugalii podczas demonstracji przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka we wtorek w Strasburgu we Francji.

Francuski pozew został odrzucony, ponieważ powód opuścił kraj nie miał już żadnego związku z regionem, którego dotyczyła jego sprawa i w związku z tym nie został uznany za „ofiarę” w rozumieniu pozwu.

Sąd oddalił sprawę Portugalii na tej podstawie, że powodowie nie wyczerpali wszystkich możliwości prawnych przed sądem krajowym Najpierw system. Orzekł również, że nie ma powodu rozszerzać roszczenia na kraje spoza Portugalii.

Catarina dos Santos Mota, jedna z powodów w sprawie, powiedziała, że ​​choć orzeczenie nie poszło po jej myśli, to i tak było ono zwycięstwem. „Nie przebiliśmy się przez ścianę, ale zrobiliśmy ogromną szczelinę” – powiedziała. „Chcę, aby zwycięstwo nad Szwajcarią zostało wykorzystane przeciwko wszystkim krajom europejskim i przed sądami krajowymi”.

W miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego spory klimatyczne stają się coraz bardziej popularnym narzędziem zmuszającym rządy i przedsiębiorstwa do podejmowania intensywniejszych działań klimatycznych, zwłaszcza że Świat pozostaje całkowicie zboczony z kursu w ograniczaniu emisji na tyle szybko, aby zapobiec katastrofalnemu ociepleniu.

READ  Blokada gangów na Haiti powoduje katastrofalny głód, mówią urzędnicy ONZ

Wtorkowe orzeczenie na korzyść Szwajcarek „ustanawia precedens, za którym powinny podążać inne sądy międzynarodowe” – Liston powiedziała CNN.

Zarówno przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, jak i Międzyamerykańskim Trybunałem Praw Człowieka toczą się sprawy dotyczące wpływu zmian klimatycznych na prawa człowieka.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *