Nauka
Sześciu naukowców z Polski wśród najczęściej cytowanych badaczy na świecie
Sześciu naukowców z polskich instytucji znalazło się na prestiżowej liście Highly Cited Researchers 2021 (HCR).
Lista HCR, oparta na bazie danych Web of Science, jest publikowana corocznie przez Clarivate Analytics i składa się z nazw zaczerpniętych z publikacji znajdujących się w górnym 1% cytowań z 21 dziedzin nauki w latach 2010-2020.
Sześciu Polaków na liście 6602 osób to: kardiolog profesor Piotr Ponikowski, Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (pierwszy polski naukowiec uwzględniony po raz siódmy); chemik profesor Jacek Namieśnik (zm. 2019), były rektor Politechniki Gdańskiej (wpisany po raz trzeci); oraz fizjolog roślin profesor Mohamed Hazem Kalaji ze SGGW (uwzględniony po raz trzeci).
Uwzględniono także matematyka profesora Vicentiu D. Radialcu z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (uwzględniono po raz czwarty); chirurg i onkolog prof. Piotr Rutkowski (Instytut Marii Skłodowskiej-Curie – Centrum Onkologii); i farmakolog Atanas G. Atanasov, afiliowany przy Polskiej Akademii Nauk.
W tym roku wyróżniono badaczy z ponad 70 krajów i regionów, 3774 w konkretnych obszarach i 2828 w badaniach interdyscyplinarnych. Na liście znalazło się 24 laureatów Nagrody Nobla, w tym pięciu ogłoszonych w tym roku: David Julius z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (fizjologia lub medycyna); Ardem Patapoutian, Scripps Research, La Jolla (fizjologia lub medycyna); David WC MacMillan, Uniwersytet Princeton (chemia); David Card, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, Berkeley (ekonomia); Guido Imbens, Uniwersytet Stanforda (ekonomia).
Uwzględniono także 77 osób uznanych przez Clarivate za „klasę Nobla” i potencjalnych laureatów Nagrody Nobla.
Clarivate Analytics 77 „Laureaci cytowań” uznani za potencjalne nagrody Nobla. Dwudziestu trzech badaczy osiągnęło wyjątkowo szerokie wyniki i zostało wysoko cytowanych w co najmniej trzech obszarach. Profesor Rob Knight z Uniwersytetu w San Diego w Kalifornii jako jedyny został powołany do czterech dziedzin ESI (biologia i biochemia; środowisko/ekologia; mikrobiologia; biologia molekularna i genetyka).
Większość badaczy znajdujących się na liście jest związana z instytucjami amerykańskimi (2622, co stanowi 39,7%, w porównaniu z 41,5% w roku ubiegłym). W ciągu zaledwie czterech lat Chiny kontynentalne niemal podwoiły swój udział w populacji najczęściej cytowanych badaczy.
Na trzecim miejscu znajduje się Wielka Brytania z 492 badaczami (7,5 proc.). Chociaż udział tego kraju spadł, jest on nadal bardzo wysoki, biorąc pod uwagę, że populacja Wielkiej Brytanii jest o 1/5 wielkości Stanów Zjednoczonych i 1/20 wielkości Chin kontynentalnych.
Australia nieznacznie wyprzedza Niemcy na czwartym miejscu z 332 badaczami, a Holandia jest na szóstym miejscu z 207 badaczami (5 procent), co jest niezwykłe w przypadku krajów liczących odpowiednio 25 i 17 milionów mieszkańców w porównaniu z 83 milionami Niemiec. Pierwszą dziesiątkę zamykają Kanada, Francja, Hiszpania i Szwajcaria.
Po raz pierwszy w badaniu uwzględniono badaczy z Bangladeszu, Kuwejtu, Mauritiusa, Maroka i Republiki Gruzji.
Amerykańskie uniwersytety reprezentują sześć z pierwszej dziesiątki pod względem liczby najczęściej cytowanych naukowców, a Uniwersytet Harvarda po raz kolejny jest instytucją o największej na świecie koncentracji najczęściej cytowanych naukowców (214). (PAPKA)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ agt/ kap/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”