Connect with us

Gospodarka

Szefowie państw i rządów Bałkanów obiecują zacieśnienie współpracy gospodarczej

Published

on

Szefowie państw i rządów Bałkanów obiecują zacieśnienie współpracy gospodarczej


Kanclerz Angela Merkel przewodniczy szczytowi procesu berlińskiego. Zdjęcie: bundeskanzelerin.de

Podczas poniedziałkowego szczytu internetowego w ramach Procesu Berlińskiego, inicjatywy mającej na celu promowanie współpracy regionalnej między krajami Bałkanów Zachodnich i ich integracji europejskiej, szefowie państw i rządów obiecali zacieśnić więzi gospodarcze, podkreślając jednocześnie potrzebę UE – Potwierdź integrację wszystkich krajów regionu.

„Uczestnicy podkreślali, że rozszerzenie UE stanowi strategiczną inwestycję w pokój, demokrację, dobrobyt, bezpieczeństwo i stabilność w Europie dla krajów Bałkanów Zachodnich, potwierdzając wieloletni pogląd, że przyszłość całego regionu leży w UE” , powiedział konkluzje szczytuktóre zostały wydane w poniedziałek wieczorem.

Szczytowi przewodniczyła kanclerz Angela Merkel, w której wzięli udział szefowie państw i rządów Serbii, Albanii, Macedonii Północnej, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Czarnogóry i Albanii, a także urzędnicy UE, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Włoch Mario Draghi i premiery z Austrii, Słowenii, Chorwacji, Grecji, Bułgarii i Polski.

Merkel, która pełniąc funkcję kanclerza federalnego po raz ostatni poprowadzi szczyt procesu berlińskiego, podkreśliła, że ​​proces ten przyniósł wymierne rezultaty w ciągu ostatnich siedmiu lat od początku, mimo poważnych przeszkód na drodze do pełnej integracji regionu do UE.

Wspomniała o regionalnej umowie roamingowej, która weszła w życie 1 lipca w celu zniesienia opłat roamingowych między krajami Bałkanów Zachodnich, trwającej inicjatywie stworzenia wspólnego rynku regionalnego do 2024 r., agendzie zielonej energii, która zakłada zmniejszenie zużycia węgla Pomoc ze strony UE funduszy oraz powołanie regionalnego biura współpracy młodzieży. .

„Przede wszystkim ważne jest, aby region współpracował w czasie, gdy każdy kraj wciąż pracuje nad przystąpieniem”.

Jednak przeszkody pozostają, podkreśliła Merkel i wezwała szefów państw i rządów Bałkanów Zachodnich i UE do dalszego rozwiązywania długotrwałych problemów, takich jak spór o Kosowo-Serbię i podzielona sytuacja polityczna w Bośni i Hercegowinie, a także niektóre nowsze problemy, takie jak bułgarska blokada w zeszłym roku rozpoczęcie rozmów akcesyjnych Macedonii Północnej z UE z powodu sporu o ich wzajemny spór historyczny, co również kazało Albanii czekać na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych.

READ  Gwarancje bezpieczeństwa uczynią Ukrainę „nie do zdobycia” dla rosyjskiego ataku

„Niestety nadal prowadzimy szereg rozmów między Bułgarią a Macedonią Północną w celu przeprowadzenia konferencji akcesyjnej. Potrzebujemy dużo cierpliwości i dużego zaangażowania ”- powiedziała Merkel.

Mając na uwadze trwającą inicjatywę stworzenia wspólnego rynku dla krajów bałkańskich, Merkel wyraziła nadzieję, że do października uda się osiągnąć konkretne porozumienie.

Niemcy rozpoczęły Proces Berliński pod przywództwem Merkel w 2014 roku i od tego czasu organizują regularne szczyty między Bałkanami Zachodnimi a krajami UE.

Równolegle do corocznych spotkań decydentów politycznych w Procesie Berlińskim odbywają się spotkania przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, organizacji młodzieżowych i biznesowych oraz stowarzyszeń z regionu.

Wnioski ze szczytu wzywają do konkretnych działań

W konkluzjach szczytu uczestnicy zgodzili się, że Proces Berliński musi być kontynuowany, nawet jeśli Merkel opuści scenę polityczną jesienią br., aby w pełni wykorzystać potencjał współpracy regionalnej.

W konkluzjach podkreślono również potrzebę szybkiego osiągnięcia praktycznych porozumień w sprawie kilku kluczowych bieżących inicjatyw.

„Obecnie zadaniem krajów Bałkanów Zachodnich jest natychmiastowe zakończenie prac prowadzonych i wspieranych przez Radę Współpracy Regionalnej (RCC) oraz w ramach Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu (CEFTA) oraz szybkie podpisanie lub przyjęcie odpowiednich umowy i uchwały”. Firmy w regionie” – czytamy w konkluzjach.

Szefowie państw i rządów Bałkanów Zachodnich pochwalili osiągnięcia Procesu Berlińskiego nie tylko w zakresie zbliżenia ich gospodarek, ale także wzmocnienia solidarności między sąsiadami i zintensyfikowania walki z przestępczością zorganizowaną.

Premier Serbii Ana Brnabic podkreśliła solidarność podczas pandemii. Dzięki niemieckiemu zaangażowaniu region wkrótce „rozszerzy współpracę gospodarczą i handlową w regionie, co uczyni go bardziej atrakcyjnym dla zagranicznych inwestorów” – powiedziała.

„Proces Berliński naprawdę zdołał skierować Bałkany Zachodnie we właściwym kierunku. Zwłaszcza w odniesieniu do regionalnej współpracy gospodarczej ”- powiedział premier Macedonii Północnej Zoran Zaev.

Premier Kosowa Albin Kurti podkreślił, że jako premierzy kraju, którego obywatele pozostają w izolacji z powodu odmowy liberalizacji wiz, rozumiemy frustrację Albanii i Macedonii Północnej brakiem postępów w rozmowach akcesyjnych z Unią Europejską, ale nadal mamy w ich obronie Promować integrację z UE, naszą agendę demokratyzacji i rozwoju gospodarczego dla naszych obywateli ”.

READ  Minister finansów chce ożywić giełdę w obliczu wyzwań gospodarczych

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała przed szczytem, ​​że UE musi przyspieszyć proces rozszerzenia i nadal wspierać Bałkany Zachodnie w ich celu, jakim jest przeprowadzenie niezbędnych reform.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *