Gospodarka
Szef polskiego banku centralnego nie powinien być sądzony przed sądem państwowym – uważa minister – „The First News”.
Nie ma podstaw prawnych, aby postawić szefa Narodowego Banku Polskiego (NBP) przed sądem państwowym – stwierdziła polska minister edukacji.
Niektórzy wysocy rangą politycy trzech partii opozycyjnych w Polsce, którzy są na dobrej drodze do utworzenia nowego rządu, oskarżyli Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego, o działanie w interesie ustępującego PiS, a nie o poszanowanie niezależności banku centralnego. Niektórzy postulują postawienie Glapińskiego przed sądem państwowym, który zajmuje się rzekomymi naruszeniami konstytucji lub prawa przez osoby piastujące wysokie stanowiska publiczne.
Liderzy opozycji, zwłaszcza Donald Tusk, który jeszcze w tym miesiącu może zostać kolejnym premierem Polski, zarzucają liderowi NBP Adamowi Glapińskiemu działanie w imieniu ustępującej rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość.
Tusk, który stoi na czele największej opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej (KO), chce zatem, aby bankier został pociągnięty przed sąd państwowy.
Jednak w poniedziałkowym wywiadzie dla PAP minister edukacji i poseł PiS Krzysztof Szczucki powiedział PAP, że list napisany przez członków zarządu banku centralnego w obronie Glapińskiego był „oparte na faktach”.
W piśmie wskazano, że działania podjęte przez NBP w latach 2020-2023 uchroniły Polskę przed zapaścią gospodarczą.
„W piśmie stwierdzamy, że prowadzona była skuteczna polityka pieniężna, co zostało pozytywnie ocenione przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a działania dotyczące obligacji były prawnie uzasadnione” – stwierdził.
Szczucki dodał, że „Zarząd NBP ma prawo zająć stanowisko, jeśli debata dotyczy banku centralnego”.
Tusk powiedział w piątek, że większość w Sejmie, izbie niższej polskiego parlamentu, mogłaby się zebrać, aby postawić Glapińskiego przed trybunałem i że ma ku temu podstawę prawną.
Z kolei marszałek Sejmu Szymon Hołownia, będący jednocześnie liderem opozycyjnej partii Polska 2050, stwierdził, że taki wniosek należy poważnie rozważyć.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”