Świat
Szef ONZ potępia talibski zakaz zatrudniania afgańskich kobiet
Szef ONZ ostro potępił zakaz talibów dla afgańskich kobiet pracujących dla organizacji.
Sekretarz generalny Antonio Guterres wezwał władze afgańskie do natychmiastowego zniesienia nakazu, twierdząc, że jest to dyskryminujące i narusza międzynarodowe prawo dotyczące praw człowieka.
Powiedział, że personel żeński jest „niezbędny dla operacji ONZ” w tym kraju.
Talibowie coraz bardziej ograniczają swobody kobiet od czasu przejęcia władzy w 2021 roku.
Nie było natychmiastowych wiadomości od ich rządu, dlaczego wydano rozkaz. Wykluczeni są zagraniczni pracownicy ONZ.
ONZ pracuje nad udzieleniem pomocy humanitarnej 23 milionom ludzi w Afganistanie, który pogrążony jest w poważnym kryzysie gospodarczym i humanitarnym. Pracownicy odgrywają ważną rolę w akcjach pomocy na miejscu, zwłaszcza w identyfikowaniu innych potrzebujących kobiet.
„Personel kobiet odgrywa kluczową rolę w operacjach ONZ, w tym w dostarczaniu pomocy ratującej życie” – powiedział w oświadczeniu sekretarz generalny Guterres.
„Egzekwowanie tej decyzji zaszkodzi Afgańczykom, których miliony zależą od tej pomocy”.
Wezwał talibów do „zniesienia wszelkich środków, które ograniczają prawa kobiet i dziewcząt do pracy, edukacji i swobody przemieszczania się”.
Wcześniej ONZ powiedziała swojemu personelowi afgańskiemu – mężczyznom i kobietom – aby nie zgłaszali się do pracy, jednocześnie prosząc talibów o wyjaśnienia. Miejscowym kobietom zabroniono we wtorek pracy w obiektach ONZ we wschodniej prowincji Nangarhar.
Misja ONZ była zwolniona z wcześniejszego zakazu talibów z grudnia, który zabraniał wszystkim organizacjom pozarządowym zatrudniania personelu płci żeńskiej, chyba że były to pracownicy służby zdrowia.
Nie jest jasne, w jaki sposób zakaz zatrudniania personelu ONZ wpłynie na programy zdrowotne w kraju.
Zakaz jest postrzegany jako najważniejszy sprawdzian dla przyszłości operacji ONZ w Afganistanie i nieuznawanych nigdzie na świecie relacji organizacji z rządem talibów.
Nastoletnie dziewczęta i kobiety zostały wykluczone ze szkół, szkół wyższych i uniwersytetów od czasu powrotu talibów do władzy. Kobiety muszą być ubrane tak, aby widoczne były tylko ich oczy, a podczas podróży na odległość większą niż 72 km (48 mil) musi im towarzyszyć krewny płci męskiej.
A w listopadzie zeszłego roku kobietom zabroniono wstępu do parków, siłowni i basenów, pozbawiając je nawet najbardziej podstawowych swobód.
Również w lutym profesor Ismail Mashal, zdeklarowany krytyk zakazu edukacji kobiet przez rząd talibów, został aresztowany w Kabulu podczas dystrybucji bezpłatnych książek.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”