Connect with us

Nauka

Szef NASA z wizytą w Polskiej Agencji Kosmicznej

Published

on

Szef NASA z wizytą w Polskiej Agencji Kosmicznej

Administrator NASA Bill Nelson omówił udział Polski w przyszłych projektach amerykańskich podczas wizyty w Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) w Warszawie. Spotkał się także ze studentami – uczestnikami zawodów European Rover Challenge.

Spotkanie Nelsona w POLSA było częścią jego dwudniowej oficjalnej wizyty w Polsce.

W spotkaniu wziął także udział Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński i jego głównym tematem było zacieśnienie współpracy oraz rozmowy na temat udziału Polski w przyszłych projektach amerykańskich. Amerykańska delegacja spotkała się także ze studentami polskich uczelni technicznych, uczestnikami międzynarodowych zawodów European Rover Challenge.

Prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna powiedział: „Dziękując Polskiej Agencji Kosmicznej za dotychczasową działalność, Administrator NASA podkreślił, że żyjemy w złotym wieku eksploracji kosmosu i że Polacy muszą być w niej reprezentowani.

„Zauważył też, że kierunki rozwoju POLSA i polskiego sektora kosmicznego są wpisane w plany NASA, więc wspólne projekty są tylko kwestią czasu.

„To wielki zaszczyt móc powitać w POLSA administratora NASA i astronautę Billa Nelsona. Chciałbym, aby Polska nie była biernym obserwatorem działań NASA, ale zaangażowała się w nie znacznie aktywniej niż dotychczas. Ta wizyta jest ważnym krokiem w tym kierunku.”

Zdaniem administratora NASA, Polska jest cennym partnerem i sojusznikiem dzięki przystąpieniu w październiku 2021 r. do Porozumień Artemis. Program, w którym uczestniczy obecnie 25 krajów, daje możliwość udziału w wielostronnych programach NASA, w tym związanych z eksploracja Księżyca i Marsa.

Duże znaczenie dla Polski ma także rozpoczęta w 2022 roku współpraca POLSA z Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL) NASA. „W jego ramach zidentyfikowano obszary kompetencji, w których polskie podmioty dysponują już atrakcyjnymi dla NASA rozwiązaniami, w tym miniaturowymi przyrządami pomiarowymi, elementami robotyki i automatyki, zaawansowanymi systemami i oprogramowaniem analitycznym, w tym rozwiązaniami w zakresie sztucznej inteligencji. Polsko-amerykańskie grupy robocze już rozpoczęły prace nad tymi rozwiązaniami” – powiedziała Wrochna.

Polska od lat aktywnie uczestniczy w misjach NASA. Przykładem może być wykorzystanie polskich instrumentów na pokładzie łazika Mars Curiosity należącego do NASA i ARTEMIS 1, gdzie w kapsule Orion umieszczono czujniki promieniowania zaprojektowane w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. Misję Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP) zaplanowano na 2025 rok, licząc także z udziałem polskiego instrumentu – Global Solar Wind Structure (GLOWS), zaprojektowanego i zbudowanego w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Fotometr będzie badał wpływ wiatru słonecznego na gazowy wodór w heliosferze.

Podczas spotkania w Polskiej Agencji Kosmicznej Ambasador Marek Brzeziński podkreślił, że Polska staje się ośrodkiem rozwijającym przyszłe innowacje.

Jednym z najważniejszych punktów wizyty było także spotkanie amerykańskiej delegacji ze studentami polskich uczelni technicznych, uczestnikami międzynarodowych zawodów European Rover Challenge, którzy zaprezentowali nagrodzone łaziki planetarne i rozwiązania rakietowe. Wśród uczestników byli przedstawiciele Politechniki Poznańskiej z łazikami ExoMy i 1 Husky, Politechniki Rzeszowskiej z Legendary oraz Akademii Górniczo-Hutniczej i Universeh Project, którzy przywieźli swoją rakietę Beta.

POLSA informuje, że w programie wizyty Administratora NASA znalazło się także spotkanie z przedstawicielami polskiego sektora kosmicznego, którzy zaprezentowali swoje produkty i usługi; wśród nich znalazły się: Astronika, Centrum Badań Kosmicznych PAA, CloudFerro, Creotech, ELPROMA, KP Labs, PIAP Space, Politechnika Wrocławska, Saule, Scanway, SENER, Syderal, ŚBŁ ILOT, Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne, The Batteries, Vigo Fotonica i WiRan.

Ostatnim punktem wizyty Billa Nelsona w Polsce było spotkanie z młodzieżą w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. (PAPKA)

agt/ bar/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, a także na naszym profilu na Facebooku.

READ  IG Group przeznacza 1% zysków po opodatkowaniu na cele charytatywne

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *