Świat
Szczyt NATO otwiera się wśród ostrzeżeń o „bardziej niebezpiecznym świecie” | Aktualności NATO
W przeddzień dorocznego szczytu NATO szef zachodniego sojuszu obronnego wezwał państwa członkowskie do zwiększenia wydatków wojskowych w coraz bardziej „nieprzewidywalnym” i „niebezpiecznym” świecie.
Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała „fundamentalną zmianę” w podejściu NATO do obrony, powiedział szef NATO. Gdy rozpoczęły się przygotowania do wtorkowych rozmów na szczycie, zmiana ta została podkreślona, gdy sojusz wojskowy ogłosił, że dołączy do niego dwóch nowych członków: Finlandia i Szwecja.
Wojna Rosji z najbliższym sąsiadem skłoniła Szwecję i Finlandię do porzucenia długoletniego statusu państw niezaangażowanych i złożenia wniosku o wstąpienie do bloku wojskowego.
Oprócz powitania nowych członków, sojusznicy NATO zgodzą się również na szczycie na prawie ośmiokrotne zwiększenie siły sił szybkiego reagowania z 40 000 do 300 000 ludzi.
Nowe siły będą stacjonować w swoich krajach macierzystych, ale będą miały na celu szybkie rozmieszczenie w niektórych krajach na wschodniej flance NATO z Rosją, gdzie sojusz planuje również gromadzenie sprzętu i zapasów amunicji.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że szczyty w środę i czwartek nakreślą plan sojuszu „w bardziej niebezpiecznym i nieprzewidywalnym świecie”.
„Aby bronić się w bardziej niebezpiecznym świecie, musimy więcej inwestować w naszą obronę” – powiedział Stoltenberg.
Jednym z priorytetów przywódców jest wzmocnienie obrony przed Rosją i pomoc Ukrainie w walce z Moskwą, co wymaga większego zaangażowania finansowego ze strony członków NATO.
Tylko dziewięciu z 30 członków NATO spełnia cel organizacji, jakim jest wydawanie 2 procent PKB na obronę.
Hiszpania, która jest gospodarzem szczytu, wydaje tylko połowę tego.
W kontekście wojny między Rosją a Ukrainą trzydniowy szczyt w Madrycie wyznaczy kierunek Sojuszu na nadchodzące lata, w tym nową Koncepcję Strategiczną NATO – zestaw priorytetów i celów, które mają zastosowanie raz na dekadę.
„Kluczowym punktem dyskusji będzie to, jak daleko powinna zajść pomoc NATO dla Ukrainy – podczas gdy wszyscy tutaj zdają sobie sprawę z realnego niebezpieczeństwa pozwolenia prezydentowi Putinowi na przedstawienie tego konfliktu tak, jak między Rosją a NATO” – powiedział Jonah Hull z Al Jazeery.
Przemawiając z Madrytu Hull powiedział, że od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej nastąpiło już wzmocnienie grup bojowych w krajach bałtyckich i czterech wschodnioeuropejskich.
„Staną się grupami bojowymi wielkości brygady, aby jeszcze bardziej powstrzymać dalsze postępy prezydenta Putina w krajach NATO” – powiedział.
Chiny: przyjaciel czy wróg?
Państwa członkowskie będą również próbowały złagodzić spór o to, jak postępować z Chinami, potężnym sojusznikiem Rosji.
Nowa Koncepcja Strategiczna Sojuszu ma na celu określenie podejścia NATO do kwestii takich jak cyberbezpieczeństwo i zmiany klimatyczne – oraz rosnący zasięg gospodarczy i militarny Chin, a także rosnące znaczenie i potęga regionu Indo-Pacyfiku i jego relacji z NATO.
Po raz pierwszy gośćmi szczytu NATO są szefowie państw i rządów Japonii, Australii, Korei Południowej i Nowej Zelandii.
Niektórzy europejscy członkowie są podejrzliwi wobec twardej linii USA wobec Pekinu i nie chcą, aby Chiny były przedstawiane jako przeciwnik NATO.
Stoltenberg powiedział w zeszłym tygodniu, że „nie postrzegamy Chin jako przeciwnika”, ale dodał, że Pekin „kwestionuje nasze wartości, interesy i bezpieczeństwo”.
Turcja obsługuje wnioski o członkostwo ze Szwecji i Finlandii
Po początkowym zablokowaniu kandydatur Finlandii i Szwecji do członkostwa, turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan podpisał we wtorek wspólne memorandum z przywódcami Finlandii i Szwecji „aby rozszerzyć ich pełne poparcie przeciwko wzajemnym zagrożeniom bezpieczeństwa”.
Porozumienie trójstronne „potwierdza, że Turcja poprze zaproszenie Finlandii i Szwecji do przystąpienia do NATO podczas szczytu w Madrycie w tym tygodniu”, powiedział w oświadczeniu fiński prezydent Sauli Niinisto.
Erdogan wcześniej upierał się, że pozwoli parze nordyckiej na wstąpienie do NATO tylko wtedy, gdy zmieni ona swoje stanowisko w sprawie kurdyjskich grup rebeliantów, które Turcja postrzega jako terrorystów. We wtorek biuro prezydenckie Turcji poinformowało, że Turcja „dostała to, czego chciała” od Szwecji i Finlandii.
Według tureckiej Dyrekcji ds. Komunikacji kraje nordyckie zgodziły się na podjęcie konkretnych kroków w celu ekstradycji osób poszukiwanych i zapobieżenia „propagandzie terrorystycznej” przeciwko Turcji. Ponadto Finlandia i Szwecja zgodziły się nie nakładać embarga na turecki przemysł obronny i zintensyfikować współpracę.
„Obudźcie się chłopcy”
Rosyjski atak rakietowy w poniedziałek na centrum handlowe w centralnym ukraińskim mieście Kremenczuk był ponurym przypomnieniem okropności wojny, a niektórzy widzieli moment ataku – kiedy przywódcy G7 spotkali się w Niemczech i tuż przed NATO – jako bezpośrednia wiadomość z Moskwy.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij, który w środę ma przemawiać do przywódców NATO za pośrednictwem wideo, nazwał atak na centrum handlowe aktem „terrorystycznym”.
Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko udał się do Madrytu, aby wezwać koalicję, aby dała jego krajowi „wszystko, czego potrzeba”, aby powstrzymać Rosję.
„Obudźcie się chłopaki. To się dzieje teraz. Wy będziecie następni, którzy za chwilę zapukają do waszych drzwi” – powiedział Kliczko dziennikarzom na szczycie NATO.
Rosyjska państwowa agencja kosmiczna Roscosmos zaznaczyła otwarcie szczytu, udostępniając zdjęcia satelitarne i współrzędne sali konferencyjnej w Madrycie, w której się odbywa, wraz ze współrzędnymi Białego Domu, Pentagonu i siedziby rządu w Londynie, Paryżu i Berlinie.
Rosyjska agencja kosmiczna powiedziała, że NATO ogłosi Rosję wrogiem na szczycie, dodając, że ujawni dokładne współrzędne miejsca spotkania „na wszelki wypadek”.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”