technologia
System Guarana – impuls dla polskiej łączności wojskowej
Radmor SA, część Grupy WB, zaprezentował niedawno na konferencji prasowej swój nowy mobilny system Guarana do taktycznej komunikacji bezprzewodowej. System miał zostać zaprezentowany podczas tegorocznych targów przemysłu obronnego MSPO w Kielcach i w ramach tej demonstracji uwzględniono także radio PRDP – jeden z elementów systemu. PRDP oznacza przenośne radio definiowane programowo.
4-kanałowa platforma radiowa została wyposażona w autonomiczny moduł kryptograficzny zdolny do przetwarzania danych niejawnych, pracujący w kilku różnych przebiegach komunikacyjnych, zgodny z normami krajowymi i międzynarodowymi (STANAG), zapewniając tym samym wysoki poziom interoperacyjności pomiędzy sojuszniczymi sieciami łączności radiowej . Modułowa konstrukcja ułatwia także adaptację – może być stosowany na szeroką skalę przez Siły Zbrojne RP. Program rozwoju powyższego systemu realizuje konsorcjum RADMOR-u, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wojskowego Instytutu Łączności-Państwowego Instytutu Badawczego (pod przewodnictwem RADMOR-u). Dofinansowanie pochodzi przede wszystkim ze środków NCBiR (Narodowego Centrum Badań i Rozwoju).
Na system łączności MSTŁB Guarana, a także falę Guarana Base WF (GBWF) – standard transmisji, szyfrowania i bezpieczeństwa komunikacji radiowej – można z jednej strony spojrzeć w wyniku nabytych wcześniej doświadczeń w związku z działalnością badawczo-rozwojową za pośrednictwem Comp@ n-Radio czy przyszłego zespołu bojowego TYTAN. Z drugiej strony jest ono ściśle powiązane z działalnością Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach projektu ESSOR (European Secure Software Defined Radio) i jego pochodnych, którego celem jest opracowanie standardów bezpieczeństwa łączności państw sojuszniczych.
Firma a4ESSOR, w skład której wchodzą Thales (Francja), Leonardo (Włochy), Rohde & Schwarz (Niemcy), Bittium (Finlandia), Indra (Hiszpania) i RADMOR (Polska), pracuje obecnie nad Fazą 2 ESSOR ( ESSOR Operational Capability 1 ). ), otrzymał formalną zgodę od OCCAR na prawidłowy rozwój podstawowego fali ESSOR HDR (High Data Rate).
Projekt ESSOR OC1 zostanie zakończony testami interoperacyjności przeprowadzonymi przy użyciu krajowych platform definiowanych programowo dostarczonych przez partnerów uczestniczących w programie. Pomyślne zakończenie programu testów potwierdziłoby poprawność realizacji docelowych przebiegów na każdej z platform i ponownie potwierdziło prawdziwość założenia społeczności ESSOR, że odpowiednio zaprojektowane i opracowane oprogramowanie radia SDR różnych producentów mogą skutecznie współpracować na polu walki z tymi samymi Oprogramowanie.
Obecnie rozwijane są dodatkowe funkcjonalności fali HDR WF w oparciu o najnowsze dostępne rozwiązania, takie jak: B. działanie bezgłośnie radiowe lub działanie oparte na wspólnym pożyciu, w którym kilka sieci HDR współpracuje i jest zlokalizowanych bezpośrednio obok siebie. Ostateczne formy przebiegów będą wkrótce gotowe do wykorzystania przez siły zbrojne krajów uczestniczących w programie ESSOR. Podstawowa dokumentacja przebiegów stałaby się systemowa i przejrzysta. Ostatecznie prawdopodobnie zostanie udostępniony w jakiejś formie STANAG jako część standardów NATO.
Sam przebieg GBWF umożliwia transmisję i zabezpieczenie tej transmisji w ramach rozwiązań kontrolowanych na poziomie krajowym, niezależnych od dostawców zewnętrznych. Dotyczy to zarówno użytkowania, jak i ewentualnych zmian. Obie sprawy mają kluczowe znaczenie w obecnej sytuacji geopolitycznej i militarnej. Opracowano także odpowiedni i niezbędny sprzęt.
System MSTŁB Guarana dzięki pełnej programowalności i możliwości obsługi niemal każdego standardu komunikacji pozwala docelowo na wymianę komunikacji z szeroką gamą radiotelefonów, nawet tych nie produkowanych przez polskich producentów. Umożliwia to nawiązanie bezpiecznego połączenia z systemami sojuszniczymi, ale także ze sprzętem radiowym różnych producentów, eksploatowanym przez Siły Zbrojne RP. To integruje i łączy wyspy w świecie komunikacji wojskowej.
Powietrznodesantowy wariant amunicji krążącej Warmate TL
W skład systemu MTSŁB Guarana wchodzą m.in. następujące elementy:
- Krajowe, wielokanałowe, szerokopasmowe, szerokopasmowe, przenośne radio definiowane programowo PRDP wraz z zaimplementowanymi przebiegami;
- System zarządzania i generowania danych kryptograficznych składający się z następujących elementów:
- platforma sprzętowa modułu kryptograficznego dla radia PRDP (MKp);
- CZK Centrum Zarządzania Kryptografią;
- Dystrybutor danych kryptograficznych DDK;
- Dysk szyfrujący NDK;
- System zarządzania radiem SDR.
Ze względu na modułowy charakter opracowanych platform radiowych Guarana istnieje możliwość dostosowania ich konfiguracji do konkretnych wymagań. Przykładowo radio PRDP, które będzie miało swoją premierę w Kielcach, składa się z modułu kryptograficznego i czterech modułów funkcjonujących jako osobne kanały radiowe. Platforma wykorzystując framework ESSOR SCA (Software Communication Architecture) umożliwia przenoszenie dodatkowych przebiegów i jednoczesne korzystanie z czterech zaimplementowanych standardów komunikacyjnych, takich jak: B. przebiegi MANET: ESSOR HDR WF, krajowe przebiegi GBWF (Guarana Base WF) i KF objęte STANAG. Pozwala to na bezpieczną komunikację pomiędzy czterema systemami jednocześnie, przy czym każdy z systemów korzystałby z odrębnego standardu komunikacji.
Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Grupy WB zaprezentowali także koncepcję szerokopasmowego, wielofalowego radia plecakowego z modułem kryptograficznym – oferowanej przez firmę RADMOR. Ten oryginalny projekt powstał w oparciu o wieloletnie doświadczenie i know-how. Jest to również rozwiązanie modułowe, dostępne w wersji plecakowej i samochodowej. Jest znacznie bardziej mobilny i lepiej dostosowany do mniej wymagających stacji łączności niż przenośne radio PRDP przeznaczone do stosowania na stanowiskach dowodzenia lub pojazdach JTAC.
Radiotelefon przenośny PRDP Guarana wraz z wyżej wymienionymi wielofalowymi radiotelefonami plecakowymi i przenośnymi radiotelefonami osobistymi oraz innymi radiotelefonami plecakowymi produkowanymi przez firmę RADMOR jako całość pozwala na stworzenie kompleksowego systemu zapewniającego skuteczny i bezpieczny sposób komunikacji na wszystkich poziomach łańcucha dowodzenia.
Artykuł powstał we współpracy z firmą WB Electronics SA