Nauka
Świętowanie osiągnięć naszego polskiego partnera OTOP z okazji 30-lecia jego działalności
Powiedz nam, jak to wszystko się zaczęło…
Lata dziewięćdziesiąte przyniosły Polsce nie tylko „wiatr zmian” i demokrację, ale także powstanie OTOP. Pomysł narodził się w 1990 roku, zaraz po warsztatach zorganizowanych w Wielkiej Brytanii przez RSPB (BirdLife w Wielkiej Brytanii). Niewielka grupa pasjonatów wróciła do naszego kraju z wizją nowej i silnej organizacji pracy na rzecz ochrony ptaków, a dzięki ich zaangażowaniu rok później powstał OTOP. Początek był trudny, zaledwie trzech pracowników pracowało w wynajętym pokoju w Gdańsku. Ale z biegiem czasu nasza organizacja stała się jedną z najbardziej znanych organizacji pozarządowych w Polsce.
Jakie były Twoje największe hity?
Jednym z naszych priorytetów od samego początku był Program Obszaru Ważnego dla Ptaków i Różnorodności Biologicznej (IBA). OTOP przygotował trzy inwentaryzacje IBA w Polsce – w 1993, 2004 i 2010 roku – i to się opłaciło: większość ze 175 IBA jest obecnie chronionych jako obszary Natura 2000 UE.
Oczkiem w oczy OTOP-u są jego rezerwaty – Beka, Karsiborska Kępa oraz lokalizacje w Dolinie Biebrzy. Ich zarządzanie, w tym wypas koni, pomaga nam tworzyć siedliska dla ptaków. Czasami musieliśmy walczyć o ochronę najcenniejszych miejsc w Polsce, jak Dolina Rospudy i Puszcza Białowieska. Nasza skuteczna kampania na rzecz ratowania Rospudy stała się wspaniałym przykładem tego, jak organizacje pozarządowe mogą skutecznie chronić przyrodę, a nasza pracownica Gosia Górska otrzymała nagrodę Goldman Award 2010 za swoją pracę w tym zakresie.
Na jakich gatunkach ptaków się skupiłeś?
Naszym priorytetowym gatunkiem zawsze była wodniczka. Acrocephalus paludicola (Vulnerable) – Jedna z najrzadszych i najbardziej zagrożonych wyginięciem wróbli w Europie. Projekty ochronne na głównych stanowiskach wodniczki w Biebrzy i na Lubelszczyźnie pomogły w zwiększeniu populacji, a następnie ekspansji na nowe obszary. Komisja Europejska nagrodziła dwa projekty LIFE dotyczące ochrony wodniczki, które zostały wyróżnione Najlepszymi Projektami LIFE 2013 i 2015 roku.
To nie tylko wodniczka. OTOP współpracuje z innymi zagrożonymi w Polsce gatunkami, np. krabem Serca Garrulusa, Mew Mew Canus Gull i Dunlina alpejski calidris. Nie tylko chronimy, ale także monitorujemy. OTOP jest obecnie głównym wykonawcą Programu Monitoringu Drobiu w Polsce, który pomaga śledzić trendy dla 170 gatunków ptaków lęgowych. Jednocześnie zarządzamy największą w kraju bazą danych o nauce obywatelskiej, ornitho.pl, który posiada obecnie 5,5 miliona rekordów ptaków!
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”