Connect with us

Nauka

Światowy Dzień Ochrony Środowiska: ESA wspiera przejście na bardziej zielony świat

Published

on

Światowy Dzień Ochrony Środowiska: ESA wspiera przejście na bardziej zielony świat
Aktywacja i wsparcie

06.03.2022
131 Wyświetlenia
12 on lubi

Obchodzony co roku 5 czerwca, Światowy Dzień Ziemi koncentruje się na podnoszeniu świadomości wyzwań środowiskowych i podejmowaniu działań na rzecz ochrony planety Ziemia. Przyjrzyj się pięciu projektom wspieranym przez ESA, które wykorzystują dane i usługi satelitarne do rozwiązywania konkretnych problemów środowiskowych.

ESA planuje zwiększyć wykorzystanie zielonych technologii poprzez swoją propozycję miejsce na przyszły zielony akcelerator. Akcelerator ten zapewni europejskim decydentom, przemysłowi i społeczeństwu podstawowe narzędzia i rozwiązania wspierające zrównoważoną, ekologiczną transformację do neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla, zasobooszczędnego i odpornego społeczeństwa. Będzie również stymulować rozwój, wdrażanie i wykorzystywanie zaawansowanych danych, nauki, technologii, aplikacji i usług dla zrównoważonego życia na Ziemi.

Koncepcja akceleratora („Miejsce na zieloną przyszłość” obok „Miejsca na zieloną przyszłość”).szybka i stabilna reakcja na kryzys’ oraz ’ochrona zasobów kosmicznych”) została wprowadzona w 2021 r., ale budowanie bardziej zrównoważonego świata jest przedmiotem zainteresowania Agencji od czasu jej utworzenia w 1975 r. Od alternatywy dla upraw soi, które niszczą lasy deszczowe, po wskazanie, gdzie środki służące efektywności energetycznej są najbardziej przedstawić pięć ostatnich projektów, które wspierają przejście na bardziej zrównoważony styl życia.

Inteligentne rolnictwo jako alternatywa dla soi

Problem: Soja jest jedną z czterech najczęściej uprawianych roślin uprawnych na świecie, ale wzrost powierzchni gruntów wykorzystywanych do produkcji soi powoduje niszczenie lasów, sawanny i łąk. Opracowywanie zrównoważonych alternatyw ma kluczowe znaczenie dla wyżywienia przyszłych pokoleń.

Rozwiązanie obsługiwane przez ESA: Ponieważ 80% światowych upraw soi jest wykorzystywanych jako pasza dla zwierząt, DryGo jest firmą, której celem jest produkcja taniego, bogatego w białko nowego materiału wejściowego o nazwie lemna – przy użyciu danych satelitarnych obserwacji Ziemi i usług łączności satelitarnej. Produkcja Lemna zużywa o 99% mniej wody niż produkcja soi, a plony rosną ośmiokrotnie szybciej.

READ  Zaproponowano ofertę Australijskiej Sieci Produkcji Kosmicznej

Przy wsparciu ESA DryGro opracowuje sześć jednostek uprawy lemna w Kenii, aby pilotować nową technologię. Aby złagodzić wiele czynników, które obecnie ograniczają wydajność rolnictwa, DryGro wykorzystuje systemy zarządzania klimatem, które opierają się na ciągłym strumieniu danych. Dane te pochodzą z satelitów obserwujących Ziemię, czujników naziemnych i prognoz pogody.

DryGro opiera się na danych satelitarnych i komunikacji, aby zwiększyć lemna

Określ, gdzie środki efektywności energetycznej są najbardziej potrzebne

Problem: W 2017 r. około 11% gospodarstw domowych w Anglii borykało się z ubóstwem energetycznym i oczekuje się, że odsetek ten dramatycznie wzrośnie wraz ze wzrostem kosztów paliwa. Jednak rozwiązanie tego problemu może być trudne, ponieważ zagrożone rodziny nie zawsze są łatwe do zidentyfikowania. Tradycyjne programy monitorujące efektywność energetyczną opierają się na rozmowach od drzwi do drzwi lub masowych wysyłkach, aby skontaktować się z klientami i zidentyfikować ich potrzeby.

Rozwiązanie obsługiwane przez ESA: Dostawca energii E.ON współpracował z ESA i specjalistą ds. obserwacji Ziemi Astrosatem w celu opracowania ThermCERT, narzędzia do raportowania wydajności cieplnej w celu określenia, gdzie środki wydajności energetycznej są najbardziej potrzebne w Wielkiej Brytanii. System, który wykorzystuje obrazy termowizyjne i optyczne z satelitów, może zmienić reguły gry, jeśli chodzi o zmniejszenie kosztów energii i poprawę wydajności, zwłaszcza jeśli chodzi o utratę ciepła w wrażliwych domach.

ThermCERT identyfikuje, gdzie środki efektywności energetycznej są najbardziej potrzebne

Pozwól polskim rolnikom efektywnie podlewać

Problem: Często deszcz nie wystarcza do produkcji rolnej, a wodę musimy dowozić sztucznie. W całej Europie przemysł rolniczy coraz częściej wykorzystuje wodę do nawadniania. Jednak wraz ze zmianą klimatu i wzrostem liczby ludności w wielu regionach obserwujemy padające deszcze i wzrost produkcji. Potrzebujemy rozwiązania wspierającego rolników w skutecznym nawadnianiu upraw.

Rozwiązanie obsługiwane przez ESA: Projekt wspierany przez Rozwiązania kosmiczne ESA ClimField opracował usługę, która wykorzystuje dane satelitarne obserwacji Ziemi, aby pomóc rolnikom w podejmowaniu decyzji związanych z nawadnianiem i gospodarką wodną.

READ  „Sąd Ostateczny” to obok „Damy z gronostajem” najważniejsze dzieło Polski. Wywiad z prof. Beata Możejko | AKTUALNOŚCI

Projekt, który trwał od lutego 2020 r. do listopada 2021 r., był realizowany przez polską firmę WASAT w celu świadczenia usług geoinformacyjnych i rozwiązań komputerowych opartych na danych satelitarnych. ClimField wykorzystał dane programu Copernicus – głównie zdjęcia z satelitów Sentinel-2 i Sentinel-3, a także Usługa Monitoringu Lądów Kopernika mapy pokrycia terenu i Cyfrowy Model Elewacji – aby pomóc rolnikom w Polsce dowiedzieć się, czy nawadniać pola, ile wody zużyć i które części gospodarstwa najbardziej potrzebują wody.

Zrzut ekranu usługi ClimField IRRIGET

Monitorowanie jakości powietrza poprzez liczenie pojazdów

Problem: Według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenie powietrza jest odpowiedzialne za siedem milionów zgonów każdego roku na całym świecie, a 90% z nas oddycha powietrzem, które przekracza limity określone w wytycznych. Aby rozwiązać ten problem, potrzebujemy map jakości powietrza w wysokiej rozdzielczości. Ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy monitorujemy źródła emisji, zamiast monitorować same emitowane gazy.

Rozwiązanie obsługiwane przez ESA: Studium wykonalności wspierane przez ESA Space Solutions i przeprowadzone przez TCrta i King’s College London dotyczyło wykorzystania wysokiej rozdzielczości zdjęć satelitarnych do skutecznego i niezawodnego zliczania pojazdów. Korzystając z tych informacji, mogli tworzyć mapy emisji z dokładnością do poziomu pojedynczej drogi i łączyć je z informacjami o innych emisjach, aby przewidzieć stężenie jakości powietrza w dowolnym mieście w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Docelowo zespół odpowiedzialny za projekt ma nadzieję opracować unikalny portal internetowy i aplikację mobilną, które umożliwią użytkownikom dostęp do danych o ruchu drogowym, emisji ruchu drogowego i map zanieczyszczenia powietrza w miastach na całym świecie. Te mapy byłyby jednymi z najbardziej szczegółowych, jakie kiedykolwiek powstały.

Tworzenie map jakości powietrza o bardzo wysokiej rozdzielczości z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych pojazdów

Zdjęcia satelitarne dla zrównoważonej produkcji drewna

Problem: Większość firm zajmujących się pozyskiwaniem drewna zdaje sobie sprawę z potencjału zdjęć satelitarnych; jednak tylko nieliczni z nich mają własne doświadczenie w tej dziedzinie, a teledetekcja nie jest ich podstawową działalnością. Ze względu na bariery techniczne związane ze sztuczną inteligencją i analizą danych trudno im wykorzystać potencjał danych satelitarnych.

READ  UE spędziła miesiące i miliony pytając ludzi o opinie. Posłuchasz ich? – POLITYK

Rozwiązanie obsługiwane przez ESA: Tesselo ma na celu przyspieszenie przejścia świata na zrównoważony rozwój środowiska poprzez inteligencję geoprzestrzenną. W szczególności firma pozyskuje, oczyszcza i analizuje dane satelitarne, a następnie łączy je w spostrzeżenia biznesowe, które są natychmiast przydatne dla klientów. Od 2017 do 2018 gościł w Centrum Inkubacji Przedsiębiorczości ESA w Portugalii.

Początkowo Tesselo koncentrowało się na branży pozyskiwania drewna, wykorzystując dane z satelitów Copernicus Sentinel-1 i Sentinel-2 do analizowania obszarów obejmujących miliony hektarów, aby pomóc firmom zajmującym się wyrębem uzyskać dostęp do danych satelitarnych z Ziemi i uzyskać wgląd w te dane.

Zrzut ekranu interfejsu podglądu Tessell
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *