Nauka
Światowa sprzedaż pomp ciepła kontynuuje dwucyfrowy wzrost – analiza
Ameryka Północna ma obecnie największą moc zainstalowanych pomp ciepła używanych do ogrzewania budynków. W Stanach Zjednoczonych pompy ciepła przewyższyła sprzedaż pieców gazowych w 2022 r., po latach prawie równego wzrostu. Większość jednostek mieszkalnych w kraju to modele powietrze-powietrze w kanałowych systemach powietrznych. Są one większe niż te zwykle używane w Azji, gdzie zwykle przypada jedna jednostka na każdy pokój. Podczas gdy większość pomp ciepła jest nadal instalowana w domach jednorodzinnych w całych Stanach Zjednoczonych, liczba mieszkań wykorzystujących pompy ciepła jako podstawową technologię ogrzewania ponad dwukrotnie w latach 2015-2020. W ostatnich latach producenci opracowali specjalistyczne pompy ciepła, które działają wydajnie w zimnym klimacie, aby przyspieszyć ich wdrożenie w tych regionach USA, gdzie mniej niż 5% gospodarstw domowych ogrzewało swoje domy tą technologią w 2020 roku.
W Chinach w 2022 roku sprzedano więcej pomp ciepła niż w jakimkolwiek innym kraju, pomimo spowolnienia wzrostu sprzedaży. W północnych Chinach ogrzewanie miejskie pozostaje najpopularniejszym rozwiązaniem grzewczym w miastach, ale wiele z tych domów ma również zainstalowane pompy ciepła, które chłodzą pomieszczenie i od czasu do czasu zapewniają dodatkowe ogrzewanie. W południowych Chinach, gdzie zimy są łagodniejsze, rewersyjne jednostki powietrze-powietrze są powszechnym rozwiązaniem do ogrzewania pomieszczeń, chociaż sprzedaż uległa stagnacji w ostatnich latach. Pompy ciepła powietrze-woda stosowane głównie do ogrzewania pomieszczeń stanowią niewielki segment rynku chińskiego, ale odnotowały wzrost o ponad 20% w 2022 r. Sprzedaż podgrzewaczy wody z pompą ciepła powietrze-powietrze pozostaje względnie stabilna. ponad milion sprzedanych egzemplarzy. Około 40% pomp ciepła na świecie jest produkowanych w Chinach, co czyni ten kraj największym producentem i eksporterem tej technologii, a większość jego eksportu jest kierowana do Europy.
W Japonii i Korei sprzedaż pomp ciepła powietrze-powietrze była mniej więcej stała w 2022 r., ponieważ większość sprzedanych jednostek miała zastąpić istniejące instalacje, które są zwykle o jedną trzecią mniej wydajne niż nowe modele. Ponad 90% gospodarstw domowych w Japonii jest już wyposażonych w pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Jednak dwie trzecie gospodarstw domowych nadal używa innych urządzeń, takich jak nafta lub grzejniki elektryczne, jako dodatkowe źródło ciepła w razie potrzeby. Popyt na pompy ciepła do dostarczania ciepłej wody szybko rośnie w Japonii, z ponad 8,5 milionami sprzedanych jednostek od czasu wprowadzenia ekologiczne modele na początku lat 2000. W Korei gruntowe i gruntowe pompy ciepła poszerzają segmenty rynku dzięki zachętom finansowym.
W Australii i Nowej Zelandii pompy ciepła powietrze-powietrze są już najpopularniejszym źródłem ogrzewania, a penetracja rynku rośnie w regionach o chłodniejszym klimacie dzięki lepszej wydajności.
Pompy ciepła są nadal nieobecne na rynkach grzewczych w Azji Środkowej i niektórych częściach Europy Wschodniej, gdzie koszty rozruchu pozostają główną barierą, a wiele domów jest podłączonych do sieci ciepłowniczych. Jednak pompy ciepła na dużą skalę są skuteczną opcją dekarbonizacji tych sieci, które są dziś w dużym stopniu uzależnione od paliw kopalnych.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”