Connect with us

technologia

Sukces Polsko-Koreańskiego Forum Gospodarczego – Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Published

on

Sukces Polsko-Koreańskiego Forum Gospodarczego – Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Liczni przedstawiciele świata biznesu, urzędnicy instytucji państwowych oraz dyplomaci z Polski i Korei Południowej spotkali się w czwartek na Polsko-Koreańskim Forum Ekonomicznym. Spotkanie miało na celu wzmocnienie polsko-koreańskich relacji gospodarczych, a jego organizatorem była Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Edycja 2024 różniła się jednak od poprzednich. Tegoroczne forum nie tylko obejmowało sektor produkcyjny, ale także zostało poszerzone o komponent badawczo-rozwojowy.

Polsko-Koreańskie Forum Biznesu

W ramach całodniowego wydarzenia przedstawiciele biznesu, polityki i nauki z Polski i Korei opowiadali o możliwościach współpracy pomiędzy naszymi krajami. Wydarzenie zgromadziło ponad 150 uczestników, w tym polskich przedsiębiorców, przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu i administracji publicznej, a także ekspertów z koreańskich firm, organizacji i agencji promujących handel i inwestycje.

Wzmocnienie relacji pomiędzy obydwoma krajami
Polsko-Koreańskie Forum Biznesu

Choć Korea i Polska znajdują się po przeciwnych stronach świata, utrzymujemy bardzo dobre stosunki. Potwierdza to dzisiejsza liczna obecność przedstawicieli biznesu i polityki z obu krajów. Republika Korei jest jednym z najważniejszych partnerów Polski i naszym największym inwestorem zagranicznym w Azji. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że liczne koreańskie inwestycje od lat wnoszą znaczący wkład w rozwój Polski. Tylko w ciągu ostatnich 22 lat PAIH wsparła ponad 70 koreańskich projektów inwestycyjnych, o szacunkowej wartości inwestycji na prawie 7,7 miliarda euro i zadeklarowanej liczbie prawie 30 000 nowych miejsc pracy – powiedział podczas otwarcia forum Prezes PAIH Andrzej Dycha.

Przemówienia otwierające wygłosili także Ambasador RP w Korei Południowej Piotr Ostaszewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Jacek Tomczak oraz Komisarz Invest Korea z KOTRA Tae Hyung Kim. Wszyscy prelegenci jednomyślnie podkreślili wagę rozwoju stosunków polsko-koreańskich.

Polska jest największym partnerem handlowym i inwestycyjnym Korei Południowej w Europie Środkowo-Wschodniej, a Korea Południowa jest największym inwestorem pozaeuropejskim w Polsce, co czyni oba kraje ważnymi dla siebie partnerami. Oczekuje się, że współpraca między obydwoma krajami będzie się intensyfikować w branżach zaawansowanych technologii, takich jak czysta energia, baterie nowej generacji i pojazdy elektryczne, i będzie zyskiwać coraz większe znaczenie jako partnerzy zorientowani na przyszłość – wyjaśnił dr. Kim Tae Hyung, komisarz Invest KOREA.

READ  Otwieraj bramy garażowe w dowolnym miejscu na świecie za pomocą tego "inteligentnego" urządzenia - Ars Technica

Partnerami merytorycznymi części seminaryjnej forum byli SK hynix, Wardyński i Partnerzy, CRIDO, Colliers Poland, DZP, Tias, Industrial Development (ARP), Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND) oraz Koreańska Agencja Promocji Handlu i Inwestycji (KOTRA). W ramach drugiej części wydarzenia odbyło się ponad 50 spotkań B2B.

Współpraca polsko-koreańska

W ciągu ostatnich 20 lat zarówno polski eksport do Republiki Korei, jak i import koreańskich produktów wzrósł ponad dwudziestokrotnie. Według danych KITA w 2023 roku Polska i Republika Korei osiągnęły obroty handlowe na poziomie około 10,1 miliarda dolarów. Wartość polskiego eksportu do Korei wyniosła w 2023 roku ok. 1,1 mld dolarów, co oznacza wzrost o 1,1% rok do roku. Liczby te wyraźnie pokazują, jak dobrze rozwijają się nasze stosunki gospodarcze. W tym roku Polska i Republika Korei obchodzą także 35. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Kraje łączy także od ponad 10 lat „strategiczne partnerstwo” – dodała Anna Łagodzińska, szefowa biura PAIH w Seulu.

W ostatnich dziesięcioleciach koreański kapitał na stałe zadomowił się w Polsce. W Polsce działa ponad 500 koreańskich firm, w tym największa w Korei. W 2016 roku LG wybrało Polskę na lokalizację jednej z najnowocześniejszych na świecie fabryk produkujących akumulatory do samochodów elektrycznych. Była to jedna z pierwszych tego typu megainwestycji, która nie tylko wywarła znaczący wpływ gospodarczy w regionie, ale także zapewniła Polsce pozycję jednego z czołowych światowych eksporterów akumulatorów litowo-jonowych. Samsung, kolejny koreański gigant technologiczny, również ma mocne korzenie w polskim ekosystemie nowych technologii. Firma zatrudnia 1500 specjalistów w swoim centrum badawczo-rozwojowym w Warszawie, największej tego typu jednostce biznesowej Samsunga poza granicami Korei. W Warszawie firma opracowuje nowe rozwiązania z zakresu telekomunikacji i rozwoju oprogramowania.

Rośnie także polski eksport do Republiki Korei. Koreańczycy coraz chętniej kupują polskie produkty, które są też coraz łatwiej dostępne. Niekwestionowanym hitem eksportowym dla Korei Południowej jest np. polskie mleko pasteryzowane. Obecnie prawie 90 proc. importu koreańskiego mleka UHT pochodzi z Polski. Za ten niesamowity sukces odpowiadają przede wszystkim zdeterminowani polscy eksporterzy, ale znaczącą rolę odegrała także Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Biuro PAIH w Seulu stale wspiera polskie firmy w ekspansji na rynek koreański oraz oferuje wsparcie w rozmowach z obecnymi i/lub potencjalnymi partnerami biznesowymi z Korei. Promuje także Polskę poprzez wydarzenia takie jak ubiegłoroczne Polsko-Koreańskie Forum Gospodarcze, które w całości poświęcone było zagadnieniom handlowym. Biuro w Seulu organizuje także wizyty studyjne do Polski dla koreańskich importerów.

READ  Firma luksusowych jachtów zdobywa główną nagrodę w międzynarodowych nagrodach - The First News
Więcej o Polsce

W ostatnich latach Polska stała się znana ze swojej silnej gospodarki i obiecujących możliwości. Licząca ponad 38 milionów mieszkańców i strategiczna lokalizacja w sercu Europy stanowi pomost zarówno do rynku wewnętrznego, jak i do ogromnego rynku Unii Europejskiej liczącego ponad 500 milionów konsumentów, a także do innych krajów Europy Wschodniej. Dzięki takim czynnikom, jak niedroga wykwalifikowana siła robocza w Polsce, rosnące bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) i stabilny sektor bankowy, Polska osiągnęła stabilny wzrost gospodarczy, co czyni ją jedynym krajem UE, który oparł się recesji z 2009 r. i wpływowi pandemii Covid-19 pandemia była w stanie szybko złagodzić wzrost PKB. Pomimo napięć geopolitycznych Polska pozostaje bezpiecznym i stabilnym środowiskiem inwestycyjnym oraz jest członkiem ważnych sojuszy strategicznych, takich jak NATO.

Galeria zdjęć:

* * *

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Jest to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno na terenie Polski, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na rynkach międzynarodowych, promuje krajowe produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne z Polski. Agencja pomaga przedsiębiorcom wybrać optymalną ścieżkę ekspansji za granicą. Wspiera także napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski i realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, zapewniając m.in. szkolenia, audyty i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *