„Rzeczywista propozycja” Waszyngtonu skierowana do Moskwy, mająca na celu uwolnienie gwiazdy WNBA Brittney Griner i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Paula Whelana z rosyjskiego aresztu, śledzi długą historię wymiany więźniów między adwersarzami.
technologia
Sugestia dla Griner, Whelan śledzi historię wymiany więźniów między USA a Rosją
Wiadomość o propozycji USA jest następstwem wymiany byłego amerykańskiego Marine Trevora Reeda na rosyjskiego pilota Konstantina Jaroszenkę w Turcji w kwietniu po miesiącach negocjacji. Bill Richardson, emerytowany prawodawca i dyplomata, który zapewnił uwolnienie Reeda, powiedział wówczas The Post, że ma nadzieję, że wymiana utoruje drogę innym i pokaże, że „pomimo ogromnych różnic oba kraje mogą dokonać humanitarnego przełomu”. ”
Handel z Griner i Whelanem byłby ostatnim w kilkudziesięcioletniej historii handlu więźniami z Moskwą. Podejście to ostudziło napięcia i sprowadziło Amerykanów i sojuszników do domu, chociaż krytycy argumentują, że wymiana stanowi zachętę dla Amerykanów do przetrzymywania jako zakładników.
„W każdym układzie musi być równowaga” – powiedział Kirby dziennikarzom na konferencji prasowej. „Równowaga polegająca na sprowadzeniu ludzi do domu, ale także zapewnieniu utrzymania naszego własnego bezpieczeństwa narodowego i… nie zachęcamy do brania zakładników”.
Pierwsza duża wymiana między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim miała miejsce w lutym 1962 r. przez most Glienicke, który łączył Niemcy Wschodnie i Zachodnie. Amerykanie uwolnili skazanego szpiega KGB Rudolfa Abla w zamian za amerykańskiego pilota Francisa Gary Powersa, którego samolot szpiegowski U-2 został zestrzelony nad Związkiem Radzieckim. W ramach umowy wypuszczono również amerykańskiego studenta przebywającego w areszcie wschodnioniemieckim, Frederica Pryora.
Jednak ta wymiana prawie nigdy nie miała miejsca. Władze USA domagały się kary śmierci dla Abla po jego aresztowaniu w 1957 roku. Jego amerykański adwokat James Donovan podsunął pomysł wymiany więźniów, argumentując, że Abel nie powinien podlegać karze śmierci.
„Możliwe, że w dającej się przewidzieć przyszłości równorzędny Amerykanin zostanie schwytany przez Związek Radziecki lub sojusznika” – powiedział Donovan. W takim czasie zamiana więźniów może być rozważona w najlepszym interesie Stanów Zjednoczonych”.
1960 był samolotem Powersa zestrzelony nad Uralem w Związku Radzieckim i stanowiło tło dla wymiany.
Wymiana została później zilustrowana w 2015 Hollywoodzki film „Most szpiegów” – pseudonim Mostu Glienicke, na którym w czasie zimnej wojny mieściło się kilka innych sklepów dla więźniów. Aktor Tom Hanks zagrał Donovana.
Po kolejnych zamianach w kolejnych latach Waszyngton i Moskwa zorganizowały największą tego rodzaju wymianę między Wschodem a Zachodem, kiedy w czerwcu 1985 roku wymieniły ponad dwa tuziny osób przez most Glienicke. Stany Zjednoczone uwolniły trzech skazanych szpiegów i jednego oskarżonego, w tym polskiego szpiega Mariana Zacharskiego, który został skazany za kradzież ściśle tajnej technologii wojskowej.
W zamian uwolniono 23 osoby z więzień wschodnioniemieckich i polskich. Dwóm innym Niemcom ze Wschodu i ich rodzinom zezwolono również na emigrację na Zachód.
Osiągnięcie porozumienia w sprawie zamiany zajęło trzy lata, podawał wówczas Washington Post. Richard Burt, który później był ambasadorem USA w RFN, wyraził zadowolenie, mówiąc, że uwolnieni przez Rosjan byli „bardzo, bardzo szczęśliwymi ludźmi”. Rok później kolejna zamiana doprowadziłaby do uwolnienia przez władze sowieckie rosyjskiego laureata Nagrody Nobla Anatolija Szaranskiego.
Wymiana więźniów trwała nawet po rozpadzie Związku Radzieckiego.
W 2010 roku władze amerykańskie uwolniły 10 rosyjskich agentów, którzy zagłębili się w amerykańskie społeczeństwo, udając obywateli, co później zainspirowało program telewizyjny The Americans. W zamian Kreml zgodził się na zwolnienie czterech rosyjskich urzędników, których więził za nielegalne kontakty z Zachodem.
Wśród wydalonych rosyjskich szpiegów była Anna Chapman, której głośna sprawa szpiegowska przyciągnęła jej międzynarodową uwagę. Po powrocie do domu pojawiła się w rosyjskiej telewizji i na okładce rosyjskiego wydania magazynu Maxim, ubrana w bieliznę i trzymająca broń.
felietonistka celebrytka Liz Kelly wyrażone mrugnięcie z ulgą: „Śpię mocno, wiedząc, że to rudowłose zagrożenie znajduje się tysiące mil od amerykańskich wybrzeży, a teraz ogranicza się do siania spustoszenia wśród Rosjan”.
Chociaż urzędnicy nie potwierdzili szczegółów propozycji Griner-Whelan, komentarze Blinkena podsycają spekulacje na temat możliwej wymiany więźniów z Viktorem Boutem, rosyjskim handlarzem bronią, który odsiaduje 25-letni wyrok w Illinois za spisek mający na celu zabicie Amerykanów i sprzedaż broni organizacje terrorystyczne.
Michael McFaul, ambasador USA w Rosji za administracji Obamy, powiedział w kwietniu 2020 r., że zamiana kogoś takiego jak Bout na Whelana postawiłaby Stany Zjednoczone w „trudnym miejscu”.
„To prawdziwa asymetria zamienić niewinnego Amerykanina na prawdziwego skazanego przestępcę, który ma rosyjskie obywatelstwo” – powiedział McFaul.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”