Connect with us

Świat

Sudan: co najmniej czterech protestujących przeciwko zamachom stanu zastrzelono, podczas gdy siły bezpieczeństwa przeprowadzały nalot na stacje radiowe

Published

on

Sudan: co najmniej czterech protestujących przeciwko zamachom stanu zastrzelono, podczas gdy siły bezpieczeństwa przeprowadzały nalot na stacje radiowe

Władze strzelały ostrymi kulami i gazem łzawiącym w tłumy w Omdurmanie, około 25 kilometrów na północny zachód od stolicy, podał w oświadczeniu SCDC. Kilka osób zostało rannych i trafiło do szpitala.

Filmy udostępniane przez grupy aktywistów pokazują tłumy protestujących idących przez chmury białego gazu łzawiącego, rozpraszane przez odgłos rzekomej strzelaniny.

SCDC wezwał „wszystkich lekarzy i specjalistów” do udzielenia pomocy ciężko rannym i wezwał „milicje” do blokowania ruchu karetek i opóźnienia możliwości dotarcia zespołu medycznego do rannych.

CNN poprosił władze o komentarz.

Czwartkowe protesty wyznaczają 11. dzień masowych demonstracji przeciwko rządom wojskowym od czasu zamachu stanu z 25 października. Od tego czasu siły bezpieczeństwa zabiły co najmniej 52 osoby, poinformował SCDC.

W tweecie w środę wieczorem ambasada USA w Chartumie potwierdziła swoje poparcie dla „pokojowego wyrażania aspiracji demokratycznych oraz potrzeby poszanowania i ochrony tych, którzy korzystają z wolności słowa”.

„Żądamy najwyższej dyskrecji w użyciu siły i wzywamy władze do powstrzymania się od arbitralnego zatrzymania” – napisano.

Protestujący potępili wojskowy zamach stanu z 25 października w Chartumie w Sudanie, który odbył się w czwartek.

Czwartkowe demonstracje miały miejsce, gdy sudańskie siły bezpieczeństwa próbowały, według doniesień z kilku mediów, cenzurować niektórych nadawców za donoszenie na ich temat.

Władze dokonały nalotu na biura saudyjskiego nadawcy al-Arabiya i jego siostrzanej firmy al-Hadath, skonfiskowały sprzęt i zaatakowały personel w Chartumie w czwartek, poinformował al-Arabiya w serii tweetów.

„Sudańskie siły bezpieczeństwa przeszukują biura al-Arabiya i al-Hadath i przechwytują (d) sprzęt” – powiedział al-Arabiya.

„Obrażenia wśród robotników w al-Arabiya i al-Hadath w wyniku ataków sudańskich sił bezpieczeństwa”, powiedział inny tweet al-Arabiya. „Sudańskie siły bezpieczeństwa atakują i biją reporterów z al-Arabiya, Linę Yacoub i Nizara Biqdawiego, a także atakują i biją fotoreporterów i producentów”.

Stacja telewizyjna z Kataru poinformowała wcześniej tego dnia, że ​​jej dziennikarze nie mogli relacjonować protestów.

Podczas transmisji na żywo w czwartek, korespondentka Asharq News, Sally Othman, przeprosiła widzów, że nie może kontynuować transmisji, ponieważ uniemożliwiły jej to władze sudańskie.

READ  Pożar w Kuwejcie: Czterdziestu Hindusów spośród 49 zginęło w pożarze bloku mieszkalnego

„… Przepraszam, nie mogę dalej zgłaszać, że władze właśnie uniemożliwiły mi postępowanie, przepraszam” – powiedział Othman na antenie.

Kilka godzin później Asharq powiedział News, że personel ochrony został aresztowany i opublikował w wiadomościach zdjęcie Othmana.

Ambasada USA w Chartumie potępiła czwartkową przemoc, dodając: „Żałujemy również brutalnych ataków sudańskich służb bezpieczeństwa na media i dziennikarzy oraz wzywamy władze do ochrony wolności prasy”.

Napięcia są wysokie

Usługi internetowe zostały poważnie zakłócone od czasu zamachu stanu, a zasięg telefoniczny pozostaje niejednolity. Chociaż po zamachu stanu życie codzienne prawie się zatrzymało, sklepy, ulice i niektóre banki zostały ponownie otwarte od tego czasu.

Przewrót nastąpił po miesiącach narastających napięć w kraju, który od czasu obalenia Bashira został podzielony między grupy wojskowe i cywilne. Od 2019 roku Sudan był rządzony poprzez chwiejny sojusz między nimi.

Zmieniło się to, gdy wojsko przejęło kontrolę, rozwiązało Radę Suwerenną i Rząd Tymczasowy oraz tymczasowo aresztowało premiera Abdallę Hamdoka.

dowódca wojskowy kraju, generał Abdel Fattah Al-Burhan, ponownie zainstalowano hamdok w zeszłym miesiącu na mocy porozumienia między dowództwem wojskowym a cywilnym.

Na mocy porozumienia Hamdoka i Al-Burhana Hamdok ponownie stanie na czele rządu przejściowego, który powstał po raz pierwszy po obaleniu silnego prezydenta Omara al-Bashira w 2019 roku.

Rada Ministrów, która została rozwiązana 25 października, zostanie przywrócona, a władza zostanie podzielona między przywódców cywilnych i wojskowych. Konstytucja jest zmieniana w celu określenia partnerstwa cywilno-wojskowego w rządzie przejściowym.

Porozumienie przewiduje jednak także bliżej nieokreśloną restrukturyzację, według Mudawiego Ibrahima, prominentnego funkcjonariusza Inicjatywy Sił Narodowych (NFI), który brał udział w negocjacjach i napotkał opór w Sudanie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *