Connect with us

Nauka

Studia na KUL rozpocznie ponad 20 więźniów z całej Polski

Published

on

Studia na KUL rozpocznie ponad 20 więźniów z całej Polski

W roku akademickim 2023/24 na studia oferowane przez Areszt Śledczy Uniwersytetu Lubelskiego rozpoczęło się 23 osadzonych z jednostek penitencjarnych z całej Polski. Spośród nich 11 rozpocznie studia licencjackie, 12 zakończy studia magisterskie, a w pozostałych latach mamy 29 studentów – ogłosił Rektor KUL, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II od ponad 10 lat kształci więźniów. Inicjatywa ta, od 2022 roku znana pod nazwą Centrum Studiów KUL w Areszcie Śledczym w Lublinie, skierowana jest nie tylko do osób przebywających w lubelskim ośrodku, ale także w innych zakładach karnych w całej Polsce. Jak podkreśla ks. prof. Kalinowskiego, jest to inicjatywa unikalna w skali Europy. Uroczystości upamiętniające dekadę prowadzenia tych studiów odbędą się jesienią tego roku.

Studenci-więźniowie rozpoczynający studia na kierunku Nauk o Rodzinie, ze specjalizacją Pomoc Osobom Niesamodzielnym (stopień) i Animacja Środowiska Społecznego (dodatkowe studia magisterskie), przybyli do Lublina z zakładów karnych z Lublina, Warszawy, Opola, Regiony Koszaliński, Poznański i Olsztyński.

Nie każdy odbywający karę pozbawienia wolności kwalifikuje się do podjęcia nauki w Studium KUL w Areszcie Śledczym. Klasy nie mogą być tak liczne jak w zwykłych programach edukacyjnych, a kandydaci poza spełnieniem wymogów formalnych, takich jak zdanie matury, nie mogą wykazywać zachowań ryzykownych. Ważnym kryterium jest postawa skazanego.

Empatia, cierpliwość, zrozumienie ograniczeń innych – to cechy preferowane przy selekcji kandydatów. W czasie odbywania kary osadzeni studenci muszą być znani ze swojej tolerancji, unikania konfliktów interpersonalnych i nie okazywania agresywnej dominacji wobec współwięźniów. – podkreśla ppłk Anna Ausz, dyrektor Aresztu Śledczego w Lublinie.

Studenci osadzeni, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu rekrutacji, ubiegają się o przyjęcie na studia na zasadach określonych przez KUL. Dopiero po przyjęciu do programu skazany może zostać przewieziony do Aresztu Śledczego w Lublinie. – Bezpieczeństwo wykładowców i studentów jest dla nas najwyższym priorytetem. W ciągu ostatnich 10 lat wypracowaliśmy model współpracy, który zaowocował rozwojem intelektualnym, poprawą perspektyw zatrudnienia, resocjalizacją, wzrostem poczucia własnej wartości i odbudowaniem więzi społecznych osadzonych.– dodaje Rektor KUL.

READ  Houston dał poecie Adamowi Zagajewskiemu w latach 1945-2021 przestrzeń do wychwalania `` okaleczonego świata ''

W roku akademickim 2013/2014 Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II po raz pierwszy podjął się realizacji innowacyjnego projektu z zakresu resocjalizacji poprzez edukację pod nazwą „Nowa Socjalizacja”. Inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem krajowych i międzynarodowych instytucji akademickich oraz opinii publicznej. W tym okresie naukę na kierunku praca socjalna rozpoczęła grupa 36 osób z całej Polski osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *