Connect with us

Nauka

Studenci z Afganistanu na Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki potrzebują Twojej pomocy

Published

on

Studenci z Afganistanu na Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki potrzebują Twojej pomocy

O 16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (IOAA) odbędzie się w tym roku na Śląsku, w Polsce, w dniach 10-20 sierpnia 2023 r. 265 uczniów z 53 krajów weźmie udział w corocznym konkursie astronomicznym dla wybranych uczniów szkół średnich z całego świata.

Szczególnie jedna grupa uczniów wyróżnia się tym, że pokonała niewiarygodne szanse na zakwalifikowanie się do udziału w tym wydarzeniu i potrzebuje pomocy finansowej, aby móc wziąć w nim udział. Studenci w Afganistanie nie mogli publicznie uczestniczyć w działaniach naukowych, takich jak astronomia, ze względu na obecność talibów. Co więcej, większość uczniów w Afganistanie, którzy kwalifikują się do uczęszczania do IOAA, to dziewczęta, a odkąd talibowie wrócili do władzy prawie dwa lata temu, wznowili oni wypychanie kobiet i dziewcząt z życia publicznego i szkół.

Studenci z Afganistanu, którzy zakwalifikowali się do tegorocznego IOAA, wchodzą w skład grupy tzw Kayhana. Jest to dedykowana grupa afgańskich entuzjastów astronomii, których misją jest inspirowanie i edukowanie młodych ludzi w ich kraju, zwłaszcza młodych kobiet, w dziedzinie astronomii.

Kayhana została założona w 2018 roku przez Amena Karimyan, inżynier budownictwa lądowego i była instruktorka Instytutu Technicznego w Heracie, jedna z pierwszych kobiet-astronomów w Afganistanie. W 2020 roku jej żeńskie koło edukacyjne zdobyło nagrodę międzynarodowego konkursu astronomiczno-astrofizycznego oraz teleskop z projektu Telescopes for All Międzynarodowej Unii Astronomicznej. W 2021 roku Karimyan został wybrany przez BBC jako jedna ze 100 Inspirujących Kobiet Roku.

Studenci grupy astronomicznej Kayhana. Zdjęcie dzięki uprzejmości Ameny Karimyan.

Ale Karimyan mieszka teraz na wygnaniu w Niemczech, wydalona z Afganistanu za wytrwałość w nauczaniu astronomii. Prosi o pomoc, aby uczniowie mogli spróbować uczęszczać na IOAA i rozpoczęła Kampania GoFundMe. Są bardzo blisko osiągnięcia docelowej kwoty 10 300 euro, a my prosimy czytelników Universe Today o pomoc w wypchnięciu kampanii poza ten cel.

READ  Spotkanie z Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce Daphne Bergsma – maj – 2023 - Aktualności - Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa - Wydziały

„Od momentu powstania w 2018 roku Kayhana nie otrzymała żadnego wsparcia finansowego znikąd” – powiedział Karimyan w Universe Today. „Zawsze pracowałem w części inżynierii budowlanej mojej dziedziny akademickiej i wykorzystałem to w Keyhana. Ale teraz tak naprawdę nie jestem w stanie sam uiścić tej opłaty. Dlatego po raz pierwszy stworzyłem program finansowania. To nasza ostatnia nadzieja”.

Do Polski pojedzie siedem osób z Afganistanu (pięciu studentów i dwóch liderów). Karimyan powiedział, że fundusze zostaną wykorzystane na wydatki, takie jak opłaty lokalizacyjne, koszty wiz, transport, zakwaterowanie i materiały edukacyjne. Darowizny umożliwią studentom udział w IOAA, jednocześnie podnosząc na duchu młodzież afgańską i pielęgnując pasję do astronomii pomimo przeciwności losu.

Wcześniej pisaliśmy o wyzwaniach i zagrożeniach związanych z astronomią amatorską w Afganistanie. Kayhana to jedyna grupa naukowa działająca w Afganistanie. Mają 150 członków, a znaczną część ich członków stanowią młode kobiety. Na strona GoFundMe, Karimyan napisał: „Wspierając ich, zademonstrujecie swoje zaangażowanie we wzmacnianie pozycji młodzieży afgańskiej i okażecie solidarność z jej poszukiwaniem wiedzy naukowej”.

Karimyan powiedział, że Kayhana wkrótce otworzy kanał YouTube „jako pierwsze i najbardziej zaufane źródło naukowe w Afganistanie i teraz ciężko pracujemy, aby wyszkolić naszych członków. Wraz z wieloma innymi istniejącymi komitetami, ostatnio mamy profesora na wydziale olimpijskim”.

Amena Karimyan.

Historia Karimyana jest niezwykła. Kiedy talibowie wrócili do władzy, Karimyan został aresztowany, wychłostany i pobity. Udało jej się znaleźć schronienie w ambasadzie Austrii w Islamabadzie i miała nadzieję na azyl w Austrii; jednak jego wniosek wizowy został odrzucony. Uciekła do Pakistanu, a potem dzięki niemieckiemu dziennikarzowi trafiła do Niemiec. Evelyn Schalk, która napisała niesamowity profil Karimyana. Niedawno Karimyan dowiedział się, że jego ojciec zmarł „pod wielką presją” w Afganistanie.

„Nie wiem, ile człowiek musi się poświęcić i zranić, aby odnieść sukces. Ale jestem uparta i razem z Kayhaną chcę dać afgańskim studentom poczucie nadziei na przyszłość” – powiedziała.

READ  Food truck Peugeota to ogromna kuchnia na kółkach

Mimo wszystkiego, przez co przeszła, nie ustaje w działaniach online Kayhana. Powiedziała, że ​​pomimo gróźb śmierci ona i wolontariusze Kayhana zamierzają stawiać opór.

„W świecie, w którym dziś kobieta chce chodzić po księżycu w nowym projekcie Artemis” – powiedział Karimyan – „a jednocześnie w tym samym świecie jest miejsce, w którym kobiety nie tylko nie mają prawa do edukacji, ale także nie ma prawa do życia”.

Studenci grupy astronomicznej Kayhana. Zdjęcie dzięki uprzejmości Ameny Karimyan.

Jednak szansę na udział afgańskich studentów w IOAA postrzega jako ogromną wygraną.

„Chciałabym, żeby ludzie na całym świecie zobaczyli, że ludzie w Afganistanie naprawdę walczą” – powiedziała. „Nawet jeśli bramy edukacji są zamknięte, nasi uczniowie chcą konkurować z potęgami wiedzy. To wymaga dużo odwagi”.

Karimyan prosi wszystkich o wsparcie, finansowo, jeśli możesz, ale powiedziała, że ​​są też inne sposoby, w jakie ludzie na całym świecie mogą je wspierać.

„Jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju wsparcie” – powiedziała. „Szukamy nawet ludzi, którzy by dla nas śpiewali, ponieważ muzyka jest językiem duszy. Muzyka jest dla nas również wielką walką. Ze wszystkich środowisk jesteśmy otwarci na wszelką pomoc, jakiej zechcą nam udzielić, ponieważ będzie ona miała głęboki wpływ na życie młodych Afgańczyków i pomoże ukształtować lepszą przyszłość ich kraju”.

Aby uzyskać więcej informacji i jak wnieść wkład, zobacz stronę GoFundMe.

Przeczytaj artykuł, który Karimyan napisał dla Nature, Astronomowie w Afganistanie potrzebują wsparcia całego świata

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *