Nauka
Studenci w Polsce wykażą się kreatywnością na corocznych targach nauki
POLSKA — Jako sportowiec Amanda Sweet zawsze pije wodę z plastikowych butelek.
Sweet powiedział jednak, że jest świadomy marnotrawstwa, jakie to powoduje.
„Ciągle piję wodę z butelek, [and] cały ten plastik się gromadzi” – powiedziała.
W odpowiedzi zadała sobie pytanie: „Co mogę zrobić, aby wyeliminować marnotrawstwo?”
Sweet, uczennica trzeciego roku polskiego liceum, grająca w piłkę nożną, koszykówkę i softball, przygotowała jadalną butelkę na wodę z mleczanu wapnia i alginianu sodu.
„Spotykają się, aby wywołać reakcję” – powiedziała, dodając, że te jadalne butelki na wodę są „całkowicie biodegradowalne”.
Projekt Sweeta był jednym z ponad 80 zaprezentowanych w czwartek podczas 32. Dorocznych Targów Nauki Polskiej Szkoły Centralnej.
Kevin Ford, nauczyciel nauk o Ziemi w Liceum Polskim i współprzewodniczący targów nauki, jak co roku twierdzi, że jest zaskoczony tym, co uczniowie robią ze swoimi projektami.
„Myślisz, że widziałeś wszystko, co można było zrobić, a oni wymyślili coś nowego lub zmienili coś, co widziałeś wcześniej” – powiedział.
Ford powiedział, że choć uczniowie otrzymują wskazówki dotyczące tego, co muszą zrobić w ramach swojego projektu, to do nich należy wymyślenie własnego tematu – zaznaczając, że nie musi to być temat naukowy, którego uczą się w szkole.
Ford i Jessica Meyer, nauczycielka środowiska życia w Poland High School i współprzewodnicząca targów nauki, wstępnie analizują projekty uczniów i wybierają te, które wezmą udział w konkursie, który oceniają eksperci w dziedzinie STEM (Science, Technology, Engineering and Matematyka) ).
Ceremonia dla uczestników i rodzin zaplanowana na czwartkowy wieczór obejmowała wręczenie 84 nagród o łącznej wartości 3550 dolarów. Zwycięzcy wybranych kategorii wydarzeń będą mogli wziąć udział w Regionalnych Targach Naukowych Utica College.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”