Connect with us

Nauka

Studenci poznają okres „Holokaustu kulami” poprzez studia zagraniczne w Polsce | Wyższa Szkoła Sztuki i Nauki

Published

on

Studenci poznają okres „Holokaustu kulami” poprzez studia zagraniczne w Polsce |  Wyższa Szkoła Sztuki i Nauki

W sierpniu 2022 r. po czterotygodniowym kursie 15 studentów UNO i ich profesor dr Marek Celinscak udali się do Polski na 10-dniową wycieczkę, aby na własne oczy zobaczyć znaczniki historii, których nauczyli się na zajęciach. . Akademia Holokaustu i Ludobójstwa Sama i Frances Fried nawiązała współpracę Yahad-In Unum — organizacja z siedzibą w Paryżu, zajmująca się badaniami, edukacją i zaangażowaniem w uczenie się z przeszłości i informowanie o teraźniejszości — w ramach letniego kursu zagranicznego „Holocaust by Bullets” w Polsce.

„Ciekawie było zobaczyć, jak studenci powiązali to, czego nauczyli się w pierwszej części kursu, ze swoimi doświadczeniami w Polsce” – mówi Angela Brown, kierownik ds. projektów i projektowania w Fried Academy, która również podróżowała ze studentami. „Zdobyli wyjątkowe zrozumienie Holokaustu, które zabiorą ze sobą od ONZ do swoich pasji i karier w naszej społeczności”.

Celem wycieczki było odwiedzenie najbardziej wiejskich miejsc, w których na polach, w lasach i wąwozach rozstrzelano ponad 2 miliony ludzi na terenie byłego Związku Radzieckiego i innych krajów Europy Środkowej. W latach 1941–1944 „Kulowy Holokaust” był okresem, w którym całe społeczności żydowskie zostały masakrowane w masowych strzelaninach przez wyspecjalizowane jednostki nazistowskie, Einsatzgruppen, i pochowane w masowych grobach w całej Europie Wschodniej. Wiele z tych miejsc do dziś pozostaje nieznanych, nieoznaczonych i niezarejestrowanych.

Wycieczka umożliwiła uczniom nie tylko zwiedzenie muzeów i zabytków, ale także odwiedzenie obszarów wiejskich w Polsce, aby zobaczyć, jak przez ponad pół wieku te miejsca śmierci były prawie zapomniane przez świat zewnętrzny.

„Przeszliśmy chodnikiem domu, przez podwórko na małe pole kilka metrów od domu” – mówi Celinscak. „Kiedy staliśmy pod drzewami porośniętymi trawą i chwastami wokół naszych stóp, wskazano nam nieoznaczony grób. Nic nie wskazywało na to, że było to miejsce zbrodni. Pokazało zarówno zakres nazistowskiego celu zniszczenia europejskich Żydów, jak i to, jak wiele dalszych badań potrzeba, aby w pełni zrozumieć ludobójstwo”.

READ  Muzyk Krzysztof Wypasek umiera w wieku 60 lat

Jedna ze studentek, która wzięła udział w wycieczce, Ashton Linthicum, mogła pogłębić swoje doświadczenie dzięki odbyciu stażu w Żydowskim Muzeum Galicja (Żydowskie Muzeum Galicja) w Krakowie. Tam będzie kontynuować badania do pracy magisterskiej pt. „Długa droga: europejscy Żydzi i ich podróż do USA przez Chiny” w ramach studiów podyplomowych na Wydziale Historii ONZ.

„Mam nadzieję rzucić światło na temat, który nie jest często badany ani omawiany” – mówi Linthicum. „Mam nadzieję, że oddam głos tym, których historie nie zostały jeszcze opowiedziane”.


Yahad-In Unum („Razem w Jedno”) to organizacja z siedzibą w Paryżu, utworzona w 2004 roku przez księdza Patricka Desbois i zajmująca się badaniem i dokumentowaniem tych zbrodni w Europie Środkowo-Wschodniej. Do tej pory organizacji udało się zidentyfikować ponad 3100 miejsc morderstw i przesłuchać prawie 3400 naocznych świadków masowych rozstrzelań Żydów, a także Romów i innych mniejszości w takich krajach, jak Ukraina, Białoruś, Łotwa, Litwa i inne. ZSRR, a także Polski i Rumunii. Więcej informacji znajdziesz na https://www.yiu.ngo/en

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *