Nauka
Studenci BYU budują łazik marsjański, rywalizują w międzynarodowym wyzwaniu
HANKSVILLE, Utah — Zespół studentów inżynierii z Uniwersytetu Brighama Younga triumfalnie wraca do domu po czterech dniach intensywnej rywalizacji z uniwersytetami na całym świecie.
Zespół zajął dziewiąte miejsce na 100 uczestników konkursu „University Rover Challenge”, który odbywa się co roku w pobliżu Hanksville w stanie Utah.
Łazik BYU był częścią kluczowego projektu dla grupy studentów inżynierii na uniwersytecie.
„Widziałem ulotkę idącą korytarzem” – powiedział współlider zespołu McKay Christensen. „Powiedziałem, wiesz, roboty są fajne. Jestem inżynierem mechanikiem. Jeszcze nie wiem, co chcę zrobić ze swoją przyszłością, okej. Więc wydaje się, że to świetna okazja do odkrywania”.
Podczas gdy ten zespół pracuje nad łazikiem od ponad roku, kości łazika mają około siedmiu lat. Poprzednie zespoły BYU pozostawiły swoje łaziki i projekty dla przyszłych pokoleń.
„Wprowadziliśmy również kilka bardzo istotnych zmian w łaziku i zregenerowaliśmy większość łazika, jeśli nie cały sam łazik”, powiedział Christensen.
Wybór finalisty w tym wyzwaniu to nie lada wyczyn. W zawodach łaziki budowane przez uczniów muszą być w stanie wykonać listę określonych zadań.
„Po pierwsze, musimy mieć ramię robota, które przyczepiamy do naszego łazika” – wyjaśnił Christensen. „Innym zadaniem jest manipulowanie zestawem czujników znajdujących się na samym łaziku, szukanie oznak życia… w celu określenia, czy w tych próbkach, które posiadamy, jest życie. Wreszcie, co nie mniej ważne, mamy autonomiczny zadanie przemierzania, w którym sędziowie dadzą nam punkty GPS, a my musimy wdrożyć wizję komputerową, a także niektóre łożyska i filtry, aby móc dotrzeć do naszego łazika tam, gdzie musi się udać, bez przeskakiwania przez klify, skały, krzaki lub cokolwiek innego.
Uniwersytety z całego świata przyjechały do Utah, aby konkurować. Obszar wiejski jest znany z tego, że posiada najbardziej podobny do Marsa teren na Ziemi, znany jako „Stacja Badawcza Pustyni Marsa”.
Tak więc, podczas gdy zespół BYU musiał jechać zaledwie kilka godzin, zespoły z Australii, Bangladeszu, Kanady, Kolumbii, Egiptu, Indii, Meksyku, Polski, Turcji i innych stanów USA przyleciały, aby pochwalić się swoimi łazikami.
Pierwsze miejsce w konkursie zajął University of Michigan, a następnie australijski Monash University i Missouri University of Science and Technology.
Ale studenci twierdzą, że wyzwaniem było coś więcej niż tylko wygrana. Christensen wyjaśniła, że każdy lubi „geek out” i rozmawiać o przemyśle kosmicznym.
„To było naprawdę fajne mieć to koleżeństwo inżynierów i powiedzieć:„ Hej, nie jesteśmy tutaj rywalizującymi wrogami, jesteśmy inżynierami, którzy podbijają świat, próbując znaleźć najlepsze sposoby na zbudowanie tych systemów ”- powiedział Christensen. „To było naprawdę zabawne”.
Wielu studentów już po ukończeniu studiów patrzy w przyszłość w eksploracji kosmosu, więc chociaż zbudowane łaziki mogą nie podróżować na Marsa, studenci, którzy je zbudowali, prawdopodobnie odegrają rolę w przyszłości kosmosu.
Jeśli chodzi o łazik BYU, Christensen powiedział, że będzie siedzieć w magazynie BYU, dopóki przyszłoroczny zespół nie wyciągnie go i zacznie od zera.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”